Szóváltás a Krím miatt
A Krím kulcsfontosságú az Ukrajna és Oroszország közötti békefeltételek megvitatása szempontjából – fogalmazta meg személyes véleményét Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter a Viktor Pincsuk Alapítvány által Kijevben megrendezett 20. YES (Yalta European Strategy) fórum egyik panelbeszélgetésén, amelyről az Interfax–Ukrajina hírügynökség számolt be szeptember 18-án.
„A Krím szimbolikusan fontos Oroszországnak, és különösen Putyinnak (az Oroszországi Föderáció elnökének), de stratégiailag fontos Ukrajna számára. Ezért nem látom, hogyan tudnának megegyezni a Krím demilitarizálása nélkül” – fogalmazott Sikorski.
Úgy vélte azonban, ha mindkét ország akarja, akkor lehetne megoldást találni.
„ENSZ-mandátum alá helyezhetnénk [a Krímet] azzal a misszióval, hogy előkészítsenek egy tisztességes népszavazást, miután ellenőrizték, kik a törvényes lakosok, és így tovább. [...] És elhalaszthatjuk ezt 20 évvel” – vetette fel Sikorski mint az egyik lehetőséget.
Kijev nem hagyta szó nélkül az elhangzottakat. A külügyi tárca weboldalán szeptember 19-én este jelent meg A Külügyminisztérium észrevétele a Krím Autonóm Köztársaság és Szevasztopol város jövőbeli státuszára vonatkozó elfogadhatatlan javaslatokkal kapcsolatban című közlemény. A dokumentumban ugyan nem történik említés sem Lengyelországról, sem Sikorskiról, ám az időzítés önmagáért beszél.
A Jevropejszka Pravda által idézett közlemény szerint a Külügyminisztérium hangsúlyozza, hogy Ukrajna területi integritása „soha nem volt és nem is lehet vita vagy kompromisszum tárgya”, és ezt mind az Ukrán Fegyveres Erők, mind a partnerek, mind a nemzetközi jog támogatja.
A tárcánál a partnerek támogatására számítanak, hogy Oroszországot rákényszerítsék, vonja ki csapatait a Krímből, és vonják felelősségre Moszkvát a nemzetközi jog megsértése és az elkövetett bűncselekmények miatt.
„Minden erőfeszítésnek arra kell irányulnia, hogy ezeket a célokat minél előbb elérjük, és nem a Kreml étvágyának ilyen vagy olyan módon történő kielégítésére Ukrajna érdekei és a nemzetközi jog rovására” – mutatott rá a Külügyminisztérium.
Utóbb Sikorski megerősítette, hogy Lengyelország támogatja Ukrajna területi integritását.
„Másfelől a konferencián egy hipotetikus vita zajlott a szakértők között off-the-record módban (nyilvános idézés nélkül – a szerk.), ahol azt mérlegeltük, hogyan valósítsuk meg magának Zelenszkij elnöknek a javaslatait a Krím visszavételéről. Ő diplomáciai megoldásokról beszélt” – tette hozzá Sikorski.
(szcs/interfax.com.ua/eurointegration.com.ua)