Összetartozásunk Tüze – a nemzet egységéért, a békéért és az erdélyi árvíz károsultjaiért
A világ hat földrésze 48 országának 659 településén 1172 összetartozásunk tüze lobbant fel egyszerre a nemzeti összetartozás napján budapesti idő szerint 20 óra 25 perckor. A Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség által 2020-ban életre hívott kezdeményezéshez az elmúlt években a világ szinte minden szegletéből csatlakoztak magyarok, akik a szimbolikus tűzgyújtással a nemzet összetartozását fejezik ki.
Az akcióban a Földön működő magyar cserkészszövetségek közösen arra szólítják fel a világ magyarságát, hogy az anyaországtól kezdve a külhoni régiókon át a diaszpóráig a bolygó bármely pontján egyszerre mutassák ki a nemzet együvé tartozását június 4-én, a nemzeti összetartozás napján. Az Ukrajnában már negyedik éve dúló háború miatt ezek a tüzek ezúttal ismét a béke lángjaiként is fellobbantak, a szervezők emellett idén arra kérték a résztvevőket, hogy az eseményeken elmondott imáikban gondoljanak a székelyföldi árvíz károsultjaira is.
A Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség a Latorca-parti város magyarságával közösen a Munkácsy Mihály Magyar Ház udvarán gyújtotta meg az összetartozásunk tüzét.
A vidékünk kulturális életének mára meghatározó intézményévé vált központ június 4-én adott otthont a Munkácsi Magyar Egylet (MME) soron következő rendezvényének is, melyen ezúttal bemutatkozott egy fiatal tehetség, majd a jelenlévők tanúi lehettek a történelem és a művészet káprázatos összefonódásának, valamint az összetartozás ereje csodálatos kibontakozásának. A délutánt az MME fiatal tehetségek hagyományteremtő sorozata nyitotta meg, melynek keretében elsőként Pliszka Katalin, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola egykori tanulója, aki jelenleg az Ungvári Zádor Dezső Zeneművészeti Szakközépiskola diákja, varázsolta el hallgatóságát Frédéric Chopin cisz-moll keringőjével. Ezt követően Popovics Béla helytörténész és tanár rendkívül tartalmas előadásával igazán különleges hangulatú művelődéstörténeti barangolásra invitálta az egybegyűlteket, immár negyedszer. Lebilincselő előadásában szólt a zenéről, az irodalomról, a művészetekről, Dohnányiról, Lisztről, Chopinről, Trianonról, sóbányákról, millenniumi emlékművekről, s mindez végül egy kerek egésszé formálódott a közönség számára. Az alkalmat az összetartozásunk tüzének meggyújtása, közös imádság, majd az estébe nyúló baráti beszélgetések és agapé zárta. A mintegy 120 munkácsi magyar a tüzet körbeállva, összekapaszkodva énekelte el a Himnuszt, majd Popovicsné Palojtay Márta vezetésével közösen imádkoztak a nemzet fennmaradásáért, a békéért és a székelyföldi testvérekért. Az est – ahogyan minden MME-rendezvény – a munkácsi magyar közösség összefogásának, támogatásának és adományainak köszönhetően jött létre.
Popovics Pál, az Összetartozásunk Tüze kezdeményezés ötletgazdája, a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöke felidézve az akció öt évvel ezelőtti indulását elmondta: „Büszkék vagyunk arra, hogy ennek a remek kezdeményezésnek az ötlete öt évvel ezelőtt éppen szeretett városunkban, Munkácson született.” Az első évben akkora volt az Összetartozásunk Tüze sikere, hogy 2020. június 4-én este több ezer helyszínen gyulladtak meg egyszerre a lángok. Ezután minden kontinensről érkeztek visszajelzések, melyek arra biztatták a cserkészeket, hogy hirdessék meg az akciót a következő években is.
„Öt éve indult kezdeményezésünk mostanra összmagyar eseménnyé vált, hagyományt teremtettünk. Ha esetleg nem hirdetnénk meg ezt az akciót minden évben június 4-e előtt, akkor is meggyulladnának ezek a lángok” – konstatálta Popovics Pál, hozzátéve: „Az eredeti cél az volt, hogy a nemzeti összetartozásunkat a tűzgyújtásokkal szimbolizáljuk, azonban 2022-ben kitört az orosz–ukrán háború, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, s emiatt nagyon sokan meghaltak, rengeteg ember vesztette el otthonát, nagyon sok család él ma is szétszakítottságban, így a háború mielőbbi lezárásának reményeként a béke lángjai is ezek. Az esemény arculatában is megjelent a békegalamb, s ebben az évben ez a tűz a székelyföldi árvíz károsultjaival való szolidaritás tüze is” – mondta a cserkészparancsnok.
Az Összetartozásunk Tüze a legnagyobb, egy időben, a világ hat földrészén, ugyanazon célért megvalósuló magyar esemény, mely mögött több százezernyi magyar ember állt, akik azonos időben ugyanazért gyújtottak máglyát, tábortüzet vagy gyertyát: a nemzet összetartozásáért, a békéért és az erdélyi árvíz károsultjaiért.
CsA