A tudomány jövője a fiatalok kezében

Sikeresen lezajlott a XIX. Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferencia

2025. május 17., 19:40 , 1262. szám

Május 16-án a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) adott otthont a XIX. Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferenciának (KTDK), melyet a beregszászi főiskola és a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány szervezett az Országos Tudományos Diákköri Tanács TDK Határok nélkül programjával együttműködve. A rendezvény ismét lehetőséget teremtett arra, hogy a fiatal kutatók bemutatkozzanak és lépést tegyenek a XXXVIII. Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) való részvétel felé.

A minden évben az ukrán tudomány napjához igazított KTDK nemcsak a helyi tehetséggondozás egyik legfontosabb fóruma, de a magyarországi OTDK rendszeréhez is szorosan kapcsolódik. Az idei eseményen összesen 49 hallgató mutatta be 50 pályamunkáját, nyolc tudományterületre bontva. A legtöbb résztvevő a házigazda intézményből, a Rákóczi-főiskoláról érkezett, de a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemről és a Szegedi Tudományegyetemről is voltak jelen versenyzők. A benyújtott pályamunkákat 43 szakértő opponens értékelte 13 különböző felsőoktatási és tudományos intézményből – köztük 9 határon túli és 4 kárpátaljai szervezet képviselői.

Az ünnepélyes megnyitón elsőként Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatója köszöntötte a jelenlévőket. Köszöntőjében kiemelte, hogy a 19 évvel ezelőtt útjáraindult Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferencia ez idő alatt számos tudóst és számos kutatási témát adott a kárpátaljai magyarságnak. Beszédében a résztvevőket arra kérte, hogy a zsűri meglátásait, javaslatait ne kritikának értékeljék, hanem segítségnek, hiszen mindez valójában szakmai tanácsadás a további sikeres munkához.

Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke online csatlakozott a konferenciához. Elmondta, hogy a csaknem 75 éves múltra visszatekintő OTDK-mozgalom egy olyan élő szerkezet, amely az egyéni munkákon és kapcsolatokon keresztül újul meg folyamatosan. „Ez egy erősen szárba szökkent nagy, terebélyes fa, nagyon sok ággal, tudományterülettel és rengeteg levéllel. […] De ez a fa a hajszálgyökerektől él.” Hangsúlyozta, hogy a mozgalom az évről évre csatlakozó diákok és mentorok révén újul meg. Zárszóként pedig arra biztatta a fiatalokat, hogy ne féljenek az előadástól, hanem legyenek büszkék munkájukra.

Csernicskó István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora beszédében az esemény közösségépítő és jövőformáló erejét emelte ki: „Ez nem selejtező, hanem elődöntője egy kiválósági versenynek, amely arra szolgál, hogy az igazán legkiválóbbak jussanak el az OTDK-ra. [...] A KTDK segíti a fiatalokat abban, hogy rátaláljanak a kutatói pályára, megízleljék azt, hogy milyen kutatónak lenni, hogyan lehet összefoglalni, előadni mindazokat az ismereteket, amelyeket a kutatások során feltártak.”

A rektor háláját fejezte ki a felkészítő oktatóknak és a zsűritagoknak is, akik munkájukkal kulcsszerepet játszanak abban, hogy a diákokból önálló, gondolkodó kutatók váljanak. A fiatal résztvevők számára „építkezést, tanulást”, az oktatók számára pedig „bölcsességet” kívánt – ezzel zárta gondolatait.

A megnyitó után az előadások nyolc szekcióban (Biológia és Kémia, Földrajz I. – Társadalom- és településföldrajz, Földrajz II. – Természet-, agrár- és turizmusföldrajz, Filológia, Számvitel és Adóügy, Tanulás- és Tanításmódszertan, Történelemtudomány I. – A szovjet éra helytörténeti sajátosságai, Történelemtudomány II. – Társadalomtörténet) zajlottak le. A szakmai zsűri nem csupán értékelte az elhangzott előadásokat, hanem konstruktív javaslatokkal is segítette a hallgatókat a további fejlődésben.

A szekciók legjobbjai az értékes szakmai tapasztalatok mellett elismeréssel térhettek haza, hiszen ösztöndíjban is részesültek. Emellett Csernicskó István, a Kárpátaljai Magyar Akadémiai Tanács elnöke különdíjat adományozott mind a nyolc szekció legkiemelkedőbb előadóinak, ezzel is hangsúlyozva teljesítményük kiválóságát.

A KTDK továbbra is kulcs­szerepet játszik a Kárpátalján élő magyar ajkú fiatalok tudományos pályára való felkészítésében. A szervezők és oktatók közös célja, hogy olyan légkört teremtsenek, amelyben a hallgatók nem csupán versenyeznek, hanem tanulnak, fejlődnek és közösséggé formálódnak. A most bemutatott pályamunkák közül a legjobbak képviselhetik Kárpátalját a következő országos megmérettetésen.

Kun Viktória