A Déryné Program nyitónapja a beregszászi színházban
Határtalan színházi élmény Beregszászban
A Déryné Program Határtalan alprogramjának nyitónapja május 20-án este ünnepélyes keretek között folytatódott a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházban. A nap első felében a P. Frangepán Katalin Gimnázium Beregszászi Bázisóvodájában és a Bethlen Gábor Líceumban megvalósult gyermek- és ifjúsági programok után a színházban megtartott esemény méltó megkoronázása volt a rendezvénysorozat első napjának.
Az ünnepi megnyitón elsőként Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) helyettes államtitkára köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében Wass Albert Üzenet haza című versének soraival érzékeltette a kárpátaljai magyar közösség helytállását: „Ma, 2025 májusában kevesen tudják jobban kárpátaljai nemzettársaiknál, mit jelent, ha valaki kő az áradó víz sodrásában.” A program célját így fogalmazta meg: „A színház nemcsak nyelv, hanem közösségteremtő erő, melynek varázslatos nyelve határokon túl is közös történeteink szóvivője.”
Kis Domonkos Márk, a Déryné Program ügyvezetője, Jászai Mari-díjas színművész személyes hangvételű köszöntőjében emlékezett vissza a beregszászi magyar színházi hagyományok kezdetére, és kiemelte: „Az az eszmeiség, amit mi vallunk a Déryné Programban, ezek között a falak között született meg.” Háláját fejezte ki „mesterének, tanárának, barátjának és főnökének”, Vidnyánszky Attilának, aki a minőségi magyar színházat eljuttatta a legkisebb közösségekhez is. Beszédében hangsúlyozta: „»Csak akkor születtek nagy dolgok, ha bátrak voltak, akik mertek…« A Déryné közösségeket segít – ez minden kezdeményezésünk célja.”
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke örömét fejezte ki, hogy a Déryné Program a határokon túlra is eljutott: „Kárpátaljára mindig jó jönni, de egy ilyen alkalom még inkább megtiszteltetés.” Hangsúlyozta, hogy a Rákóczi Szövetség aktív együttműködő partnere a programnak, és kiemelte: „A civil közösségi munkába most a színházi kultúra is bekapcsolódhat.” Bejelentette, hogy nyáron több mint 1600 kárpátaljai gyermek táborozhat majd Sátoraljaújhelyen, köztük több százan a Déryné Színjátszó Táborban.
A rendezvényen levetítették Vidnyánszky Attilának, a Nemzeti Színház vezérigazgatójának és a beregszászi színház főrendezőjének videoüzenetét is, aki történelmi mérföldkőnek nevezte a Határtalan alprogram elindulását. Mint mondta: „Kezdetektől cél volt, hogy a külhoni magyarság is bekapcsolódjon.” Hozzátette: a Déryné Program megszületésének ötlete több évtizedes hiányérzetből fakadt: „Tarthatatlannak éreztük, hogy az ország lakosságának fele nagyon nehezen jut hozzá a magaskultúrához.” Most, hogy a Határtalan alprogram révén a külhoni közösségek is bekapcsolódhatnak, úgy érzi, a vízió teljesül.
A videoüzenet után Sin József, a KMKSZ alelnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a program nemcsak művészeti, hanem nemzetpolitikai jelentőségű is. „A határon túli program nem csupán a jelennek szól, hanem a jövőnek is – gyermekeinknek és unokáinknak.” Köszönetet mondott a magyar kormányzatnak és a szervezőknek, hogy „nem feledkeznek meg a határon túli magyarságról, hanem közös kulturális jövőt építenek velünk”.
Sin Edina, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház igazgatója köszöntőjében kitért arra, hogy a Déryné Program Határtalan alprogramja óriási lehetőséget jelent Kárpátalja számára: „Olyan színházi előadások és foglalkozások érkeznek ide hozzánk, amelyeket a Déryné nélkül nem láthatnánk, nem vehetnénk ezekben részt.” Kiemelte, hogy a program révén újra bekapcsolódhatnak a magyar színházi vérkeringésbe, ami a jelenlegi háborús helyzetben nemcsak szakmai, hanem közösségi szempontból is megerősítő. A program egyszerre nyújt vigaszt és tartást a mindennapokban: „Érezzük azt, hogy nem vagyunk egyedül hagyva ebben a helyzetben, összefogunk, összekapaszkodhatunk, és egy picit el is vonatkoztathatunk a hétköznapok rideg valóságától.”
Az ünnepi köszöntőket követően a közönség színvonalas színházi előadásokat tekinthetett meg, amelyek méltó nyitányai voltak a Határtalan program kárpátaljai jelenlétének. Elsőként Déryné monológja csendült fel Tarpai Viktória Jászai Mari-díjas színművésznő előadásában, aki hiteles átéléssel idézte meg a magyar színjátszás egyik első nagyasszonyának alakját és gondolatait. Az est további részében Derzsi György előadásában a Szerelmem, Sárdy című zenés monodrámát láthatták az érdeklődők. Az előadás egy megrendítően személyes hangvételű napló formájában tárta fel egy eltitkolt szerelem történetét, miközben a nézők Sárdy János dalain keresztül az elmúlt korok romantikájába is bepillantást nyerhettek.
A két emlékezetes előadást vastaps jutalmazta, a közönség szeretettel és hálával fogadta a művészeket.
A sajtónak nyilatkozó Novák Irén, a KIM helyettes államtitkára elmondta: „A Határtalan program immár kilép Magyarország területéről, és az elcsatolt nemzetrészekbe is kulturális programokat tudunk hozni. Ez a program a KIM támogatásával valósul meg, hiszen mi egy olyan ország vagyunk, akit a történelem ugyan szétszabdalt, de a nemzet lelke egységben maradt.” A program első állomásaként választott Kárpátaljára különös figyelemmel tekintenek: „Azt gondolom, hogy Kárpátalján most nagyon nehéz helyzetben vannak az itt élő nemzettársaink, és nagyon fontos, hogy meg tudják élni a magyar kultúrájukat […], és egyáltalán találkozzanak olyan élményekkel, melyektől feltöltődnek, és közösséggé tudnak válni.”
A beregszászi nyitónapon a Déryné monológja című előadással Tarpai Viktória Jászai Mari-díjas színművésznő hazatért szülőföldjére. Meghatottan nyilatkozott: „Hazajöttem. Azokra a deszkákra állhatok fel újra, ahonnan minden indult.” A művésznő Déryné Széppataki Rózáról szóló előadásban a magyar nyelvű színjátszás hőskorát idézte meg egy olyan asszony történetén keresztül, aki az ekhós szekéren járta be a vidéket, hogy magyarul játszhasson.
Sin Edina színházigazgató a sajtónak elmondva kiemelte: „A Határtalan program nagyon nagy lehetőség számunkra. […] Beindul a vérkeringés, mi is csatlakozhatunk a Kárpát-medencei magyar színházi élethez. Külön megerősítést jelent a háborús helyzetben, hogy az anyaországi előadások idejönnek, erősítik a kárpátaljai közösséget.” Hozzátette: az óvodásoktól a középiskolás korosztályig mindenkihez szólnak a programok, és a felnőtteknek is kínálnak előadásokat. „Olyan napokat szervezünk, amikor minden a színházról szól. Ezzel szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy Kárpátalján él a magyar nyelvű színház.”
A Határtalan program május 21-én Nagydobronyban folytatódott, ahol a színházi események három helyszínen zajlottak: a Nagydobronyi Napsugár Óvodában, a Nagydobronyi Líceumban és a Magyar Házban. A beregszászihoz hasonlóan itt is több korosztálynak szóltak a foglalkozások és előadások, amelyek reményt, feltöltődést és közösségi élményt nyújtanak a háború árnyékában élő magyar közösségnek.
KV