A természet sárga csodája: az aranyfa

2025. április 7., 13:15 , 1255. szám

Egy gyönyörű és különleges növényt szeretnénk bemutatni az olvasóknak, amely a tavasz egyik első hírnöke. Az első sárga virágok látványa a tavasz és a melegebb napok közeledtét ígéri.

Az aranyfa vagy aranycserje (Forsythia) az egyik legkedveltebb tavasszal virágzó díszcserje, amelyet a köznyelvben gyakran – tévesen – aranyesőnek vagy aranyvesszőnek is neveznek.

Az aranyfa gyorsan növekvő, lombhullató cserje, rendkívül ellenálló és könnyen gondozható növény, amely kiváló választás lehet a kert színesítésére akár háttérnövényként, akár központi elemként. Szoliterként, sövényként vagy más tavaszi virágokkal kombinálva egyaránt lenyűgöző látványt nyújthat. Különösen szép az előkertben, kerítések mentén, bejáratok közelében vagy teraszok mellett.

Főbb jellemzői. Az aranyfa átlagosan 1,5–3 méter magasra nő, de egyes fajtái akár a 6 méteres magasságot is elérhetik. Levelei egyszerűek, általában ovális vagy lándzsás alakúak. Tavasszal, még lombfakadás előtt ágait teljes egészében beborítják az apró, négy sziromból álló virágok, amelyek élénksárga színűek, és tömött fürtökben nyílnak. A virágzás rövid (március–április), de rendkívül intenzív.

Igényei és gondozása. Az aranyfa kevés gondozást igényel, jól alkalmazkodik a különböző talajtípusokhoz és környezeti feltételekhez. Kiválóan tűri a hideget, akár -15 Celsius-fokot is kibír, és mérsékelt szárazság esetén is szépen fejlődik. A cserje a napos vagy félárnyékos helyeket kedveli, és a napfény hatására dúsabb virágzást produkál. Ezért érdemes olyan helyre ültetni, ahol elegendő napfény éri. Az aranyfák legalább hat­órányi közvetlen napsütésben nőnek a legjobban. Ha a növény ennél kevesebb napfényt kap, előfordulhat, hogy nem hoz annyi virágot.

Vízigénye mérsékelt, a jó vízelvezetésű talajt kedveli. Ügyelni kell arra, hogy ne álljon tartósan vízben, mivel a pangó víz károsíthatja a gyökereit. A virágzást követően érdemes visszametszeni, hogy a következő évben is bőségesen virágozzon, és megőrizze szép formáját. Az aranyfa nem igényel különleges tápoldatozást, de tavasszal célszerű egy kevés szerves trágyát vagy komposztot dolgozni a földjébe.

Ültetése, szaporítása. Tavasztól őszig bármikor ültethető. Az ősz is jó időszak az ültetésre. Az aranycserjének ekkor még elég ideje van, hogy a tél beálltáig meggyökeresedjen. Az aranyfa könnyen szaporítható bujtással és dugványozással. Nyáron zölddugványozással, ősszel pedig fás dugványozással lehet új növényeket nevelni.

Növényvédelem. Kártevők és betegségek tekintetében az aranyfa viszonylag ellenálló, de előfordulhatnak levéltetvek vagy lisztharmat. Amennyiben ilyen problémákat észlelünk, célszerű megfelelő növényvédő szereket alkalmazni.

Ismertebb fajtái

1. Forsythia x intermedia. Az egyik legelterjedtebb és legismertebb fajta, amely februárban–márciusban kezd virágozni. Élénksárga, dús virágzása és lombhullató fácska formája miatt népszerű.

2. Forsythia suspensa. Ez a fajta hosszú, lecsüngő ágakkal rendelkezik, ezért „lógó aranyfa” néven is ismert. Kertekben és parkokban egyaránt előszeretettel ültetik.

3. Forsythia viridissima. Az egyik legnagyobb méretű aranycserje, amely akár 6 méter magasra is megnőhet. Virágai sárgák, levelei pedig sötétzöldek és szőrözöttek.

4. Forsythia europaea. Euró­pában őshonos fajta, amely ritkábban fordul elő. Virágai kisebbek, de hosszabb ideig virágzik, és kompakt méretének köszönhetően kisebb kertekbe is ideális.

Az aranyfa tehát nemcsak látványos növény, hanem a tavasz egyik első hírnöke is. Amennyiben szeretné feldobni kertjét egy igazán szemet gyönyörködtető és alacsony gondozási igényű növénnyel, az aranyfa tökéletes választás lehet.

Nadimova Erzsébet,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei
Jótékonysági Alapítvány munkatársa