Magyarországi részfinanszírozással szerveznek gyermektábort Ivano-Frankivszk megyében
Magyarország Ungvári Főkonzulátusának munkatársai szerdán az Ivano-Frankivszk megyei Krasznoillja településre látogattak, ahol a közeljövőben a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet finanszírozásával nemrég felújított épületben a háborús övezetben élő gyermekek fognak üdülni. A tábor lebonyolítását a Tiszta Szívvel Jótékonysági Alap vállalta magára, a magyar kormány a táboroztatásban részt vevő dolgozók finanszírozásához járul hozzá, a szervezésben részt vesz Magyarország ivano-frankivszki tiszteletbeli konzulja, Vaszil Visivanyuk is, aki szintén jelen volt a tábor előzetes bejárásán.
A Kelet-Ukrajnából érkező 182 gyermek és 18 kísérő nyári vakációjának közös finanszírozásáról szóló megállapodást Magyarország Ungvári Főkonzulátusa és a Tiszta Szívvel Jótékonysági Alap között Kuti László konzul és Irina Rabarszka igazgató írta alá július 26-án.
– Az ukrán nép megsegítését célzó magyar humanitárius akció keretében különösen odafigyelünk arra, hogy a gyermekek számára biztosítsuk a megfelelő feltételeket a tanuláshoz, a szabadidő eltöltéséhez, s különösen azoknak a gyerekeknek, akik ennek a háborúnak az ártatlan áldozatai – emelte ki Kuti László konzul.
Az anyaországi diplomata úgyszintén elmondta, hogy a verhovinai járási Krasznoillja községben is több épületnek a rendbehozatalához járultak hozzá a magyar államnak és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek a közreműködésével, amire nagyon büszkék.
– Itt fogjuk megvalósítani közel 200 olyan gyermeknek a 10-10 napos üdültetését, akik a háború sújtotta területeken élnek, a frontvonalról származnak, akiknek a szülei a fronton harcolnak, vagy akiknek a szülei életüket vesztették a háborúban. Az üdültetést a Tiszta Szívvel Jótékonysági Alappal közösen bonyolítjuk le, illetve Magyarország Külügyminisztériuma és az ungvári főkonzulátus is hozzájárul a költségekhez. Úgy gondoljuk, fantasztikus ötlet ezt a csodálatos környezetet a háború legártatlanabb áldozatainak, a gyermekeknek a pihenésére használni. S amikor erről értesültünk Irina leveléből, akkor a magyar Külügyminisztérium azonnal pozitívan reagált a kérésre, hogy mi is járuljunk hozzá ennek a tábornak az üzemeltetéséhez. Nagyon bízunk benne, hogy a gyermekek számára ez az üdülés felejthetetlen lesz, mert tényleg megérdemlik a gyermekkorukat – mondta Kuti László, miközben megtekintették a tábornak otthont adó épületet és a helyi iskolát.
– A mi alapítványunk nem első ízben szervez táborokat. Hálásak vagyunk Magyarországnak azért, hogy korábban lehetőséget biztosítottak arra, hogy náluk szervezzünk ilyen táborokat. Akkor nagyszámú ukrán gyerek üdülhetett Magyarországon, de ez a koronavírus-járvány előtt volt – idézte fel az előző évek eseményeit Irina Rabarszka, a Tiszta Szívvel Jótékonysági Alap igazgatója. – Most pedig azért vagyunk hálásak, hogy lehetőségünk nyílik meghívni ide, a Kárpátokba a kelet-ukrajnai gyerekeket üdülni, hogy erőt gyűjtsenek, pozitív benyomásokra tegyenek szert, és legalább egy kis ideig legyen boldog gyermekkoruk, hiszen most az orosz agresszorok ezt elvették tőlük.
Irina Rabarszkától megtudtuk, hogy az adott projektben a Tiszta Szívvel Jótékonysági Alap finanszírozta a kerítés megépítését és biztosították a székeket. Elmondta, hogy amikor az épület átadásán voltak, a helyi közösség képviselőivel beszélgetve felmerült az ötlet, hogy nagyszerű lenne, ha ide jöhetnének üdülni a gyerekek Ukrajna keleti részéből – ahol súlyos harcok folynak, vagyis egy ideje erősen stresszes környezetben élnek – annak érdekében, hogy kicsit kikapcsolódhassanak, pihenhessenek és élvezzék a gyönyörű tájat.
Vaszil Visivanyuk, Magyarország ivano-frankivszki tiszteletbeli konzulja miután megköszönte Magyarországnak a támogatását és Magyarország Ungvári Főkonzulátusának az együttműködését, elmondta: a tervek szerint augusztus 5-én indul az első csoport Szumi megyéből, és augusztus 6-án érkezik meg a 40 gyerek kísérőkkel. A nyár folyamán összesen közel 200 gyerek – 40 fős váltásokban – és 20 kísérő üdül majd itt. A falunak is jó, mert néhány ember számára munkalehetőséget biztosít. Azt szeretnék, ha a többi csapat különböző régiókból lenne, hogy megismerkedjenek egymás településeivel, megyéivel is. A gyerekek betekintést kapnak a helyiek életébe, hagyományaiba, megismerkednek majd a különböző népi mesterségek rejtelmeivel. A közelben lévő iskolában fognak enni, ahol sportolási lehetőség is van.
Rehó Viktória