„Büntet” az alkuratórium?

Illyés Közalapítvány

2003. december 5., 01:00 , 151. szám

A kárpátaljai magyar oktatási intézmények által infrastrukturális fejlesztésre benyújtott pályázatokat véleményezte legutóbbi beregszászi ülésén az Illyés Közalapítvány (IKA) csonka ukrajnai alkuratóriuma. A testület első döntései arra utalnak, hogy tevékenységében a politika dominál.

Mint ismeretes, a testület legutóbbi, októberben megtartott ülésén a júniusi kudarc után ismételten kísérletet tettek az érdekelt kárpátaljai magyar szervezetek az IKA kárpátaljai alku­ratóriumának megalakítására. Miután azonban az IKA központi kuratóriuma „egyensúly-eltolódás” címén egyoldalúan megváltoztatta a testület összetételét, miáltal abban az UMDSZ és tagszervezetei kerültek többségbe, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ), a Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskola (KMTF) és a KMKSZ Ifjúsági Szervezetének képviselői kivonultak az ülésről, felfüggesztve tagságukat a testületben.

Akkor Laborczi Géza, a budapesti kuratórium képviselője a sajtónak nyilatkozva a következőket mondta: „Én mindenesetre a mostani alkuratórium tagjainak figyelmét arra hívtam föl, hogy felelősségük azoknak az érdekeit is figyelembe venniük, akik most a tagságukat felfüggesztették”. A jelek szerint azonban az elvek nem vágnak egybe a gyakorlattal.

Mint az ülés után elhangzott, 67 pályázat érkezett be a testülethez, melyek közül állítólag tizennégy nem felelt meg a pályázati kiírásnak, hetet pedig forráshiányra hivatkozva utasítottak el (azaz elutasították a pályázatok majd egyharmadát). Az alkuratórium nem támogatta sem a KMPSZ, sem a KMTF pályázatait.

– Az IKA ukrajnai alkura­tó­riumának döntése egy újabb bizonyítéka annak, hogy a testület nem a demokrácia és nem a magyarság érdekében működik, hanem politikai elkötelezettség alapján osztja a magyar adófizetők pénzét – értékelte a történteket dr. Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke. – Nevetséges, hogy éppen a KMPSZ és a KMTF pályázatait nem tartották elfogadhatónak formai okok miatt, amikor mások pályázatainak kitöltésében is segédkeztünk. Csak a sajátunkat nem tudtuk volna kitölteni?

Dr. Bren­zo­vics László, a KMKSZ alelnöke megdöbbentőnek nevezte, hogy miután az UMDSZ és társszervezetei többségre tettek szert az alkurató­riumban, már nem tartanak igényt a konszenzusra, sőt a más szervezetekkel való egyeztetésre sem, hanem meghozzák a nekik tetsző döntéseket

– Borítékolható volt, hogy sem a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség, sem a Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskola nem kap majd támogatást ettől a „testülettől”, hiszen az most nyilvánvalóan bünteti azokat a szervezeteket, amelyek megpróbáltak kiállni a maguk igazáért. Ez azonban nagyon veszélyes tendencia, hiszen azáltal, hogy például a KMPSZ semmilyen támogatásban nem részesül, az Illyés Közalapítvány támadást intéz a kárpátaljai magyar pedagógustársadalom önszerveződése ellen. Ugyancsak önmagáért beszél az a tény, hogy a testület egyetlen fillér támogatásra sem tartja érdemesnek a kárpátaljai magyarság egyetlen felsőoktatási intézményét.

A KMKSZ alelnöke szerint a mostani ülés azt is bebizonyította, hogy az egyházak képviselőit gyakorlatilag mégiscsak kizárták a testületből, s az példátlan módon kizárólag az UMDSZ reprezentánsaiból áll.

– Az egyházak képviselőiből összeállított úgynevezett szaktestület ülésén az egyházi intézmények támogatásáról hozott határozatokat külön jóvá kellett hagyatni az alkurató­riummal, viszont az egyházak képviselői nem vettek részt a többi pályázat megvitatásában és megszavazásában – mutatott rá Brenzovics László.

ntk