Pilinszky János: Tilos csillagon
Én tiltott csillagon születtem,
a partra űzve ballagok,
az égi semmi habja elkap,
játszik velem és visszadob.
Nem is tudom, miért vezeklek?
Itt minden szisszenő talány,
ne fusson el, ki lenn a parton,
e süppedt parton rámtalál.
S ne félj te sem, ne fuss előlem,
inkább csittítsd a szenvedést,
csukott szemmel szoríts magadhoz,
szoríts merészen, mint a kést.
Légy vakmerő, itélj tiédnek,
mint holtak lenn az éjszakát,
vállad segítse gyenge vállam,
magam már nem bírom tovább!
Én nem kivántam megszületni,
a semmi szült és szoptatott,
szeress sötéten és kegyetlen,
mint halottját az itthagyott.
Nagyon sokféle módon lehet értelmezni ezt a verset. Ám az összes közül az kívánkozik mindenek elé, hogy el kell gondolkodnunk az ember szenvedésén. Azon a megmagyarázhatatlan érzésen, hogy miért fáj az embernek a saját élete.
Elsősorban nem arra gondolok, hogy a test legkülönfélébb fájdalmait érzékeli az ember. Hogy fej- és fogfájás gyötri, szenved a magas vagy alacsony vérnyomástól, reumától stb., de még csak nem is a megbántottságra, lelkiismeretfurdalásra, mellőzöttségre és még ki tudja miféle más lelki szenvedéseinkre kell gondolnunk. Ezek a fájdalmak valóban megkeserítik az életünket, de van egy olyan érzés is, amely az összes fölött áll. Az örömöket is magába foglalja, úgy kérdez rá az életünkre: miért vagyunk, miért az élet csodája, ha benne van a halandóság?
Senki sem tud erre válaszolni, Pilinszky János is csak a mérhetetlen szomorúságról tud beszélni, a föloldhatatlan magányról. Az életet csak a pusztulással együtt látja, és midezt csak a kereszténység világot magyarázó gondolatiságában tudja elmondani. Oda kell visszatérnie az embernek, ahonnan maga a nyelve is ered.
Penckófer János