A Pénzügyminisztérium ellenőrizné az interneten kereskedőket

2025. április 21., 15:53 , 1257. szám

A digitális platformokból (OLX, Prom, ROZETKA stb.) származó jövedelmek megadóztatása valósággá válhat a Pénzügyminisztérium törvényjavaslata alapján, amely előírja az év során legalább egy értékesítési tranzakciót végrehajtó felhasználók adatainak átadását éves rendszerességgel az Állami Adószolgálatnak (DPSZ) – jelentette az Interfax–Ukrajina hírügynökség Nyina Juzsanyina parlamenti képviselőre hivatkozva.

A törvényjavaslat azt is előírja, hogy az ilyen digitális platformok „adóügynököknek” fognak minősülni, vagyis a jövedelemből, amelyre az értékesítési tranzakciót végrehajtó magánszemélyek tesznek szert, le kell vonniuk a személyi jövedelemadót és a katonai illetéket – jelezte a Legfelső Tanács Pénzügyi, Adó- és Vámpolitikai Bizottságának tagja április 9-én a Facebook közösségi oldalon.

Juzsanyina hangsúlyozta, hogy valójában a Pénzügyminisztérium nagyon szelektíven hajtja végre az EU és az OECD dokumentumainak rendelkezéseit. Például a tárca figyelmen kívül hagyta a 2021. március 22-i 2021/514 (EU) tanácsi irányelv (DAC7 irányelv) által előírt tranzakciós küszöbértékeket, amelyek elérésekor az eladó adatait továbbítják az állami adóhatóságnak.

Mint rámutatott, az uniós országokban érvényesek ezek a küszöbértékek, és csak azoknak az eladóknak az adatait továbbítják az adóhivatalnak, akiknek az áruértékesítésből származó bevétele meghaladja a 2 ezer eurót, vagy akik évente 30 vagy több eladást hajtottak végre.

„Nálunk viszont a Pénzügyminisztérium szerint kivétel nélkül minden tranzakcióról továbbítani kell az információt, és 1 hrivnyától a magánszemély minden pénzeszközét meg kell adóztatni. A Pénzügyminisztériumnak ez az álláspontja hangzott el a törvénytervezetet megvitató munkacsoportban, ahol egyidejűleg más dolgok is elhangzottak (amelyekről nem is akarok írni). Ha kevés a problémája az embereknek, hát még gyarapítják” – tette hozzá Juzsanyina.

Ugyanakkor április 8-án a DPSZ közölte, hogy nem szab ki bírságot a polgárok által az online platformokon értékesített személyes tulajdonért (személyes tárgyakért), mivel ez nem minősül alapnak a hatályos adójogszabályok követelményeinek megsértése miatti pénzügyi vagy adminisztratív felelősségre vonáshoz, azonban szerintük a szisztematikus értékesítés az áruk homogén választékával párosulva vállalkozói (gazdasági) tevékenységre utal.

„Valótlan az a számos médiaorgánum által terjesztett információ, miszerint az adóhatóság állítólag bírságolni kezdte az OLX, a Prom.ua, a közösségi oldalak és más platformok eladóit, és automatikusan nyomon követi az egyének számláira érkező összes pénzátutalást, még olyankor is, ha személyes tárgyakat értékesítenek online” – hangsúlyozta a hatóság.

(zzz/interfax.com.ua)