Gyermekek allergiás bőrgyulladása
A kislányom testén tenyérnyi nagyságú, piros foltok jelentek meg, melyek viszketnek, de hőemelkedés nem jelentkezett. Milyen betegség támadta meg a gyermekemet, s hogyan nyerheti vissza az egészségét? – telefonált be szerkesztőségünkbe egy aggódó téglási apuka. Kérdéseit és a kapcsolódó kérdéseket dr. Benkő Évához, az Ungvári Járási Kórház gyermekosztályának osztályvezető főorvosához továbbítottuk.
– A beteg valószínűleg allergiás bőrgyulladásban (idegen szakkifejezéssel: atópiás dermatitiszben) szenved – fejti ki a doktornő. – A kórt különböző okok válthatják ki. Lehet, hogy a páciens allergiás valamilyen ételre, gyógyszerre, mosószerre, samponra, a macska vagy a kutya szőrére, az esetek 60 százalékában viszont bélférgesség áll a háttérben (az asztmás megbetegedések mintegy 20 százalékát is a belekben megtelepedő paraziták váltják ki). Az allergiás bőrgyulladás a test bármelyik pontján jelentkezhet, a bőrfelületből kiemelkedő piros kiütések, különböző méretű, pettyszerű vagy akár tenyérnyi piros foltok is lehetnek, melyek viszketnek, de sem hőemelkedés, sem láz nem fordul elő. A tünetek jelentkezése után természetesen orvoshoz kell fordulni, s el kell végezni az okot kiderítő vizsgálatokat. Ezek során először is elemzik a gyermek székletmintáját, s amennyiben nem találnak bélférgességre utaló jeleket, a kis betegtől vett vérminta vizsgálatával, illetve a bőrre felvitt allergénekkel elvégzett tesztek alapján állapítjuk meg, mi idézi elő az allergiát. Ha rájövünk az okra, akkor kizárjuk az étrendből az allergiát kiváltó ételt, felhagyunk a betegséget okozó gyógyszer adagolásával, a tüneteket előidéző sampon, mosószer használatával, vagy el kell adni a macskát, a kutyát, amennyiben az állatok szőre váltja ki a megbetegedést. A felsorolt, allergiát okozó tényezőknek a kiiktatásával elérjük, hogy elmaradjanak a szimptómák, s bár a páciensben élete végéig megmarad az allergiára való hajlam, de legalább tünetmentessé válik, s nincs szükség további kezelésre.
– S mi a teendő akkor, ha bélférgek idézik elő az allergiás bőrgyulladást?
– Ebben az esetben komplex terápiát kell alkalmaznunk, elpusztítva a parazitákat és felszámolva a szövődményeket: az atópiás dermatitiszt vagy a toxikózist (a mérgezési tüneteket), a vérszegénységet, a vitaminhiányt, vagy helyre kell állítani a bél egészséges mikroflóráját. A kezelés során parazitaellenes szereket, antihisztaminokat (allergiaelleni orvosságokat), a bélflórát normalizáló probiotikumokat, a méreganyagokat a belekből felszívó enteroszorbenteket és a szervezetet erősítő vitaminokat vetjük be a betegség ellen. A terápiát három szakaszban végezzük el. Először is – öt nappal a parazitaellenes szerek szedése előtt – antihisztaminokat és enteroszorbenteket adunk a páciensnek. Utána – az említett orvosságok bevitele mellett – öt napig vagy egy hétig féreghajtókat kell szedniük a pácienseknek. Az utolsó szakaszban pedig, a parazitaellenes gyógyszerekkel elvégzett kúra után, még öt napig allergia elleni orvosságokat és enteroszorbenteket írunk fel a páciensnek.
A féreghajtók szedése alatt – zsírszegény diétát alkalmazva – könnyű ételeket kell adni a gyermeknek: kásaféléket, főtt húst, főtt zöldséget, kefirt, joghurtot, könnyű leveseket. A bélférgesség kezelése pedig csak akkor lesz eredményes, ha a páciensen kívül a többi családtag is átesik a terápián, s szigorúan betartják a higiéniás előírásokat. Alaposan ki kell takarítani a lakást, fertőtleníteni kell az edényeket, a gyermek játékait, s forró vasalóval át kell vasalni a beteg ágyneműjét, illetve a fehérneműjét.
Lajos Mihály