A tisztviselők több autót és ingatlant vettek tavaly, mint az átlagpolgárok
Március 31-én lezárult a tisztviselők 2024. évi vagyonnyilatkozatainak benyújtása. Az újságírók megvizsgálták a miniszterek, helyetteseik, a főosztályvezetők, parlamenti képviselők, ügyészek, bírák, valamint a vám- és adószolgálatok hivatalnokainak bevallásait – írta összeállításában az Ekonomicsna Pravda.
Az elemzés során 23,2 ezer olyan vagyonnyilatkozatot vizsgáltak meg, amelyeket regisztráltak a Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség (NAZK) nyilvántartásában. Ezek a dokumentumok az „A” vagy „B” besorolású állami köztisztviselői beosztásban dolgozó személyekre vonatkoztak. A kutatás keretében az újságírók összeszámolták, hogy a vizsgált személyek hány gépkocsit, ingatlant és mekkora jövedelmet vallottak be az elmúlt év alapján.
A NAZK adatai szerint a 23,2 ezer ukrán tisztviselői család 3,5 ezer új autót vásárolt, amelyek összértéke elérte az 1,33 milliárd hrivnyát. Ha figyelembe vesszük, hogy egy nyilatkozattevő családjának átlagos létszáma 2,5 fő, akkor azt kapjuk, hogy minden ezer emberre 61 autókereskedésben vásárolt gépkocsi jut.
Ugyanakkor az Állami Vámszolgálat (DMSZ) adatai szerint 2024-ben 300 000 gépkocsit hoztak be az országba (újakat és használtakat egyaránt) 4,38 milliárd dollár összértékben (kb. 175 milliárd hr). A hazai piaci ügyletekkel együtt az eladott autók száma elérte a 938 ezret.
A becslések szerint mintegy 32 millió ember él az ország kormány által ellenőrzött területén. Így a lakosság körében ezer főre 29 megvásárolt autó jut, vagyis feleannyi, mint a magas rangú tisztviselők családjainál.
Megfigyelhető volt egy szabályszerűség: tízből kilenc esetben a tisztviselőcsaládok legdrágább autóiról kiderült, hogy azok tulajdonosai a bevalláskészítők házastársai voltak, akik hivatalosan sikeres üzletemberek vagy üzletasszonyok.
A nyilatkozatok szerint 2024-ben 4,3 ezer ingatlan használati jogát szerezték meg azok a köztisztviselők, akiknek a nyilatkozatait elemezték (a bérletek nélkül, de más birtoklási formákat is beleszámítva). A vizsgálat három fő kategóriára terjedt ki: földrészlegek (2170 objektum, 1836 hektár összterület), családi házak (653) és lakások (1617).
E számok valódi jelentősége az általános mutatókkal összevetve mutatkozik meg. Az Állami Statisztikai Szolgálat adatai szerint 2024-ben 118 400 lakást adtak át Ukrajnában, ebből 82,8 ezret emeletes házban, 35,65 ezer pedig magánház (családi ház) volt.
Ha figyelembe vesszük a lakosság lélekszámát és a háztartások átlagos nagyságát (2,55 fő), akkor az országban minden ezer családra 6,6 lakás jut. Ugyanakkor a tisztviselők esetében ez a szám 69. Ukrajnában átlagosan 1,1 családi ház jut ezer családra, a magas rangú tisztviselők között viszont 28.
A kiadvány megjegyzi, hogy a szakadék a valóságban még nagyobb is lehet, mivel a tisztviselők gyakran olyan hozzátartozóikra íratnak ingatlanokat és autókat, akik nem szerepelnek a vagyonnyilatkozataikban.
A tisztviselők családjai által 2024-ben bevallott bevételek teljes összege 25,2 milliárd hrivnya volt, amelyből 17 milliárd hrivnyát a bérek tettek ki. Ha ezt a pénzt egyenlően elosztjuk a tisztviselők minden felnőtt családtagja között, az összeg körülbelül havi 30 000 hr lesz személyenként. Ez nem csekély bevétel, azonban így sem mindig elegendő a drága vagyontárgyak, eszközök megszerzésére, ezért az ilyen vételeket megtakarításhoz vagy alternatív bevételi forrásokhoz, például valamilyen vagyontárgynak az eladásához kötik.
(szcs/epravda.com.ua)