Vagyonnyilatkozatok: Miért olcsóbbak a tisztviselők autói a piaci árnál?

2025. április 21., 11:36 , 1257. szám

Március 31-én lezárult a tisztviselők 2024. évi vagyonnyilatkozatainak benyújtása. Lapunk előző számában beszámoltunk róla, hogy az Ekonomicsna Pravda (EP) újságírói megvizsgálták a miniszterek, helyetteseik, a főosztályvezetők, parlamenti képviselők, ügyészek, bírák, valamint a vám- és adószolgálatok hivatalnokainak bevallásait, s arra a következtetésre jutottak, hogy a csinovnyikok és családjaik ezer főre vetítve több új személygépkocsit és ingatlant vásároltak, mint az egyszerű polgárok. Az újságíróknak az is feltűnt, hogy a tisztviselők sokszor feltűnően kedvező áron vásárolták az autóikat.

Például Ihor Kacsalov, a Belügyminisztérium dnyipropetrovszki 1244. számú szolgáltató központjának vezetője 2024-ben 5 ezer hrivnyáért (bevallott ár) vásárolt egy 2021-es Toyota RAV–4 Hybridet. Ugyanennyiért vásárolt egy 2020-as Mazda CX-5-öt Marharita Kovaljcsuk, Ukrajna Geodéziai, Térképészeti és Kataszteri Állami Szolgálata Luhanszk Megyei Főosztálya Jogi Osztályának vezetője.

Az EP ezzel kapcsolatban a Textyre hivatkozva megjegyzi, a nyilatkozattevőket soha nem jellemezte különösebb pedantéria a saját vagyoni helyzetükre vonatkozó nyilatkozatok kitöltésében. Bár a pontatlan adatok megadásáért felelősségre vonást írnak elő a törvények, ezek a dokumentumok mégis tele vannak hibákkal és pontatlanságokkal. Nem zárható ki a hamisítás sem.

Annak felmérésére, hogy az ilyen esetek mennyire gyakoriak, az EP különböző gépkocsieladási hirdetésekre szakosodott webhelyekről összegyűjtötte a hirdetéseket márka és modell szerint, azok 2024. decemberi árával és gyártási évével együtt.

Az EP a vezető tisztségviselők által 2024 során vásárolt és bevallott 3,5 ezer gépkocsi több mint felére talált piaci árajánlatot. Az összevetés eredményeként kiderült, hogy a vagyonnyilatkozatokban szereplő autók ára szignifikánsan alacsonyabb, mint a hirdetésekben.

A különbség a bevallott és a piaci érték között attól függően jelentkezik, hogy új vagy használt autóról van szó. Az előbbieket általában hivatalos márkakereskedőktől vásárolják a bemutatótermekben, ahol nehéz eltitkolni a tranzakció értékét. Ezeknek a járműveknek az ára a nyilatkozatokban megfelel a piacinak. Például Szvitlana Juhtának, az Állami Vámszolgálat Vámértékelemzési és Vámellenőrzési Főosztálya vezetőjének férje egy új BMW X5 XDrive 30D-t vallott be 4,8 millió hr-ért, ami megfelel az auto.ria.com weboldalon szereplő árnak.

Más a helyzet a használt járművekkel. Egy ilyen autó ára a vagyonnyilatkozatokban átlagosan 34%-kal alacsonyabb a piacinál. Bevallott összértékük 752 millió hrivnya, míg az eladási hirdetések szerint körülbelül 1,3 milliárd hrivnya kellene, hogy legyen.

A felfedezett eltérés utalhat arra, hogy az ilyen ügyletekben készpénzben számolnak el, utalhat a vásárlások valós értékének szándékos eltitkolására az adó összegének csökkentése érdekében, de lehet a cél az illegális bevételek eltitkolása, valamint az életmódnak a hivatalos jövedelem szintjéhez való „hozzáigazítása” – mutat rá az EP.

(pszv/epravda.com.ua)