Hitben és magyarságban
Egyéves a bustyaházai Szent Erzsébet Római Katolikus Óvoda
A bustyaházai magyarok még néhány évvel ezelőtt sem gondolták volna, hogy valaha magyar nyelvű óvodájuk lesz. Aztán a kilencvenes évek elején, a ferences atyák missziójának kezdetével, megcsillant egy halvány reménysugár. Ettől kezdve anyanyelvükön hallgathatták a szentmisét, nyaranta magyarországi tanárok, nevelők gyakorolták a gyerekekkel a magyar nyelvet, s idővel felvetődött a magyar óvoda iránti igény gondolata is. Tavaly adódott a lehetőség, hogy megvásárolják az egykori állami óvoda épületét. A técsői Szent István nevét viselő karitász élt is az alkalommal, és Majnek Antal püspök segítségével megvásárolta a romos állapotban lévő épületet. A napokban az egyéves fennállását ünneplő intézmény vezetőjével, Ruscsák Erzsébettel a kezdetekről és a jelenről beszélgettünk.
– Annak ellenére, hogy azelőtt is óvoda működött itt, az épület nagytatarozásra szorult. Nem egész négy hónapi munkával sikerült az épületet átalakítani, és lassan elfogadható állapotba hozni.
– Honnan szerezték be a szükséges felszerelést?
–Az Egymásért Alapítvány képviseletében Várföldi Tamás és felesége gyűjtöttek számunkra berendezési tárgyakat. Ausztriában ekkoriban számoltak fel egy óvodát, melynek teljes berendezését mi kaptuk meg. Ők egyébként azóta is sok segítséget nyújtanak.
– Miben különbözik ez az intézmény egy hétköznapi óvodától?
– November 19-én, Szent Erzsébet napján szentelte fel Majnek Antal püspök atya az épületet, így az óvodánk névadója, s egyben a védőszentje is Árpád-házi Szent Erzsébet lett. A gyerekek tavaly december1-jén vehették birtokukba az óvodát. Sok jelentkező volt, mert a szülők szerették volna, hogy gyermekeiket vallásos szellemben neveljék, és természetesen a magyar nyelvet is megtanulják. Óvodánk elsődleges célja a gyerekek hitre való nevelése, a magyar nyelv és a hagyományok megőrzése. Bustyaházán korábban nem volt magyar nyelvű oktatás, így természetesen helyben minden támogatást megkaptunk a kezdeményezésünkhöz. Ez az intézményünk iránti érdeklődés máig töretlen, amit elsősorban az bizonyít, hogy jelenleg is sorban állnak azok a szülők, akik hozzánk szeretnék beíratni gyermeküket. Elsősorban a római és görög katolikus családok gyerekeit fogadjuk. Fontos szempontnak tartjuk továbbá a családi-szociális helyzetet is. A napidíj itt ugyanannyi, mint az állami intézményben, azaz 1hr/fő/nap. Ez az összeg persze csak jelképes és legfeljebb az alapvető dolgok beszerzésére futja belőle. Szerencsére a Szent István Alapítvány sok segítséget nyújt számunkra, így megfelelő ellátást tudunk biztosítani a gyerekek részére.
– Hány gyermekkel foglalkoznak jelenleg?
– A magyar csoportban 18, az ukránban pedig 19 gyerekkel foglalkozunk. Az idén tizenöt „végzős” óvodásunk volt, akiket már mi készítettünk fel az iskolakezdésre. Sajnos a magyar csoportos óvodások is csak ukrán nyelvű iskolában tanulhatnak tovább, mert a községben nincs magyar iskola vagy osztály. Az eltelt egy év megmutatta, hogy a jövőben az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a magyar nyelvre, a hagyományok ápolására. Természetesen továbbra is fontosnak tartjuk a kicsinyek hitben való nevelését. Az egyházi ünnepekre immár hagyományosan táncos-zenés műsorral készülünk, amelyek a szülők számára is nagy élményt jelentenek, hiszen minden család számára az a legnagyobb öröm, ha gyereküket boldognak láthatják.
-lia-