Budapesten is bemutatták az ukrajnai magyarellenes megnyilvánulásokról szóló dokumentumfilmet
Május 20-án az Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatták be a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) megbízásából készített Magyarellenes megnyilvánulások Ukrajnában című dokumentumfilmet. A filmben az elmúlt öt év folyamatait és magyarellenes atrocitásait mutatják be az alkotók.
A dokumentumfilm alapjául szolgáló anyagot a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóintézete készítette. Az intézet 2014–2018 között közel 426 magyarellenes esetet dokumentált. A felgyűjtött kutatási adatokból a TV21 Ungvár stábja készített dokumentumfilmet, melyet már Brüsszelben, az Európai Parlamentben is bemutattak. A budapesti bemutatót követően kerekasztal-beszélgetésen vehettek részt az érdeklődők.
A beszélgetés alkalmával Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa a film láttán kiemelte: „Elképesztő a folyamat, hogy az elmúlt öt évben hová jutottak el a magyarellenes megnyilvánulások Ukrajnában. Magyarország 2010 óta egyértelműen kiáll a kárpátaljai magyarság mellett. Igyekszünk minden fórumon ezt a kérdést felhozni, és a jövőt illetően sem tervezünk másképpen tenni” – jelentette ki a miniszteri biztos. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország részéről 2014-től elindult egy „gesztuspolitika”, amely nemcsak a kárpátaljai magyarságot támogatta, hanem a helyi többségi társadalmat is. Szilágyi Péter szerint az új elnök megválasztásával egy új lehetőség indul el, bíznak abban, hogy a kétoldalú kapcsolatok Magyarország és Ukrajna között újra pozitívra fordulnak. Remélhetően az oktatás és a nyelvhasználat terén előrelépés történik, Ukrajna pedig garantálni fogja a kisebbségek jogait.
Orosz Ildikó, a II. RF KMF rektora, a Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos szaktanácsadója a beszélgetésen elmondta, hogy a kárpátaljai magyarság nem követett el államellenes cselekedeteket. A kijevi központi hatalom által befolyásolt média irányából azonban az hangzott el az ukrán lakosság felé, hogy Kárpátalján a magyar kisebbség szeparatista. „Mi azt szeretnénk, ha Ukrajna alkotmányos jogainkat a törvény által garantáltan biztosítaná, ne kettős mércével kezelje a helyzetet. Mi, állampolgárokként egységes elbírálást, jogokat szeretnénk. A kárpátaljai magyarság a törvényes keretek betartását várja el az ukrán vezetőségtől” – hangsúlyozta a kisebbségi élharcos.
„Jó érzéssel tölt el, hogy itt, Budapesten sem közömbösek a kárpátaljai magyarság sorsa iránt” – emelte ki hozzászólásában Barta József, a KMKSZ alelnöke, a Kárpátaljai Megyei Tanács első elnökhelyettese. A politikus szerint a kárpátaljai magyarság megmaradása a magyar kormány és a magyar emberek szolidaritásának és támogatásának köszönhető. Az ukrajnai elnökváltás kapcsán reményét fejezte ki, hogy az új elnök hozhat némi pozitívumot, és talán a kárpátaljai magyarság sorsa jobbra fordulhat. Hozzátette, hogy a magyarellenes megnyilvánulások a leköszönő ukrán regnáló politikai hatalom által generálódtak, hiszen az egykori vezetőségnek érdeke volt a kárpátaljai közösség megosztása. „Az ukrán hatalom destabilizálni akarta a kárpátaljai egységet és nemzetiségi konfliktust szerettek volna szítani. Bízunk abban, hogy az új ukrán elnök által az ukrajnai kisebbségek visszakaphatják jogaikat.”
Váradi Enikő