Veszélyben a magyar nyelvű állatgyógyászképzés?
Munkácsi Mezőgazdasági Technikum
A Munkácsi Mezőgazdasági Technikumban három éve indult a magyar nyelvű állatgyógyászképzés, melynek első fecskéi, azaz az 1999-ben felvételt nyert diákok, szeptembertől már az államvizsgákra készülnek, a tanév végén pedig átvehetik okleveleiket. Üröm az örömben, hogy a negyedik évfolyamot mindössze egy harmadik követi, a tavalyi és idei tanévben ugyanis nem volt elég jelentkező az államilag meghirdetett 25 tanulói helyre, így nem is indítottak csoportot.
– Az anyanyelvű szakképzésre feljogosító minisztériumi engedély öt évre szól, a „krónikus” tanulóhiány azonban gátolja annak megvalósítását – mondja Vjacseszlav Bogdán állatgyógyászati szakvezető. – Jelenleg is folynak a tárgyalások a hivatali engedély időszakos szüneteltetéséről, hogy a későbbiekben ismételten újraindíthassuk a képzést. A magyar tanulócsoportokról egyébként azt tudom mondani, hogy minden téren megállták a helyüket.
– Valóban sajnálatos, hogy immár két ízben kudarcba fulladt a magyar csoport indítása, ami idővel súlyos káderhiányhoz vezethet a magyar településeken – fejti ki véleményét Legeza Attila szaktanár. – Nem beszélve arról, hogy ilyen módon azt a 10-14 tanulni vágyó fiatalt is elveszítjük, akik bár megfelelnek a felvételi követelményeknek, további jelentkezők híján évről évre lemaradnak a szakmai képzésről.
– Az érdeklődők kedvéért mondjuk el, mit érdemes tudni az állatgyógyászképzésről, annak szakmai-tárgyi feltételeiről.
– A szaktantárgyak elméleti alapjául a Magyarországról kapott szakirodalom szolgál, a diákok, természetesen szaktanári vezetéssel, ebből készítenek használható jegyzeteket. A gyakorlati tudást a technikum tangazdaságában, illetve néhány munkácsi kisgazdaságban sajátíthatják el a tanulók, a negyedik évfolyamon pedig szakmai gyakorlaton vesznek részt. Fontos előrelépés, hogy nemrég sikerült felvenni a kapcsolatot a Ceglédi Állatgyógyászképző Szakiskolával, mely a tervek szerint a továbbiakban magyar nyelvű tankönyvekkel, szemléltetőeszközökkel és egyéb segédanyagokkal segíti majd a munkánkat.
– A pályaválasztás egyik fontos szempontja a végzősök elhelyezkedése...
– A szaktudásnak mindig van perspektívája, úgymond nem vész kárba, ugyanakkor egyéni hozzáállás kérdése, mennyire kamatoztatható. Az okleveles állatgyógyász elhelyezkedhet laboratóriumi, állatkerti munkatársként, minőségellenőrként, vágóhídi állatorvosként, de praktizálhat kisállat-, háziállat- és haszonállatgyógyászként is, magánvállalkozóként pedig lehet például egy gazdaság tehénállományának szülészeti, sebészeti és egyéb gyógyellátója. Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik, hogy manapság meglehetősen nehéz állami munkahelyet találni, az újonnan induló, és örvendetesen szaporodó farmer- és magángazdaságok azonban igenis keresik a képzett szakembereket.
– Végezetül, mely tantárgyakra „hajtsanak rá” azok az idei általános iskolai végzősök, akik kedvet éreznek az állatgyógyászathoz?
– A felvételi vizsgatárgyak magyar nyelv (tollbamondás) és biológia (szóbeli). Várjuk tehát mindazokat, akik szeretnének anyanyelvükön szakmát tanulni. A kollégiumi elhelyezés biztosított, akár bármely más, technikumunk diákját megillető jog is.
Popovics Zsuzsanna