Sikeresen lezajlott a XII. Zupkó József Kézilabda Emléktorna
Kézilabda
417 fiatal sportoló vett részt a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány („GENIUS” JA) által idén tizenkettedik alkalommal megszervezett Zupkó József Kézilabda Emléktornán május 10-én. A nagyszabású torna ünnepélyes megnyitójára a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) Egészségügyi és Sportcentrumában került sor.
A verseny célja a sportág népszerűsítése mellett az ifjú tehetséges kézilabdázók felkutatása, versenylehetőség biztosítása, sportkapcsolatok építése, s nem utolsósorban tisztelgés Zupkó József érdemes edző emléke előtt, aki Kárpátalján az iskoláskorú leány kézilabdát országos szintre emelte – fogalmazott köszöntőjében Váradi Natália, a „GENIUS” JA igazgatója. „Igyekszünk példákat állítani a gyermekek elé, hiszen mindegyik programunkat olyan személyekről neveztük el, akik munkássága kiemelkedő, s Kárpátalján örökséget hagy. Emellett minden program élén olyan szakmai irányítás áll, akiktől nagyon sokat lehet tanulni” – szögezte le, reflektálva arra, hogy a „GENIUS” JA a Rákóczi-főiskolával és a Magyar Kézilabda Szövetség Sportakadémiai Központjával együttműködve 2022 nyarán indította útjára kézilabda tehetséggondozó programját, ahol a 2024–2025-ös tanévben a 20 Kézilabda Tehetségpontban 587 gyerek vehet részt az edzéseken. „Úgy látjuk, hogy a tehetségpontokban eredményes munka folyik, hiszen végre beérni látszik a gyümölcs: lassan, de biztosan megvalósulnak azok a célok, amelyeket a kezdetekkor magunk elé tűztünk ki. Legfőbb törekvésünk továbbra is az, hogy a kézilabda sportot vidékünkön olyan magas szinten űzzék fiataljaink, amely országos sikerekhez vezet, ugyanakkor az is fontos számunkra, hogy a tanulók az edzések és a mérkőzések során maradandó élményeket szerezzenek” – emelte ki Váradi Natália. „Bízom benne, hogy jól fogjátok érezni magatokat a játék közben, hiszen a sport elsősorban az egymásra való odafigyelésen és tiszteleten alapul. Élvezzétek ezt a napot, jöjjenek létre barátságok, és végül győzzön a legjobb!” – szólt a játékosokhoz.
„Az elmúlt bő két évben kollégáimmal igyekszünk megadni a szakmai segítséget ahhoz, hogy minél nagyobb sikerre vezessék a tehetségpontokban a gyerekeket, akik ezáltal minél több dolgot el tudnak sajátítani a kézilabdázásból, hogy minél több technikai elemet be tudjanak mutatni, s a korosztályuknak megfelelő taktikai tartalmakat is elsajátítsák. Még az út elején vagyunk, de folyamatosan látjuk azt, hogy a gyerekek egyre ügyesebbek, egyre képzettebbek” – fogalmazott Horváth László, a Magyar Kézilabda Szövetség utánpótlás szakmai vezetője, hozzátéve: bizonyára eddig is számos feledhetetlen pillanattal ajándékozta meg a gyerekeket a sportág, azonban fontos, hogy akár a tornán is életre szóló élményekkel gazdagodjanak.
Magyar Zoltán, a Magyar Országgyűlés labdarúgó-válogatottjának szövetségi kapitánya köszöntőjében aláhúzta: ahol ennyi tehetséges fiatal van, oda szívesen jön az ember. Elmondta, a helyi fiataloknak van kire büszkének lenniük, hiszen javában zajlanak egy szintén híres kárpátaljai sportoló és futballedző, Kalocsay Géza tiszteletére megrendezendő emléktorna előkészületei.
Felszólalásában Sin József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy a kézilabdázók a Beregvidéken a múlt század hetvenes éveiben is kiemelkedő sikereket értek el, melyek eredményeként olimpiai bajnokunk is lett. „Bízunk abban, hogy fiataljaink – akik a múlt nagyjairól vesznek példát – újra a legjobbak között lesznek!” – hangsúlyozta.
A Magyar Kézilabda Szövetség támogatásának köszönhetően a 20 Kézilabda Tehetségpont minden évben jelentős eszköztámogatásban részesül, melyet idén az emléktorna megnyitójának keretében adtak át. A sporteszközök elsősorban a tehetséggondozás hatékonyságát szolgálják, s hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatal kézilabdázók modern, minőségi körülmények között fejlődhessenek. A támogatás egy újabb fontos lépés a kézilabda-utánpótlás megerősítése felé, és egyben elismerése annak az elkötelezett munkának, amelyet a tehetségpontok edzői végeznek.
Ezt követően a jelenlevők megkoszorúzták a sportcentrum falán elhelyezett Zupkó József-emléktáblát, majd elkezdődtek a mérkőzések párhuzamosan három helyszínen.
Az első emléktornán 2014-ben hat csapatban nyolcvan gyerek küzdött a bajnoki címért, a mostani versenyre pedig előzetesen 40 csapat regisztrált Kárpátalja 21 intézményéből 15 versenykategóriában, a versenyen azonban 36 csapat mérkőzött meg – összesen 417 fiatal kézilabdázó állt pályára. Ez azt mutatja, hogy látványos fejlődést sikerült elérni az elmúlt évtizedben.
A torna végére a következő eredmények alakultak ki:
Általános iskolás lánycsapat U10–11 (10–11 évesek): I. helyezett – Piranhák (Técsői Hollósy Simon Középiskola), II. helyezett – Aknaszlatina (Aknaszlatinai Bolyai János Líceum).
Általános iskolás fiúcsapat U10–11 (10–11 évesek): I. helyezett – Beregszász 2 fiúk (Beregszászi 2. Sz. Tehetségpont), II. helyezett – Sasok (Tiszabökényi Gimnázium), III. helyezett – Feketeardói Középiskola (Feketeardói Középiskola).
Általános iskolás vegyes csapat U10–11 (10–11 évesek): I. helyezett – Jánosi suli (Jánosi Líceum), II. helyezett – Koritnyani (Kereknyei Líceum), III. helyezett – Draco Khust–4 (Huszti 2. Sz. Gimnázium).
Általános iskolás fiúcsapat U12–13 (12–13 évesek): I. helyezett – Beregszász 1 fiúk (Beregszászi 2. Sz. Tehetségpont), II. helyezett – Feketeardói Középiskola (Feketeardói Középiskola).
Általános iskolás lány csapat U12–13 (12–13 évesek): I. helyezett – Sport Lányok (Técsői Hollósy Simon Középiskola), II. helyezett – Beregszász 1 (Beregszászi 1. Sz. Tehetségpont), III. helyezett – Feketeardói Középiskola (Feketeardói Középiskola).
Általános iskolás vegyescsapat U12–13 (12–13 évesek): I. helyezett – Draco Khust–3 (Huszti 2. Sz. Gimnázium), II. helyezett – Bátrak (Tiszabökényi Gimnázium), III. helyezett – KC Visk (Viski Kölcsey Ferenc Líceum).
Általános és középiskolás fiúcsapat U14–15 (14–15 évesek): I. helyezett –Técső 1 (Técsői Hollósy Simon Középiskola), II. helyezett – Kis Óriások (Nevetlenfalui Középiskola), III. helyezett – KC Visk (Viski Kölcsey Ferenc Líceum).
Általános és középiskolás vegyes csapat U14–15 (14–15 évesek): I. helyezett – Draco Khust (Huszti 2. Sz. Gimnázium), II. helyezett – Feketeardói Középiskola (Feketeardói Középiskola), III. helyezett – Nagyberegi Vadmacskák (Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola).
Általános és középiskolás fiúcsapat U16–18 (16–18 évesek): I. helyezett – Nagydobronyi Líceum (Nagydobronyi Líceum), II. helyezett – Lucky Team (Nagyszőlősi 3. Sz. Perényi Zsigmond Középiskola).
Általános és középiskolás vegyes csapat U16–18 (16–18 évesek): I. helyezett – Draco Khust (Huszti 2. Sz. Gimnázium), II. helyezett – FSZI (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézete), III. helyezett – Técsői Sztárok (Técsői Hollósy Simon Középiskola).
Az emléktorna végén a győztesek kupákat, érmeket és okleveleket vettek át.
A XII. Zupkó József Kézilabda Emléktorna egyben a kézilabda tehetséggondozó program félévzáró eseménye is volt, melynek megvalósulását a magyar kormány és a Magyar Kézilabda Szövetség támogatta.
lexi