Olvadnak megtakarításaink

Pénzpiac: Világválság

2008. október 3., 10:00 , 403. szám

Egyre kevesebbet fogyasztunk, mivel a pénzünk egyre kevesebbet ér, s várhatóan sokan még nehezebb tél elé néznek.

A világválság begyűrűzésének jeleként értékelhető, hogy mind kevesebb vásárlási hitelt veszünk fel. Az elmúlt hónapban kiéleződött nemzetközi pénzügyi válság hatására gyengült a hrivnya a dollárhoz képest, tehát érzékelhetővé vált az ukrán fizetőeszköz jelentős tavaszi inflációja.

A csekély nyári felértékelődés után ősszel az elemzők az infláció újbóli felgyorsulását, s a hrivnya lassú gyengülését jósolják a dollárhoz, de különösen az euróhoz képest. A devalvációt csak a Nemzeti Bank politikája fékezheti valamelyest. A kormány részéről határozott beavatkozásra, az elhatalmasodó belpolitikai válság közepette kevés az esély, különösen, mivel ez mindenekelőtt egy sor pénzügyi megszorítást, tehát a lakosság körében népszerűtlen intézkedéseket feltételezne.

Pénzünk további elértéktelenedését vetíti előre az élelmiszerek, elsősorban a húsfélék és a cukor árának várható növekedése az év második felében. A folyamatosan dráguló energiahordozók miatt újabb áremelésre számíthatunk a kommunális szolgáltatások és a közlekedés mellett egy sor további szolgáltatás esetében, így például egyes hírek szerint a telefonbeszélgetések díjszabása terén is.

Az elértéktelenedés veszélyezteti a megtakarításainkat is. A világválság egyik közvetlenül is érzékelhető hatásaként a pénzpiacokról már a közeljövőben szinte a szó szoros értelmében eltűnnek azok a könnyen hozzáférhető külföldi források, amelyek révén az ukrajnai pénzintézetek eddig oly bőkezűen osztogathatták a lakosság által is kedvelt euró- és dollárhiteleket. A hrivnyában elhelyezett betétek kamatai sok megfigyelő szerint továbbra is jóval elmaradnak az infláció valós mértékétől, ami viszont arra ösztönzi a bérből élők egy jelentős részét, hogy megtakarításaikat valamely valutára - ma már elsősorban euróra - váltva inkább otthon őrizzék, mint a "régi szép időkben", a kilencvenes években. Ezt a magatartást erősíthetik a külföldi bankintézetek válságáról érkező hírek is.

A helyzet tehát csöppet sem vidám, ám ennél is szomorúbb, hogy egyelőre a világon senki sem tudja, hogyan lehetne ismét lendületbe hozni a világgazdaság kátyúba jutott szekerét.

hk