A homloküreg-gyulladás
Napok óta hőemelkedéssel küszködöm, fáj a homlokom, náthás vagyok és köhögöm. Milyen betegséget kaptam el, s miként nyerhetem vissza az egészségemet? - fordult szerkesztőségünkhöz egy salánki olvasónk. Kérdéseit dr. Szidej Évához, a Nagyszőlősi Járási Kórház belgyógyászához továbbítottuk.
- Valószínű, hogy a betegnek homloküreg-gyulladása van - fejti ki a szakember. - Ez a kór általában valamilyen felső légúti fertőző megbetegedés vagy egyéb megfázásos betegség szövődménye, s úgy alakul ki, hogy az orrváladék felgyülemlik az orrüregben, majd bejut a homloküregbe a benne lévő baktériumokkal együtt, melyek gyulladásba hozzák a homloküreget. Tünete a rendszeres orrváladék, a homloktájéki fejfájás, mely általában tompa fájdalomként jelentkezik, az alacsony, 37,2-37,4 Celsius-fokos hőemelkedés, illetve a száraz köhögés, ritkábban pedig a szédülés. A betegséget antibiotikumokkal és orrcseppekkel kezeljük, emellett pedig indokolt a meleg folyadék bő fogyasztása. A lázas időszakban viszont tilos a homlok melegítése, mert a meleg hatására még jobban elszaporodnak és elterjednek a betegséget okozó mikrobák. A terápia módja attól függ, hogy gennyes vagy nem gennyes homloküreg-gyulladással állunk-e szemben. Az első esetben a beteget kórházba utaljuk, ahol részt vesz egy tíznapos kúrán, a második esetben viszont csak járóbeteg-rendelésre kell járnia, s 7-10 napos kezelésben részesül.
Az antibiotikumos terápiát követően utókezelésre is kell járnia a betegnek, melyen magas frekvenciájú elektromágneses hullámokat irányítanak a homlokára, emellett pedig száraz melegítést is alkalmaznak. Az utóbbi során serpenyőben felmelegítenek fél kilogramm sót, melyet párnába göngyölnek, s ezt teszik rá a homlokra, hogy melegítsék a homloküreget. Az utókezelés tíz napig tart.
- Miként előzhetjük meg a kór kialakulását?
- Elejét kell venni a megfázásnak, bőven igyunk meleg folyadékot, fogyaszszunk gyümölcsöket, állítsunk össze vitamindús étrendet, s öltözködjünk az időjárásnak megfelelően. Ha pedig megfáztunk, kezeltessük ki idejében a betegséget, hogy szövődményként ne alakuljon ki homloküreg-gyulladás.
Lajos Mihály