„Halottakra emlékezünk és halhatatlanokat idézünk”
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékeztünk
Nemzetünk velünk élő történelme a nagy tettek és a nagy gesztusok emléke. Ahogyan a 13 aradi vértanú a halálba ment, az olyan tett, olyan áldozat volt a magyar nemzet oltárán, amely halhatatlan, kitörölhetetlen része a nemzet mindennapi életének – mondotta Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke, parlamenti képviselő Nagyszőlősön, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség központi október 6-i megemlékezésén.
Báró Perényi Zsigmondnak, a helyi magyar középiskola kertjében álló szobránál megrendezett ünnepségen, melyet házigazdaként Milován Jolán, a KMKSZ Nagyszőlősi Járási Középszintű Szervezetének elnöke nyitott meg, jelen volt Szakács Zoltán, a Magyar Köztársaság ungvári főkonzulja, Tóth István, a Határon Túli Magyarok Hivatala főosztályvezetője, Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke, parlamenti képviselő, nagytiszteletű Czirók Béla, a Kárpátaljai Református Egyházkerület főjegyzője, Bendász Dániel görög katolikus esperes, Mester András, a KMKSZ Ifjúsági Szervezetének (KMKSZISZ) elnöke, Berki Károly, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség alelnöke, Bocskay István, Nagyszőlős polgármestere. Az ünnepséget megtisztelték jelenlétükkel a Perényi család Ausztriában élő leszármazottai.
„Halottakra emlékezünk és halhatatlanokat idézünk” – mondotta a mintegy háromszáz fős közönség előtt elmondott ünnepi beszédében Szakács Zoltán, a Magyar Köztársaság ungvári főkonzulja. Ismerjük a történelmet, tudjuk, hogyan küzdöttek a későbbi mártírok a haza, a nemzet, az együtt élő népek szabadságáért „annak tudatában, hogy az értelmes halál az értelmes életért való küzdelem vétke és jutalma lehet. Vétek a zsarnokok szemében, s jutalom azokéban, akik vállalták az értéket, s tisztelik követendő példaként a halottakat a halhatatlanság útján” – mondotta a szónok, majd végezetül figyelmeztetett: „A múlt része a mának, ami nélkül nincs társadalmi tisztánlátás; amelynek üzenetét tovább kell adni a fiataloknak, úgy, hogy az személyesen átélhető hagyomány legyen.”
A szabadságharcos hagyomány máig élteti a vidék magyar és nem magyar lakosságát – hangsúlyozta beszédében Tóth István, a Határon Túli Magyarok Hivatala főosztályvezetője. „Meggyőződésem, hogy a közös múlt, a közös érdekekért vívott harcok máig hatnak, s nekünk, ma élőknek azt üzenik, hogy regionális s tágabb érdekeink most is egybeesnek” – mondotta. Közösek az érdekeink a gazdasági felemelkedést illetően, a magyar státustörvényben is, hiszen az nem a kirekesztés, hanem a befogadás gondolatára épül. Tóth István jelezte, a Magyarország küszöbön álló EU-csatlakozásából származó előnyök a mai magyar kormány szándékai szerint nem csak az ország területén élő polgárokat kell, hogy érintsék. „Az emelkedő ország eredményei bizonyosan hatnak majd a határokon átívelő együttműködésre, végső soron a térség lakóira, s a földrajzi adottságok miatt a határon túli magyar nemzetrészek érdekeit szolgálják.”
Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke örömmel konstatálta, hogy idén ismét szép számmal vett részt a magyarság az aradi vértanúk tiszteletére rendezett emlékünnepségen. „Talán azért – vélte a szónok –, mert ma a kiállás gesztusa újra különleges értelmet és jelentőséget nyer. Hiszen mi lehet lényegesebb, amikor az aradi vértanúkra emlékezünk, mint a kiállás gesztusa? Nekünk itt, Kárpátalján azt kell látnunk, hogy mennyire ritka az egyszerű, tisztességes kiállás a mindennapi dolgokban. Ritkán tapasztaljuk, hogy az adott szó az adott szó marad, hogy az ember hűséges a szövetségeseihez, a társaihoz, nem árulja el a nemzetét egy tál lencséért, nem mond és nem cselekszik egyik napról a másikra mást, mint amit addig hirdetett és tett.” „Olyan időket élünk, amikor nem kell jóstehetség ahhoz, hogy megjövendöljük, hamarosan tucatjával fogunk látni megalkuvó, gyáva percemberkéket, akik néhány hrivnyáért áruba bocsátják nemzetüket” – mondotta Kovács Miklós. – „Tőlünk most nem váratik el, hogy mártírsorsot vállaljunk magyarságunk megmentéséért. Annak viszont, amit elvárnak, a lényege ugyanaz: ha magyarok vagyunk, ha nem akarunk szégyenkezni nemzetiségünk miatt, akkor ki kell állnunk magyarságunkért, bármennyire nehéz legyen is, bármennyire úgy tűnjék is, hogy azok a dolgok, amelyekkel hitegetnek, csábítanak vagy fenyegetnek, az elevenünkbe vágnak. Jusson eszünkbe, hogy nemzetünk történelme során bizony áldoztak fel nagyobb dolgokat is a magyar név büszke csengéséért, mint azt, ami tőlünk most elváratik” – fejezte be a KMKSZ elnöke.
A szónokokat követően Keresztyén Balázs helytörténész beszélt az egybegyűlteknek a vidékünkhöz oly sok szállal kötődő báró Perényi Zsigmond életéről és munkásságáról, aki az 1849-es országgyűlés felsőházának alelnökeként vállalta a függetlenségi nyilatkozat aláírását, tudva, hogy ezzel a halálos ítéletét írja alá. Végül a helyi középiskola diákjai és a KMKSZ ISZ nagyszőlősi alapszervezetének tagjai emlékeztek a szabadságharc mártírjaira zenés irodalmi összeállítással.
A bensőséges ünnepség koszorúzással ért véget.
kg