Beregszász és Nagybereg monográfiájának bemutatója a Rákóczi-főiskolán

2024. november 29., 08:13 , 1239. szám

November 28-án a magyar tudomány ünnepe alkalmából különleges esemény zajlott a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. Az intézmény Apáczai Csere János Könyvtárának központi olvasótermében könyvbemutatók és pódiumbeszélgetések sora várta az érdeklődőket.

Az eseményt a főiskola Történelem- és Társadalomtudományi Tanszéke, valamint a Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpont szervezte, melyen két jelentős mű került bemutatásra: Beregszász város monográfiája, valamint Nagybereg krónikája.

A programot ünnepélyes megnyitó és köszöntők indították. Elsőként Buczkó István konzul köszöntötte a megjelenteket. Beszédében aláhúzta: „A Beregszász város monográfiája és Nagybereg krónikája című monográfiák megjelenése nem pusztán tudományos mérföldkő. Ezek a művek történelmünk és kultúránk olyan szeleteit tárják elénk, amelyek alapvetőek identitásunk megőrzésében és megértésében. Egy-egy ilyen kiadvány lehetőséget nyújt arra, hogy múltunkat hitelesen, alapos kutatások eredményeire támaszkodva mutassuk be a jövő generációi számára. Fontos hangsúlyoznunk, hogy az efféle művek nem csupán a szakmai közönségnek szólnak, hanem hidat képeznek a tudományos világ és a mindennapi élet között. Segítenek felismernünk, honnan jövünk, milyen értékek mentén formálódott közösségünk, és milyen példákat meríthetünk a múltból a jelen és a jövő kihívásaihoz.”

Ezt követően Csernicskó István, a főiskola rektora méltatta a munkák elkészültét. Mint mondta: „A magyar tudomány ünnepéhez kapcsolódva ma megmutatjuk, szerény módon hogyan tudunk hozzájárulni a magyar tudományossághoz. Idén nem kell szerénykednünk, hiszen több esemény is megvalósult ennek tükrében. […] Nyugodtan mondhatom, hogy a ma bemutatott monográfiák megérdemlik a figyelmet, hogy meghallgassuk, miről is szólnak. Volt alkalmam mindkét kötetbe belelapozni, s állíthatom, mindkettő érdemes arra, hogy a téli bekuckózás ideje alatt kezünkbe vegyük.”

Ezután a Beregszász város monográfiája című kötet bemutatása következett. A könyvet elismert történészek és kutatók ismertették: prof. dr. Barta János, prof. dr. Püski Levente, valamint dr. Zubánics László. Elsőként Barta János történész részletesen ismertette a könyv korszakolását, valamint annak unikumát. Majd Zubánics László, az Ungvári Nemzeti Egyetem docense, szaklektor mondta el, miért fontosak az ilyen helytörténeti munkák, a helyi struktúrák feltérképezése, a vélt és valós történelem harmóniába hozása.

Ezt egy pódiumbeszélgetés követte, amely során a kötet szerzői és szerkesztői osztották meg gondolataikat a kiadvány létrejöttéről és jelentőségéről. A főiskola oktatója, Szakál Imre kérdéseire válaszolva mondták el a szerzők álláspontjukat. Szamborovszkyné Nagy Ibolya ismertette, hogyan lehet több száz évet, különböző korokat úgy bemutatni, hogy mindegyikben legyen hasonlóság, s folytonos legyen a téma. A szerzők tudatosan törekedtek arra, hogy megjelenjen az oktatás, a kultúra, a gazdaság minden korszakban. Molnár D. Erzsébet szerző és szerkesztő hangsúlyozta a könyv újszerűségét. Rácz Béla ismertette, az ókori leletek alapján mikorra datálható az első ember megjelenése a térségben. Kész Barnabás beszámolt arról, hogy mikorra tehető Beregszász várossá szerveződése. Csatáry György a Rákóczi-szabadságharc eseményeit mutatta be. Dancs György a 19. századi városi életet vázolta. Molnár Ferenc az 1848–49-es szabadságharc vonatkozását mondta el. Braun László a dualizmus korában tapasztalt fejlődést vázolta. Ezt követően Maruszics Erik a világháborús veszteségeket foglalta össze. Őt követően Molnár D. Erzsébet a málenkij robot beregszászi vonatkozásait mondta el. Váradi Natália a szovjet éra jelentőségéről beszélt. Szamborovszkyné Nagy Ibolya az oktatás és az egyház szerepét hangsúlyozta. Végezetül Molnár D. István a város jelenleg ismert demográfiai tendenciáit mondta el.

A monográfia 14 különböző fejezetből áll, 12 szerző által készült el.

A délután második felében került sor a Nagybereg krónikája című kismonográfia bemutatójára. A munka Szamborovszkyné Nagy Ibolya többéves kutatómunkájának eredménye. A művet Csatáry György és Molnár D. István méltatta, majd egy rövid, ám tartalmas pódiumbeszélgetés zajlott a szerzővel, melyet Molnár D. Erzsébet vezetett.

A program zárásaként a Nagybereg krónikája kiadását támogató Együtt Beregért Civil Szervezet képviselője, Tóth László tartott beszédet, majd az eseményt kérdések és egy zárszó koronázta meg.

Ez a tudományos rendezvény nemcsak a helyi közösséget, hanem a magyar tudományos élet jelentős alakjait is összehozta, így ünnepelve a tudomány és a kutatás értékteremtő szerepét.

Az esemény végén Orosz Ildikó, a főiskola elnöke méltatta a monográfiák megjelenését, s mondta el személyes kötődését a Nagyberegről szóló munka kapcsán.            

LI