Németh Zsolt: Tovább roboghat a beregszászi gyors

2008. április 18., 10:00 , 379. szám

Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke szombaton vendégként részt vett a KMKSZ beregszászi kongresszusán. A tisztújítás után nemzetpolitikai kérdésekről faggattuk a magyar politikust.

- Milyen üzenettel érkezett Beregszászba?

- Csodálatos az a helyzet, amelyet a KMKSZ közgyűlésének küldöttei előtt a beregszászi gyorssal próbáltam jellemezni az elmúlt húsz évünk fényében. Húszéves a Fidesz, és hamarosan húsz éves lesz a KMKSZ is. Ilyenkor egy kicsit elgondolkodunk azon, hogy mi köt össze bennünket, és ezt neveztem beregszászi gyorsnak. Érdekes módon a jó- és balsorsunk nagyon sokszor összefűz bennünket. Például amikor a KMKSZ parlamenti mandátumot szerzett 1998-ban, akkor mi kormányra kerültünk, amikor pedig legutóbb a helyi magyarság jól szerepelt az önkormányzati választásokon, mi is jól szerepeltünk. Ugyanez vonatkozik a politikai nehézségekre, a választási csalásokra is, hiszen mi és a KMKSZ egyaránt választási csalás áldozatai lettünk. Végül legutóbb az előrehozott parlamenti választásokon jól szerepelt a KMKSZ, s nekünk is jól sikerült a népszavazásunk. Bízom abban, hogy ez a folyamat előbb-utóbb el fogja hozni azt az új korszakot, amelyet a nemzetpolitika megújításának szentelhetünk, hiszen erre nagyon nagy szükség lenne. Jól példázza ezt a vizsgaközpontok, a magyar érettségizésnek a problémája vagy a vereckei emlékmű ügye is. Ez utóbbival kapcsolatban én azért mégiscsak örömömnek szeretnék hangot adni, hiszen végül mégiscsak felépülhetett az emlékmű, s most már csak az átadása körüli politikai nehézségeket kell rendezni. Sorolhatnám még a helyi magyarság megoldásra váró problémáit, de úgy gondolom, az a lényeg, hogy a munkát folytatni kell. Éppen ezért szeretnék gratulálni Kovács Miklós elnök úrnak az újraválasztásához. Úgy vélem, hogy az ő vezetésével ez a fajta tisztességes, becsületes, a nemzeti érdekeket szem előtt tartó politizálás talán kedvezőbb körülmények között vezetheti sikerre a kárpátaljai magyarságot.

- Milyen hatással lehet a nemzet-, illetve kisebbségpolitikára a jelenlegi magyarországi koalíciós és kormányválság?

- Úgy vélem, a jelenlegi helyzet magában hordozza annak az esélyét, hogy előbb-utóbb mégiscsak sor fog kerülni arra a bizonyos előrehozott választásra, amelyről egyre több szó esik. Nem látom toldozgathatónak-foldozgathatónak a jelenlegi magyarországi kormánypolitikát, és ez nagyon hangsúlyosan vonatkozik a nemzetpolitikára is. Alapvető változást ebben a helyzetben a választások hozhatnak.

- Úgy tűnik, egyfajta megtorpanást okozhat a magyar-ukrán viszonyban az a körülmény, hogy a tervekkel ellentétben Sólyom László magyar államfő mégsem avatta fel ukrán kollégájával, Viktor Juscsenkóval a vereckei honfoglalási emlékművet. Ön hogyan látja a kialakult helyzetet?

- Mint már jeleztem, az a körülmény, hogy végre felépült a vereckei emlékmű, most már egy olyan kész helyzetet jelent, amikor nem lehet elodázni, megakadályozni a felavatását. Emlékeztetnék arra, hogy mi Magyarországon a közelmúltban felavattunk egy Sevcsenko-szobrot. Erre az eseményre annak a megállapodásnak a részeként került sor, mely rögzíti a kárpátaljai vereckei emlékműnek a felavatását is. Ha Budapesten megtörténhetett az avatás, meg fog történni itt is. A magyar-ukrán kapcsolatokban mindig voltak felfelé ívelő szakaszok és megtorpanások. Remélem, hogy ez a mostani megtorpanás rövid távú lesz, s az az egymásrautaltság, ami Magyarország és Ukrajna között fennáll, azt fogja eredményezni, hogy továbbra is gyümölcsöző marad az országaink közötti kapcsolatrendszer.

hk