Némi ellenzéki lárma után meghosszabbította a hadiállapotot a parlament
Rendhagyó ellenzéki lázongás előzte meg a világhálón a Legfelső Tanácsban a hadiállapot és az általános mozgósítás meghosszabbításáról rendezett szavazást – derül ki az Ukrajinszka Pravda (UP) híradásaiból.
Volodimir Zelenszkij elnök április 15-én nyújtotta be a Legfelső Tanácsnak a hadiállapot és az általános mozgósítás meghosszabbításáról szóló rendeletek jóváhagyására vonatkozó törvényjavaslatokat. Ez volt a 15. alkalom, hogy így tett. A törvényjavaslatok értelmében további 90 nappal javasolták meghosszabbítani a hadiállapotot és az általános mozgósítást Ukrajnában. Ezt megelőzően a parlament január 15-én szavazott a hadiállapot és az általános mozgósítás meghosszabbításáról 2025. május 9-ig.
Előzetesen a parlamenti szavazás nem ígérkezett olyan zökkenőmentesnek, mint az előző 14 alkalommal. Olekszij Honcsarenko, az ellenzéki Európai Szolidaritás (Jevropejszka Szolidarnyiszty – JSZ) párt képviselője Telegram-csatornáján bejelentette, hogy április 16-án a mozgósítás és a hadiállapot folytatása ellen fog szavazni. Döntését a honatya azzal indokolta, hogy továbbra sincs leszerelés a hadseregben, és nincs meghatározva a szolgálati idő hossza.
„Jelenleg katonáink, akik országukat védik a megszállóktól, a legkevésbé védettek ugyanezen ország által. Lényegében rabszolgaságban élnek” – idézi a honatyát az UP.
A második ok, amely miatt a képviselő nem kívánta megszavazni a hadiállapot meghosszabbítását, a Területi Toborzó és Szociális Támogatási Központok, amelyek „tovább folytatják a buszifikációt. Az embereket változatlanul az utcákon gyűjtik össze és mozgósítják. Senki sem akar hallani az adekvát toborzásról”.
Ruszlan Sztefancsuk, a Legfelső Tanács elnöke erre úgy reagált, hogy a parlamentben tartandó szavazás alkalmával „Putyin castingjára”, azaz szereplőválogatására kerül sor.
„Putyin Rada-beli castingjának végeredménye már holnap látható lesz – azok között, akik a hadiállapot meghosszabbítása ellen szavaznak” – írta a Facebook közösségi oldalon.
Később Irina Herascsenko képviselő, a JSZ parlamenti frakciójának társelnöke kijelentette, hogy a kollégái „tudatában vannak a mozgósítás és a hadiállapot fontosságának az agresszorral való szembeszállás folytatása érdekében”, és a JSZ az elmúlt években végig a mozgósítás mellett szavazott.
„Ugyanakkor a hatalom kezd visszaélni a hadiállapottal a diktatúra megerősítése érdekében, és ez is az igazsághoz tartozik. És mi erről nyíltan beszélünk. A JSZ-frakció társelnökeként fel kell hívnom a figyelmet egy másik érzékeny pontra is. A monotöbbség (a Nép Szolgája – a szerk.) másfél éve egyetlen törvényjavaslathoz sem tudott 226 szavazatot összegyűjteni, még Zelenszkij törvényeihez sem. Nincs semmiféle monotöbbség. Következésképpen a JSZ szavazatai nélkül nem lehetséges eredményes szavazás bármilyen Ukrajna számára fontos döntésről” – írta a Facebook közösségi oldalon Irina Herascsenko.
Ilyen felvezetés után arra lehetett számítani, hogy a Radában is szócsaták kísérik majd a szavazást, a heves szónoklatok azonban elmaradtak, a tudósítások nem számoltak be rendkívüli eseményekről a parlamenti ülésteremből.
Jaroszlav Zseleznyak képviselő (Hang frakció) tudósítása szerint a hadiállapot meghosszabbítását 357 képviselő szavazta meg egy ellenszavazat mellett, az általános mozgósítás meghosszabbítása pedig 346 „igen”-t kapott egy ellenszavazat és egy tartózkodás mellett. Az egyetlen „nem” szavazatot – amolyan egyszemélyes ellenzékként – Olekszij Honcsarenko adta le.
(hk/pravda.com.ua)