Rácsos ablakok a város szívében

2002. december 6., 01:00 , 99. szám

Kárpátalján egyetlen börtön sem működik, ezért az Ukrajnában egyik legkisebb ilyen jellegű intézetet, az ungvári fogdát kerestük fel, hogy legalább hozzávetőleges képet kapjunk a börtönállapotokról. A fogda épülete a város szívében található, ám a csehszlovák időkből származó épületegyüttesről még a született ungváriak közül sem tudja mindenki, valójában milyen célt is szolgál. Legfeljebb a hátsó fala mentén végigfutó szögesdrót sejtet valamit baljós funkciójából.

Mint Vaszil Pas, a megyei büntetés-végrehajtási főosztály vezetője a Kárpátaljának elmondta, a megyében ez az egyetlen olyan fogda, melyben elsősorban azokat tartják bezárva, akiknek a bíróság elrendelte előzetes letartóztatását.

Általában 4–5 hónapot töltenek itt a letartóztatottak. A bírósági ítéletet, illetve fellebbezés esetében a fellebbviteli bíróság határozatát követően az elítéltet a fogdából a kijelölt büntetés-végrehajtási intézetbe szállítják. A kárpátaljai elítéltek általában a nyugat-ukrajnai (Lemberg, Ivano-Fran­kivszk, Csernyivci, Rivne) börtönökben töltik le büntetésüket. A fiatalkorúak Lem­bergbe és Ter­no­polba, a nők pedig általában Odesszába és Ter­nopolba kerülnek. Ám vannak kivételek is. Az országban például jelenleg csupán egyetlen olyan börtön található, mely alkalmas az életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt rabok fogva tartására, s az is túlzsúfolt, így aztán időnként előfordul, hogy az életfogytiglanisokat kénytelenek a helyi fogdában elhelyezni addig, amíg fel nem „szabadul” számukra egy-egy hely. Jelenleg két ilyen életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt személyt is őriznek az ungvári fogdában.

Ami a statisztikát illeti, a tavalyi év azonos időszakához képest 2002 első tíz hónapjában több mint hetven fővel csökkent a bíróság által elítélt személyek száma.

A főosztályvezető szavai szerint az ungvári fogda finanszírozása és élelmezése kielégítő, s általánosságban az is elmondható, hogy viszonylag rendezett körülmények uralkodnak az intézményben. A 652 személy fogva tartására alkalmas (egy főre 2,5 négyzetméternyi terület jut) fogdában általában 400-450 személy tartózkodik egy időben (4-10 személyes cellákban). Előfordult már, legutóbb például az 1996–1998-as években, hogy ennél több lakója volt az épületnek, ám mint Vaszil Pas elmondta, az sosem történt meg, hogy valakinek a padlón kellett volna aludnia, ugyanis lehetőség van pótágyak felállítására is.

A fogva tartottak közül ott-tartózkodásuk idején csak azok dolgozhatnak, akiknek engedélyt adnak erre a nyomozati szervek. Jelenleg a fogda területén egy műhely üzemel, melyben 25 előzetes letartóztatásban levő személy állít elő személygépkocsikhoz szükséges biztosítékokat. Munkájukért teljesítménybért kapnak. Huszonegyen dolgoznak továbbá a fogda gazdaságában, melyben saját szükségletre 12 sertést hiz­lalnak.

A legutóbbi európai tanácsi ellenőrzés egyébként az ungvári fogdát is érintette, a nyugati megfigyelők például kérték, az ablakokról szereljék le a külső zsalukat, hogy több fényt kapjanak a cellák.

Ami a fogda által nyújtott „szolgáltatásokat” illeti, az előzetes letartóztatásban lévők igénybe vehetik a fogda könyvtárát, bár annak könyvállománya túlnyomórészt még az 50-es, 70-es évekből származik. Tévét is nézhetnek az őrizetesek (televíziókészüléket hozhatnak számukra hozzátartozóik, illetve a kiskorúaknak a fogda biztosít televíziót. Igaz, ez utóbbiak nem nézhetnek erőszakos jeleneteket tartalmazó filmeket, csupán olyanokat, melyek „nevelő hatásúak”). Heti egy alkalommal adódik lehetőség a fürdésre, s havi egy alkalommal rokonlátogatásra, ha erre engedélyt adnak a nyomozati szervek.

Baráth József

Az Európa Tanács ukrajnai börtönjelentése

Börtönviszonyok

Az Európa Tanács nemrég közzétette jelentését az ukrajnai börtönök állapotáról, melyből kiderül, hogy az ukrán börtönök túlzsúfoltak, anyagi ellátásuk elégtelen, s nem szolgálják kellőképpen a tüdőbaj elleni védettséget – írja a BBC ukrán hírszolgálata. A fogdák, börtönök, pszichiátriai kórházak és katonai fogdák megtekintése után az európai szakértők nem kevés bizonyítékot gyűjtöttek arra vonatkozólag, hogy rosz­szul bánnak a rabokkal, illetve az előzetes letartóztatásban lévőkkel.

Az ET jelentéstevői konstatálják, hogy a rabokat, illetve a foglyokat gyakran bántalmazzák. Egyes esetekben mindez az egészség maradandó károsodását okozza.

Válaszában az ukrán kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy börtöneiben megszünteti az embertelen körülményeket, javít a bánásmódon, és többek között megreformálják a rendőrök szolgálatba léptetésének rendszerét.

A jelentés ugyanakkor megállapítja, hogy a rabok helyzetének javítása terén Ukrajna 2001-ben már elért bizonyos eredményeket. A szakértők tovább folytatják munkájukat.