Beszélgetés
Aki sokat utazik villamoson, valamint elég fiatal ahhoz, hogy ne unja a világot és benne az embereket, az bámészkodik. A lámpák pirosra váltanak, a villamosból, mint a páholyból, belátni a várakozó autókba. Mi mindent lehet ott látni, Uram Isten! Olyan, mintha belesnél valakinek a hálószobájába. Egyes autókban kínos rend, másutt hihetetlen rendetlenség. Kis fantáziával ki lehet következtetni, veszekedés után, közben vagy előtte van a család, vidékiek vagy pestiek az utazók. Amott valaki majdnem udvarol a mellette ülő nőnek, de a hölgy fölényes mosolya elárulja, reménytelen az eset. Sajnos az autók többségében hallgatnak, idegesen dobolnak az ujjak a műszerfalon vagy az autó ajtajának oldalán. Ijesztő és elszomorító, hogy csak minden ötödik autóban beszélgetnek. A többségnek nincs közölnivalója, ezek már mindent tudnak és unnak. Persze nagyon idegesítő, ha valaki beszél, akár kell, akár nem, és főleg ha nem hajlandó másokat meghallgatni, de ennél még szomorúbb az egymás mellett hallgató, gondterhelt arcú, ideges emberek látványa. Pedig a beszélgetés az egyén és a társadalom számára is fontos.
Magyarországon mostanában polgári körök alakulnak. Örülök neki, mert remélem, közelebb kerülnek egymáshoz az emberek, és beszélgetni fognak. Ismertem egy ilyen polgári kört. Az első világháborút megjárt, tekintélyes, egyáltalán nem gazdag parasztember házában vasárnap és az ünnepnapok délutánján beszélgetni jöttek össze a férfiak, néha tíz, tizenöt ember is. Az öregapó tüzér volt az első világháborúban, és a vezetékneve mellé mindig oda is biggyesztették a tüzér ragadványnevet. Mint mondtam, nem volt gazdag, de tekintélyét akármelyik nagygazda megirigyelhette volna. Nyugodt, kimért, megfontolt, az egyháznál tisztséget viselő, másokat becsülő és a tiszteletet magával szemben is elváró ember volt. A nála beszélgetésre összegyűltek tudták, hogy mikor beszélhetnek, mikor kérdezhetnek, és mikor kell hallgatniuk. Mindenről szó volt: gazdálkodásról, napszámról, a faluban történtekről és természetesen a háborúról.
A globalizált fogyasztói társadalomnak nem imponál a beszélgető ember. A beszélgetni tudó ember bioinformációval él, nem hajlandó reggeltől estig fogyasztani a szűrt, manipulált, feltupírozott vagy megülepített és megfelelő tartósítószerekkel kezelt médiahíreket. Nem lehet vele minden zagyvaságot megetetni. Sajnos kevés a beszélgető ember, ott tartunk, hogy idős emberek egymás meglátogatásakor nem tudnak mit mondani egymásnak, betegségük részletezése után elmesélik, mit láttak a tévében.
Hát ide jutottunk, és ez katasztrófa. Hisz a beszélgetni már képtelen ember imádkozni sem tud, nem tudja megfogalmazni háláját, kérését, márpedig a kérés megfogalmazása az első lépés a teljesülés felé. Mielőtt az olvasó is elszomorodna és eleresztve fülét, farkát megállapítaná, hogy ez a tendencia megállíthatatlan, és néhány év múlva mindnyájan mosottagyú, beprogramozott fogyasztókká válunk, elárulom, jó hírem van. Ezrek és ezrek, és egyre többen interneteznek és e-maileznek, gondolatokat fogalmaznak meg, véleményt formálnak, küldenek és fogadnak. Az információs forradalom kezdetén vagyunk, még messze a cél, de elérhető, hogy sok-sok erőfeszítés árán az emberek újra beszélgessenek.
Tithli