Hennagyij Moszkal Kárpátalja új kormányzója
Viktor Baloga lemondott
Az elmúlt hét utolsó munkanapján bekövetkezett az, amire sokan számítottak: egy személy híján testületileg távozott a kárpátaljai megyei állami közigazgatási hivatal vezetése Viktor Baloga kormányzóval az élen. Ismerve a megye első emberének konfliktusát az Egyesített Ukrán Szociáldemokrata Párt (SZDPU(e)) kárpátaljai funkcionáriusaival, csak idő kérdése volt, hogy a Juscsenko-kormány megbuktatása után mikor menesztik őt tisztségéből.
A menesztésből mindazonáltal távozás lett, legalábbis ezt jelentette be június 1-jei ungvári sajtókonferenciáján Baloga, aki lépését a Juscsenko-kabinet április 26-i lemondása után Ukrajnában kialakult helyzetből fakadó „politikai szükségszerűséggel” indokolta. Ugyancsak lemondtak tisztségükről – Vaszil Lintur kivételével – a kárpátaljai kormányzó helyettesei: Ihor Kril, Olekszandr Ledida, Anatolij Kolibaba, Volodimir Prihogyko és a mindössze két hete kinevezett Ivan Hecjanin.
Viktor Baloga, akit éppen két évvel ezelőtt nevezett ki Kucsma elnök a kárpátaljai megyei állami közigazgatás elnöki posztjára, sajtókonferenciáján kijelentette: 1-2 hónapos pihenés után a jövőben is tevékeny részt szeretne venni Kárpátalja politikai életében.
Meg nem erősített hírek szerint Baloga indulni szeretne a jövőre esedékes parlamenti választásokon, mégpedig a munkácsi választókerületben, amelynek a képviselője jelenleg a kijevi illetőségű Hrihorij Szurkisz, az SZDPU(e) egyik főembere.
A kárpátaljai megyei állami közigazgatási hivatal elnöki tisztségéről lemondott Viktor Baloga utódjául sokak nem kis meglepetésére Leonyid Kucsma államfő a Kárpátalján közel sem ismeretlen Hennagyij Moszkal rendőrtábornokot nevezte ki. Az új kormányzót a kilencvenes években Észak-Bukovina székhelyéről, a csernovici megyei rendőrség parancsnoki posztjáról vezényelték át a kárpátaljai belügyi főosztály élére, Ungvárra, hogy szorítsa vissza a burjánzó bűnözést. A Kárpátalján népszerűvé vált, határozott egyéniségű Moszkalt, miután nagyrészt megbirkózott a rá bízott feladattal, az ukrajnai bűnözés melegágyának számító, forrongó Krím-félszigetre irányították, ahol a Krím Autonóm Köztársaság belügyminiszterének helyetteseként tevékenykedett. Innen néhány hónapja a dnyepropetrovszki megyei belügyi főosztály élére állították.
V. B.