A nehézségek ellenére sikerrel zárult az ArtSpace projekt

2023. február 14., 18:08 , 1147. szám

A Pro Cultura Subcarpa­thica civil szervezet a felvidéki és magyarországi társszervezetekkel 2019-ben kezdte meg közös projektjét, mely az Európai Unió HUSKROUA pályázati programjának keretén belül valósulhatott meg. Az ArtSPace projekt célja a szomszédos országok közötti közös kulturális tér kiszélesítése és a kulturális határok átjárhatóvá tétele.

A projekt sikeréről a beregardói Perényi Zsigmond Kultúrkúriában tartottak sajtótájékoztatót február 14-én a pályázatban részt vevő három ország, Magyarország, Szlovákia és Ukrajna szervezeteinek képviselői.

Az Ukrajnát képviselő Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet igazgatója, Pallagi Marianna elmondta: „Az alapvető cél egy határokon átnyúló kulturális művészeti tér létrehozása volt. Az elmúlt időszak sajnos nem a könnyű átjárhatóságot jelentette a határok tekintetében. Ugyanakkor sikerült a partnerekkel szorosan együttműködni, és kihoztuk az adott lehetőségekből a maximumot. A kultúrkúriában a hadiállapot ideje alatt is lehetőségünk volt arra, hogy programokat valósítsunk meg, elérjük a közösségeket. Az elmúlt időszakban közel háromezer gyermeket sikerült megmozgatnunk az ArtSpace program keretében. A program egyik legnagyobb teljesítménye volt, hogy a költségvetésből lehetőségünk volt eszközbeszerzésre, ebből adódóan a kultúrkúria teljes bútorzatát sikerült biztosítanunk.”

A szervezet a projekt során kutatásokat végzett, kulturális menedzserképzést indított, marketingtréninget és több száz kulturális programot valósított meg, melyek által több mint 3 000 gyereket és 1 500 felnőttet értek el.

A nyíregyházi Őry László, a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület elnöke a program kapcsán elmondta: „Mi elsősorban festőművészeti alkalmakkal színesítettük a projektet. Számtalan alkotótábor jött létre, és kiállítási anyagok születtek a bevont ukrajnai és szlovákiai művészekkel. Nálunk nem történt ingatlanberuházás, tehát kimondottan csak kulturális programok valósultak meg. Örülök annak, hogy több neves művészt sikerült összehozni a projektben, amely által létrejött egy határ menti közös művészeti tér.”

A Szlovákiát képviselő Nagykapos és Vidéke Társulás elnöke, Gabri Rudolf kérdésünkre kifejtette: „A projekt sajnos egy olyan időszakban valósult meg, amikor olyan események szóltok közbe, amilyeneket egyikünk sem várt. Azonban a projektmenedzsment egyik sikere, hogy mindig tudtak az adott helyzetre reagálni, és így sikerült megvalósítani a kitűzött célokat. Nagykaposon a Magyar Közösségi Házat tudtuk teljes mértékben befejezni a projekten belül, de ezenkívül számtalan kulturális tevékenység valósult meg. […] Van ennek a programnak egy lelkisége, amely túlmutat a tárgyakon és az épületeken. A cél az volt, hogy a közösség szolgálatába állítsuk az épületeket, a programokat. Azt gondolom, hogy sikerült mindezt megvalósítanunk.”

Az Európai Unió Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014–2020 ArtSpace című projektjét sikeresnek értékelte mindhárom ország projektvezetője. A programban közel 850 000 eurónyi támogatást tudtak felhasználni a három ország programjainak, ingatlanjainak fejlesztésére.                 

ev