Buleza Ildikó: Megtetszett a súlyzó dobálása
Egy nagyszőlősi világbajnok
Az atlétika egyik ágaként kialakult súlyzó-zsonglőrködés, amely egyesíti a súlyemelés, a súlylökés, a gimnasztika és a talajtorna elemeit, ma már egyértelműen Kárpátalja sikersportágának tekinthető. Négy nagyszőlősi lány májusban az oroszországi luhivici világbajnokságról 4 arany-, 3 ezüst- és 1 bronzéremmel tért haza. Buleza Ildikóval, a négy nagyszőlősi sikerkovács egyikével beszélgettünk a „sportág” szépségeiről és nehézségeiről.
– Hogyan kerültél kapcsolatba a sportággal? Egyáltalán, mi vesz rá valakit, hogy súlyzót dobáljon?
– Tizenegy éves koromban édesapámmal kimentünk egy városi ünnepségre, ahol Tatjana Dorgij, mostani csapattársam tartott súlyzó-zsonglőr bemutatót. Nagyon megtetszett nekem, ahogy dobálgatta a súlyzót, s apukám javasolta, ha annyira érdekel ez a sport, próbáljam ki. Elvitt az edzőterembe, ahol Volodimir Sztrileckij tartott foglalkozásokat.
– Milyen gyakorlatokat mutatsz be egy-egy versenyen?
– Eleinte azt tanultam meg, amit Sztrileckij edző mutatott, mostanában már magam is ötlök ki gyakorlatokat, amelyeket aztán az edzőm csiszol ki. De előfordult már az is, hogy versenyeken lestem el egy-egy érdekes mozdulatsort.
– Hogyan áll össze a program?
– A programot mindig az edzőmmel együtt állítjuk össze, majd gyakoroljuk. Mindenekelőtt az edző felméri, mire vagyok képes, mert olyan gyakorlatot nem épít be egy versenyprogramba, amit nehezebben hajtok végre, hiszen úgy nagyobb a hibalehetőség. A hibákért ugyanis a programom nehézségéért kapott pontszámból vonnak majd le. A bemutatókra nem szoktunk konkrét gyakorlatsort összeállítani. Egyszerűen csak csinálom, ami az eszembe ötlik.
– Mennyi időt töltesz edzéssel?
– Heti három alkalommal edzek 2-2,5 órán keresztül. De ha nincs időm elmenni edzésre, akkor itthon egyedül szoktam gyakorolni. Ez azért lehetséges, mert nincs előre megszabott edzésmenetem, hanem azt a gyakorlatsort dobálom végig, amelyikhez éppen kedvem van.
– Hány kilogrammos súlyokkal „dobálóztok”?
– Edzésen és a bemutatókon 5 kg-os, a versenyeken 8 kg-os súlyokat használunk.
– Nem félsz, hogy esetleg a fejedre pottyan a súlyzó?
– Nem, mert ha érzem, hogy nem jól érkezik a súly, akkor inkább elhúzódom előle és hagyom, hogy a földre essen.
– Mit szólnak tevékenységedhez, sikereidhez az ismerőseid, a barátnőid?
– Nagyon szurkolnak, amikor versenyekre megyek. A fiúk pedig azt szokták mondogatni, hogy „vigyázzunk, mert ez a lány súlyokat dobál”.
Karmacsi Zoltán