A gyermekek bélférgessége
Miként előzhetem meg gyermekeim bélférgességét, és mit tehetek, ha mégis megtörténik a fertőzés? - fordult szerkesztőségünkhöz egy ungvári anyuka. Kérdéseire és a kapcsolódó kérdésekre ezúttal dr. Blinda Iván, a Nagyszőlősi Járási Kórház 2. számú gyermekosztályának a főorvosa válaszol.
- A lakosság higiéniai kultúrájának az alacsony színvonala több egészségügyi problémát is okoz, melyek egyike a parazitás megbetegedések számának a növekedése - magyarázza a szakember. - A fertőzés leginkább a 4-12 éves korosztályt érinti, s a különböző bélférgek petéi úgy kerülhetnek be a gyermekek szervezetébe, ha azok mosdatlan kézzel esznek, mosatlan gyümölcsöket fogyasztanak, illetve olyan homokozókban játszanak, ahová odapiszkoltak a kutyák meg a macskák. A nevezett háziállatok bélsara ugyanis sok parazitát tartalmaz (ezek egyike, a kutya-orsógiliszta - tokszokára például megtalálható a fekália 20-30 százalékában), melyek elkeverednek a homokozó homokjával, s ha a gyermek bepiszkolja a kezét, és úgy táplálkozik, vagy esetleg megkóstolja a homokot, máris bekövetkezhet a fertőzés.
- Melyek a bélférgesség tünetei?
- A lárvák a véráram útján bekerülnek a belső szervekbe, sőt a szembe is, és akár vakságot is okozhatnak. Ami pedig a tüneteket illeti... A fertőzés akut stádiumában - függetlenül az élősködők fajtájától - a paraziták anyagcsere-végtermékei különböző allergiás reakciókat váltanak ki: lázat, viszkető felömléseket a bőrön, izom-, ízületi és hasi fájdalmakat, a máj és a lép megnagyobbodását, első látásra ok nélküli köhögést. A lárvák roncsolják a bél falát, s csomósodhatnak, ami bélelzáródáshoz vezethet. Emellett bekerülhetnek az epe-utakba, és így megakadályozzák az epekiválasztást. A különböző belső szervekbe került élősködők további tüneteket idéznek elő: nyálfolyást, étvágytalanságot, görcsszerű fájdalmakat a köldök körül, továbbá - néha - hasmenést. Neurológiai elváltozásokat is észlelhetünk, például fejfájást, szédülést, fáradékonyságot, szétszórtságot, valamint azt, hogy a gyermek rosszul alszik, és felsír álmában. Azonkívül néha epilepsziás rohamokat és bénulásokat is okozhatnak a szervezetben való vándorlásuk során az agyba bekerült paraziták.
- Megelőzés, kezelés?
- Be kell tartani az alapvető higiéniai szabályokat (kézmosás, a gyümölcsök elfogyasztás előtti megmosása), s ha látjuk, hogy valamelyik homokozóba oda piszkolt a kutya vagy a macska, akkor ne engedjük gyermekeinket játszani abban a homokozóban. Ami pedig a kezelést illeti... Sokféle gyógyszer alkalmazható a bélférgesség ellen, mint például a Vermox, a Dekarisz, a Pirantel, melyek dózisát az orvos állapítja meg, a beteg gyermek testsúlyától függően, s a gyógykezelés - az orvosságtól függően - két hétig, vagy akár hónapokig is tarthat. Felhívnám viszont a szülők figyelmét, hogy semmit sem ér a kezelés, ha nem tartják, és nem tartatják be a higiéniai szabályokat, mert a gyermek így újból és újból megfertőződhet. Mindemellett pedig nagyon fontos, hogy a védőoltások előtt végezzenek el egy féregtelenítő kúrát, mert egyes tanulmányok szerint bizonyos bélférgeknek erős immunszupresszív (vagyis az immunrendszert gyengítő) hatásuk van az emberi szervezetre, és ezáltal csökkentik a védőoltások hatékonyságát.
elem