Európai vezetők: Ukrajnának megbízható biztonsági garanciákra van szüksége

2025. augusztus 13., 10:03 , 1274. szám

Az európai vezetők bizonyosak abban, hogy csak a diplomáciának, Ukrajna katonai támogatásának és az Oroszországra nehezedő nyomásnak a kombinációjával lehet tartós és igazságos békét elérni – áll az Európai Bizottság honlapján augusztus 10-én, vasárnap megjelent közös nyilatkozatban, amelyet a DW ismertetett.

A nyilatkozatot Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, Keir Starmer brit miniszterelnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Donald Tusk lengyel miniszterelnök, Alexander Stubb finn elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke írta alá.

Az európai vezetők üdvözölték Donald Trump amerikai elnöknek az ukrajnai háború befejezését célzó erőfeszítéseit. Hangsúlyozták azonban, hogy a diplomáciai megoldásnak meg kell védenie Ukrajna és Európa létfontosságú biztonsági érdekeit.

„Egyetértünk abban, hogy ezek a létfontosságú érdekek magukban foglalják a megbízható és hiteles biztonsági garanciákat, amelyek lehetővé teszik Ukrajna számára, hogy hatékonyan védje szuverenitását és területi integritását. Ukrajnának szabadon kell döntenie a sorsáról. Érdemi tárgyalások csak tűzszünet vagy a harci cselekmények csillapodása keretében folyhatnak. Az ukrajnai békéhez vezető út nem határozható meg Ukrajna nélkül. Továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett az elv mellett, hogy a nemzetközi határokat nem szabad erőszakkal megváltoztatni. A jelenlegi érintkezési vonalnak kell a tárgyalások kiindulópontjának lennie” – áll a nyilatkozatban.

Eközben az amerikai NBC News televíziós csatorna forrásaira hivatkozva arról számolt be, hogy a Fehér Ház vizsgálja annak lehetőségét, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt meghívják Alaszkába, ahol Trump augusztus 15-én találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Döntés a meghívásról azonban egyelőre nem született, mivel a csúcstalálkozó részletei még kidolgozás alatt állnak.

„Az elnök (az Egyesült Államoké – a szerk.) továbbra is nyitott egy háromoldalú csúcstalálkozóra mindkét vezetővel. A Fehér Ház jelenleg a kétoldalú találkozó megtervezésére összpontosít Putyin elnökkel” – mondta egy magas rangú fehér házi tisztviselő.

Korábban, augusztus 8-án Donald Trump a Fehér Házban újságíróknak azt mondta, hogy Ukrajna és Oroszország közel áll a tűzszüneti megállapodáshoz, de ehhez területi engedményekre lehet szükség. „Bizonyos területcserére kerül sor mindkét fél javára” – idézte őt a Reuters.

Volodimir Zelenszkij válaszul az amerikai elnök szavaira kijelentette, hogy Ukrajna készen áll a reális megoldásokra, amelyek elhozhatják a békét, de nem ajándékoznak földet a megszállóknak.

(szcs/dw.com)