Béketárgyalások: „Leminősített” találkozó Londonban
„Ukrajna kész a tárgyalásokra, de nem a kapitulációra” – közölte az ukrán küldöttségnek április 23-án az USA és európai országok képviselőivel Nagy-Britanniában folytatott megbeszéléseit kommentálva Julija Szviridenko miniszterelnök-helyettes, akit a DW idéz.
Eredetileg úgy volt, hogy az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Ukrajna külügyminiszterei vesznek részt a londoni találkozón. Egy nappal korábban azonban közölték, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter nem lesz ott a megbeszélésen, helyette Keith Kellogg, Donald Trump amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja utazik Londonba. Később a média arról számolt be, hogy Franciaország és Németország külügyminiszterei szintén lemondták a részvételüket, s a találkozót alacsonyabb szinten tartják meg.
Az Andrij Jermak, az Elnöki Hivatal vezetője, Rusztem Umjerov védelmi miniszter és Andrij Szibiha külügyminiszter összetételű ukrán küldöttség azonban megérkezett Londonba, ahol találkozott David Lammy brit külügy- és John Healy védelmi miniszterrel. Később az ukrán delegáció megbeszélést folytatott Keith Kelloggal.
„Nem lesz semmiféle megállapodás, amely szilárdabb alapot adna Oroszországnak ahhoz, hogy átcsoportosítást hajtson végre és még nagyobb erőszakkal térjen vissza. A teljes tűzszünet – a szárazföldön, a levegőben és a tengeren – a szükséges első lépés. Ha Oroszország egy korlátozott szünetet választ, Ukrajna hasonlóképpen fog válaszolni” – írta később az X közösségi oldalon az ukrán kormányfőhelyettes.
Szviridenko hozzátette: az ukrán nép „nem fogad el egy békének álcázott befagyasztott konfliktust”.
„Soha nem fogjuk elismerni a Krím megszállását. És ha nem kap NATO-tagságot, Ukrajna kötelező biztonsági garanciákat fog követelni – kellően erőseket ahhoz, hogy megfékezzék a jövőbeni agressziót, és elég egyértelműeket ahhoz, hogy biztosítsák a tartós békét” – hangsúlyozta.
Volodimir Zelenszkij elnök szintén kommentálta a londoni tárgyalásokat, megjegyezve, hogy Ukrajna „nem zár ki egyetlen olyan formátumot sem, amely tűzszünethez, majd ezt követően valódi békéhez vezethet”.
„Mi Ukrajnában ragaszkodunk az azonnali, teljes és feltétel nélküli tűzszünethez. Ez volt az Egyesült Államok abszolút helyes javaslata is idén március 11-én. Ez abszolút lehetséges. De akkor lehetséges, ha Oroszország rááll erre, és leállítja a gyilkolást” – írta a Telegramon.
Zelenszkij megjegyezte, hogy az Oroszországi Föderáció által húsvétra meghirdetett fegyverszünet keretében csökkent a harci cselekmények intenzitása, ezért Ukrajna azt javasolta, hogy legalább 30 nappal hosszabbítsák meg a „csend állapotát”, és tegyék teljessé a tűzszünetet, valamint legalább a civil objektumok elleni csapások azonnali beszüntetésére szólított fel.
(ntk/dw.com)