TeSzedd! 2025 az MCC Beregszászi Képzési Központjában
A TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akció a Kárpát-medence legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal rendeztek meg az Energiaügyi Minisztérium támogatásával. A program által a különböző közösségek fognak össze a tisztább környezetért. Ehhez a programhoz csatlakozott idén is a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Beregszászi Képzési Központja. A fiatalok ezúttal is a Vérke környezetét tisztították meg a hulladékoktól.
Dobsa Beáta, az MCC kárpátaljai régióvezetője elmondta, hogy már 4. alkalommal csatlakozott a kárpátaljai képviselet a Kárpát-medencei kezdeményezéshez, amikor egy olyan napot tartanak, amelynek köszönhetően egy kicsit még inkább odafigyelnek a diákok a környezetünkre. Ezenkívül az MCC-ben már a Fiatal Tehetség Programnál (FIT) találhatunk olyan kurzusokat, mint a környezettudatosság. „Ezen a kurzuson jobban megpróbálunk arra figyelni, hogy milyen is a környezetünk, felhívjuk a diákok figyelmét a környezettudatosságra, illetve a szelektív hulladékgyűjtésre. Mennyire káros, ha sokat vásárolunk, illetve szemetelünk, és nem rendeltetésszerűen használjuk a hulladékot. A jelenlegi TeSzedd! programot Kárpátalján a Tiszta Kárpátalja mozgalommal indítottuk el, amikor tényleg csak arra figyelünk, hogy a gyerekekkel megpróbálunk kicsit szépíteni a környezetünkön. Ilyenkor a Vérke-partot szoktuk »átfésülni«, és összeszedjük a szétdobált szemetet. Sokat mesélünk közben nekik arról, hogy miért fontos ez, hogy ez nekik természetes és mindennapos legyen, s ne csak egy-egy napon történjen meg az, hogy védik a környezetüket, szedik a szemetet, hanem ez valóban a mindennapjaiknak a szerves része legyen” – fogalmazott Dobsa Beáta.
A fiatalok az egészségesebb környezet érdekében csatlakoztak az akcióhoz, így sok esetben konkrét elképzeléseik is vannak, hogyan lehetne változtatni Kárpátalján a szeméthelyzeten.
„A felgyorsult modern világunkban azért fontos a szemétszedés, hogy elejét vegyük annak – hiszen most tudatosul bennünk az –, hogy ne a kuka mellé, hanem a kukába dobjuk a szemetet. Mivel mindig sietünk a hétköznapi életben, ezért a szemetet legtöbb esetben sajnos a földre dobjuk. A csoportos szemétszedés nagy előnye, hogy motiválni is tudjuk egymást” – mondta Kádár Levente, az MCC Középiskolás Program résztvevője.
Popov Szabina, az MCC FIT-programjának résztvevője elmondta, hogy a környezettudatosság-kurzuson sokat tanultak arról, hogy a háztartásokban használt vegyszerek, illatosítók talajba való jutásával mekkora károkat okoznak. A mostani szemétszedés alkalmával is rengeteg káros hulladékot gyűjtöttek össze, amelyek a talajt károsítják.
A szemétszedési akcióval összhangban az MCC-s fiatalok számára pályázatot hirdettek, amely által a diákok bemutathatták, hogyan kötődnek a környezetükhöz.
„Minden év áprilisában várjuk azon pályamunkákat, amelyek a Föld napja témát ölelik fel. Ez azt jelenti, hogy olyan munkák érkeznek, amelyek bemutatják, milyen szép a földünk, és mennyire vagyunk felelősek érte. Ez lehet egy fotó, makett stb. A beérkezett munkákat most is díjaztuk” – részletezte Dobsa Beáta.
Idén a legjobb pályamunkát a gáti Ilosvai Anna készítette el, aki kompozíciójában bemutatta a pozitív és negatív példákat is.
„Számomra nagyon fontos a környezetem védelme, a pályamunkámmal pedig ezt szerettem volna bemutatni. Ebben újrahasznosított, valamint a természetből vett anyagokat is felhasználtam. Ezen keresztül bemutattam, hogy valóban a mi kezünkben van a Föld védelme, és mi tehetünk a legtöbbet azért, hogy a környezetünk egy jobb hely legyen” – nyilatkozta a pályázat nyertese.
TV21 Ungvár/B. TH.