Jókai Mór: A magyar nyelv ismét itthon
Hozott az ég! keblünkbe zárt
Rég várt vendég, magyar nyelv!
Lelkünk lelke, szivünk vére,
Velünk maradj, ne tűnj el.
Ülj a székbe, mely megillet,
Tedd fel babér-koronád,
Erősödjék meg hatalmad
Hosszú századokon át,
Hogy e honban ne mondhassa
Senki többé ezután:
„Nem tudom a magyar nyelvet,
Mivel nem tanulhatám.”
Szálld meg költő s tudós lelkét,
Hogy irjanak magyarán.
Tisztaságban, helyességben
Tündökölve egyaránt.
Idegen szót, eszmejárást,
Ne hagyj többé mondani.
Van mi nekünk annál jobb, szebb,
Csak ki kell választani.
Hogy e honban ne mondhassa
Költő, tudós ezután:
„Nem tudom a magyar nyelvet,
Mivel nem tanulhatám.”
Szállj az úri teremekbe:
Hol eddig más volt divat.
Tudjon veled elmulatni
Nagyságos lányod, fiad.
Casinóban, versenytéren,
Páholyban, vigalmakon,
Minden nagy úr tudjon szólni
A hazai hangokon.
Hogy e honban ne mondhassa
Gróf és grófné ezután:
„Nem tudom a magyar nyelvet,
Mivel nem tanulhatám.”
Szállj a jó táblabiróra,
A ki azzal kérkedik,
Hogy más nyelven, mint magyarul
Nem is hallott még eddig.
S mondd meg néki, hogy nem elég
Téged viselni szájban,
Hanem olvasgatni is kell
Könyvekben és ujságban,
Hogy e honban ne mondhassa
Senki többé ezután:
„Beszéltem a magyar nyelvet,
De b’z én nem olvasgatám.”
A magyar nyelv számomra az anyanyelv, a kommunikáció, a párbeszéd eszköze, kapu a világra, kapocs más emberek felé. Magyarországon nem mindig volt egyértelmű, hogy a nemzet hivatalos nyelve a magyar. Már csak azért sem, mert egykori királyságunkban a magyaron kívül más népek is éltek. Az sem elhanyagolható negatív tényező, hogy volt idő, amikor az ország úri népe alantasnak, méltatlannak találta a magyar nyelvet. Helyette deákul (azaz latinul), németül, franciául, oroszul, majd angolul beszélt. Remélhetőleg nem a kínai lesz a következő.
A klasszikust idézve: „Nyelvében él a nemzet.” Montesquieu egyenesen azt állította: „A nyelv a nemzet.” A közös nyelvünk, amit mi magyarnak nevezünk, azaz az anyanyelvünk a nemzet fejlődését, hagyományaink őrzését szolgálja, a magyarság összetartozásának elsődleges záloga. A kultúránk alapja.
Néhány neves írónk magyar nyelvvel kapcsolatos vallomását hívom segítségül. Kosztolányi Dezső írja: „Az a tény, hogy anyanyelvem magyar, és magyarul beszélek, gondolkozom, írok, életem legnagyobb eseménye, melyhez nincs fogható. […] Mélyen bennem van, a vérem csöppjeiben, idegeim ducában, metafizikai rejtélyként.” Tamási Áron vallotta: „A különböző nyelvek melegéből keltek ki a különböző népek, melyeket az atyafiság és az együttes érdek alapján a közös szó szervezett nemzetekké. Velünk is ez történt. A magyarságot is az atyafiság és az együttes érdek alapján a sors verte egybe; hazát a bátorsággal irányított életösztön szerzett neki, de nemzetté a magyar szó teremtette.” Krúdy Gyula szerint: „A mesebeli árva gyermek a magyar nyelv. Még az ág is húzza. Pedig gyönyörű tartományai vannak. A legszebb országon húzódnak folyamai. A vadmadarak, csillagos égboltozat alatt lakó pásztorok és rajongó költők vigyáztak ez árva gyermek lépéseire, amíg járni tanult.”
Jókai versében annak örvendezik, hogy a magyar nyelv végre a megérdemelt és kiérdemelt helyére került. A magyar országgyűlés 1844. november 13-án fogadta el a „magyar nyelvet államnyelvvé tevő törvényt”. A nagy magyar mesélő nem sejthette, hogy 2011 szeptemberében az országgyűlés egyhangú szavazással november 13-át a magyar nyelv napjává nyilvánítja. Mint ahogy azt sem gondolhatta, hogy 2018 óta a Magyar Írószövetség kezdeményezésére az ő születésnapján, február 18-án ünnepeljük a magyar széppróza napját.
Lengyel János