Műhelymunka Beregszászban – értékeink nyomában

2025. május 13., 13:15 , 1261. szám

A Kárpát-medencei Értékmentő Alapítvány (KÉRA) szervezésében május 9–11. között került sor a kárpátaljai műhelymunkára, amelynek Beregszász adott otthont. A Pásztor Ferenc Közösségi és Zarándokházban megtartott rendezvény célja az volt, hogy közös gondolkodásra ösztönözze a résztvevőket a magyarságot érintő aktuális problémákról, különös tekintettel a helyi fiatalokat érintő kihívásokra.

A rendezvényre május 9-én délután érkeztek meg a résztvevők, s már az esemény első napján megismerkedtek és azonos témák mentén kezdtek el gondolkodni. A jó hangulatú beszélgetések megalapozták a következő nap tartalmas programját.

Május 10-én Varga Brigitta vezetésével műhelymunka zajlott, amelynek témája a kárpátaljai fiatalok életét érintő nehézségek és kihívások feltérképezése volt. A résztvevők közösen keresték a megoldási lehetőségeket, miközben személyes tapasztalataikat is megosztották egymással.

A délutáni program Tarnai Tamásnak, a KÉRA elnökének előadásával folytatódott, aki az alapítvány tevékenységét mutatta be részletesen. Az elnök előadásában kiemelte, hogy az alapítvány fő küldetése a magyarság közösségeinek megerősítése és az értékek tudatos megőrzése a Kárpát-medencében. Előadásában hangsúlyozta: a KÉRA nem csupán hagyományőrző szervezet, hanem aktívan dolgozik azon is, hogy a fiatal generációk is bekapcsolódjanak az értékmentő munkába. Bemutatta azokat a programokat és kezdeményezéseket, amelyekkel az alapítvány támogatja a helyi közösségeket – legyen szó identitáserősítésről, hagyományőrző vagy kulturális rendezvények szervezéséről.

Ezt követően Sipos József mutatta be a KEGYES programot. A Kárpátaljai „Elfelejtett” GYErmekek Segítése (KEGYES) Jótékonysági Alapítvány elnöke előadásában bemutatta azt a segítő és odaadó munkát, melyet az alapítvány évek óta végez az elesett, elfelejtett gyermekekért.

A nap végén szabad program, majd közös vacsora várta a résztvevőket, akik a műhelymunka során elmélyült ismeretekkel és új kapcsolatokkal gazdagodtak.

A műhelymunka résztvevői a Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatalok Kutatók Szövetségének delegáltjai, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Hallgatói Önkormányzatának és a Kölcsey Ferenc Szakkollégium Hallgatói Önkormányzatának képviselői voltak.

Varga Brigitta, a műhelymunka koordinátora, a KÉRA munkatársa, őrzője hetilapunknak adott nyilatkozatában elmondta: „Korábban is szervezett a KÉRA műhelymunkákat Kárpátalján, a háború miatt azonban ezek a folyamatok megrekedtek. Az alapítvány szerette volna újraindítani ezeket az alkalmakat, s megismertetni a fiatalokkal a közösség céljait és munkásságát. Az a szándékunk, hogy minél többen csatlakozzanak az őrzők szövetségéhez, aminek a lényege, hogy a tagok az adott térségben közösségépítő munkát tudjanak végezni. Ez alkalommal sikerült felvillanyozni a fiatalokat, s reméljük, hogy a most megkezdett munka ősszel folytatódni tud.”

A szervezők célja az volt, hogy a résztvevők olyan gyakorlati tudással térjenek haza, amellyel saját közösségeikben is hozzájárulhatnak a magyar értékek megőrzéséhez és továbbadásához. A program sikerét és jelentőségét jól tükrözte, hogy a résztvevők az esemény végére nem csupán elméleti tudással gazdagodtak, hanem konkrét gyakorlati tapasztalatokat is szereztek arról, miként járulhatnak hozzá aktívan az értékek megőrzéséhez és továbbadásához.

LI