Az ingyenes földprivatizációról

2025. április 22., 12:09 , 1257. szám

„Létezik még az ingyenes földprivatizáció? Mit kell tudni róla? Igaz, hogy több telket is lehet így privatizálni?”

– A földrészlegek ingyenes privatizációjának eljárását Ukrajna Földtörvénykönyve szabályozza (Земельний кодекс України – a továbbiakban: Ftk.).

Az Ftk. 116. cikkelye 3. pontjában foglaltak értelmében a földrészlegeknek a polgárok tulajdonába történő ingyenes átadása a következő esetekben történhet: a) a polgárok használatában lévő földrészlegek privatizálása; b) földrészlegek megszerzése az állami és önkormányzati mezőgazdasági vállalatok, intézmények és szervezetek privatizációja eredményeként; c) földrészlegek állami és önkormányzati tulajdonból történő megszerzése az e törvénykönyvben leírt ingyenes privatizációs normák keretein belül.

Az Ftk. 116. cikkelyének 4. pontja szerint a földrészlegek ingyenes átadása a polgárok tulajdonába az e törvénykönyvben meghatározott normák keretein belül minden egyes rendeltetési/hasznosítási típus esetében egyszer történhet. Ebből következik, hogy mindenkinek joga van egy-egy földrészleget térítésmentesen privatizálni a földrészlegek minden egyes rendeltetési típusából (mezőgazdasági, farmergazdaság létrehozására stb.). Ezzel összefüggésben azonban érdemes megjegyezni, hogy az adott rendeltetésű földrészleg privatizációjának lehetősége függ attól, lehetővé teszik-e a jogszabályok, hogy az ilyen földek polgárok magántulajdonában legyenek. Például a víz- vagy erdőgazdálkodási rendeltetésű földek a korlátozott forgalmú földek kategóriájába tartoznak, vagyis a legtöbb esetben nem lehetnek magántulajdonban, a polgárok az ilyen földrészlegeket csak bérelhetik, állandó használatba kaphatják, stb.

Megkülönböztethetünk általános és egyszerűsített privatizációs eljárást. A földrészlegek privatizációjának általános eljárása esetében az ingyenes földrészleg megszerzésében érdekelt személy a teljes eljáráson megy keresztül, kezdve a földrészleg helyének kijelölésével a földrendezési terv kidolgozásán és jóváhagyásán, a kataszteri szám megadásán át egészen a tulajdon állami bejegyzésig, míg az egyszerűsített privatizációs eljárást azokban az esetekben alkalmazzák, amikor a földrészleg kialakítása már megtörtént, s az igénylőnek lényegében „csak” annyi a dolga, hogy az illetékes végrehajtó vagy önkormányzati szervnél kérvényezze a földrészleg magántulajdonba adását, és végül bejegyeztesse az átadott földrészleg tulajdonjogát.

Az általános, teljes privatizációs eljárást alkalmazzák többek közt a rendeltetésük szerint farmergazdaság, egyéni parasztgazdaság létrehozására, kertészkedésre, építkezésre és lakóépületek kiszolgálására, gazdasági épületek és építmények építésére és karbantartására, nyaraló építésére, garázs építésére szolgáló földrészlegekre (lásd az Ftk. 118. cikkelyének 6. pontját és a 121. cikkelyt!).

Az általános privatizációs eljárás első szakaszaként kérvényezni kell az állami vagy önkormányzati tulajdonú földrészleget átruházó illetékes végrehajtó vagy önkormányzati szervnél a földrészleg magántulajdonba adását.

A kérvényhez az igénylőnek a következő okmányokat kell csatolnia: grafikai anyagok (amelyeken be van jelölve a földrészleg kívánt helye), a földhasználó hozzájárulása (ha olyan földrészleg privatizálásáról van szó, amelyet a kérelem benyújtásának időpontjában egy másik személy használ) (lásd az Ftk. 118. cikkelyének 6. pontját!). Továbbá, ha az igénylő farmergazdaság létrehozására kíván földrészleget privatizálni, akkor a felsorolt dokumentumokon túl a mezőgazdasági gyakorlatot vagy a mezőgazdasági oktatási intézményben szerzett végzettséget igazoló iratokat is csatolnia kell.

A kérelem kézhezvételét követően az illetékes végrehajtó szerv vagy önkormányzat köteles azt a csatolt dokumentumokkal együtt egy hónapon belül megvizsgálni, és annak mérlegelése alapján döntést hozni a földrészleg kiosztására vonatkozó földrendezési terv elkészítésének engedélyezéséről vagy az engedély megadásának megtagadásáról (indoklással ellátva), amiről a kérelmezőt írásban értesítik.

Előfordul, hogy az illetékes hatóság egyszerűen nem reagál a kérvényre. Ebben az esetben – de csak a kérelem benyújtásától számított egy hónap letelte után – a kérelmezőnek jogában áll önállóan, a végrehajtó szerv vagy a helyi önkormányzat jóváhagyása nélkül a földrendezést végző szervezethez fordulni az adott földterületre vonatkozó földrendezési terv elkészítése iránti kérelemmel. Fontos megjegyezni, hogy ilyen esetben a kérelmező köteles a földrendezési terv megrendelését a végrehajtó szervnek vagy az önkormányzatnak írásban bejelenteni, és a bejelentéshez csatolni szükséges a földrendezési terv kidolgozásáról kötött szerződést.

Az ingyenes privatizáció következő, második szakasza a földterület kiosztására vonatkozó földrendezési terv megrendelése (a kérelmező által) és elkészítése (lásd az Ftk. 118. cikkelyének 7. részét, valamint: Закон України «Про землеустрій», 50. cikkely!). A földrendezési tervet a polgárok megrendelésére dolgozzák ki olyan gazdasági szereplők, akik/amelyek a törvényeknek megfelelően földrendezési munkákat végezhetnek a felek által kötött szerződésben meghatározott határidőn belül, azonban a dokumentáció elkészítésének határideje nem haladhatja meg a szerződés megkötésétől számított 6 hónapot. E folyamat keretében kapja meg a privatizálandó földrészleg a kataszteri számát.

A következő, harmadik szakasz a kidolgozott földrendezési terv jóváhagyása, ami a földek magántulajdonba adására jogosult végrehajtó vagy önkormányzati szerv feladata. A hatóság köteles két héten belül jóváhagyni a földrendezési tervet, amiről határozat születik, mely dokumentum egyben határozat a földrészleg magántulajdonba történő átadásáról.

Az ingyenes privatizáció utolsó szakasza a magántulajdon állami nyilvántartásba vétele, a megfelelő bejegyzés elvégzésével Az ingatlanjogok és terheik állami nyilvántartásában.

Ami a földprivatizációs eljárás egyszerűsített modelljét illeti, az sokkal könnyebb és gyorsabb, mint az általános eljárás, mivel a földrészlegnek a területen történő kijelölése, a területrendezési terv elkészítése, a kataszteri szám megadása már megtörtént.

Ennek az eljárásnak az alkalmazása az Ftk. 116. cikkelyének 3. része a) alpontjában meghatározott esetben lehetséges, nevezetesen a polgárok használatában lévő földrészlegek privatizálásakor. Ilyenkor a használatában lévő földrészleg privatizációjában érdekelt személy az illetékes végrehajtó szervhez vagy az önkormányzathoz fordul, kérve a földrészleg magántulajdonba adását. A kérelemhez csatolják a földrendezési műszaki dokumentációt a földrészleg határainak a területen történő megállapításáról. Ilyenkor a műszaki dokumentáció elkészítéséhez nem szükséges a felhatalmazott szerv jóváhagyása. Ezzel összefüggésben megjegyzendő, hogy nem tévesztendő össze a földrendezési terv és a földrendezési műszaki dokumentáció, hiszen földrendezési tervet új földrészleg kialakítása vagy a földrészleg rendeltetésének megváltoztatása esetén dolgoznak ki, míg a földrendezési műszaki dokumentációt a már létező földrészlegek határainak megállapítására (helyreállítására) és a tulajdonjog bejegyzésére használják.

Az illetékes hatóság köteles egy hónapon belül jóváhagyni a földrendezési műszaki dokumentációt, amiről határozatot fogad el, egyben határozva a földrészleg magántulajdonba történő átadásáról (vagy elutasítja a kérelmet megfelelő indoklással).

A hatóságok minden elutasító határozata megtámadható a bíróságon.

Az eljárás utolsó lépése ebben az esetben is a magántulajdon állami nyilvántartásba vétele.

Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy az Ftk. Átmeneti rendelkezések 27. pontjának 5) alpontja értelmében a hadiállapot alatt ideiglenesen tilos a föld állami vagy önkormányzati tulajdonból magántulajdonba történő ingyenes átadása, földrendezési terv elkészítésének engedélyezése az ilyen ingyenes átadás céljából, valamint e dokumentáció kidolgozása. Vannak azonban kivételek e tiltás alól: a tilalom nem vonatkozik azokra az esetekre, amikor egy személy olyan földrészleget kíván privatizálni, amelyen a tulajdonában lévő ingatlanok (épületek, építmények) állnak. Nem vonatkozik ez a tilalom azokra az esetekre sem, amikor a személy olyan földrészleget kíván privatizálni, amelynek használatára e törvénykönyv hatálybalépése előtt szerzett jogosultságot.

A fentiekből kitűnik, hogy a földrészlegek ingyenes privatizációja bonyolult feladat, amely az előírások pontos betartását igényli. Az eljárás során az igénylő számos akadályba ütközhet. Elkerülendő a hibákat, hivatali zsákutcákat és elutasításokat, valamint rengeteg energiát és időt takarítva meg, javasolt az első lépésektől kezdve jogász vagy ügyvéd szolgáltatásait igénybe venni, méghozzá olyan szakemberét, aki jártas a privatizációval kapcsolatos ügyekben, illetve ismeri az ügymenet „sajátosságait” az adott önkormányzatban.

hk