Kenyér: aki teheti, most kivár
Élelmiszer-piaci trendek
Az esetleges búza-, liszt- és cukorhiány miatt kialakult pánik végül Kárpátaljára is begyűrűzött. A riasztó hírek után a magasabb árak is „megérkeztek”. A hatósági beavatkozásnak köszönhetően ugyan sikerült normalizálni a helyzetet, arra azonban senki sem merne fogadást kötni, hogy eszünk-e még valaha is kenyeret a régi áron…
A legmagasabbra június második felében szöktek az árak: hivatalos adatok szerint a kenyér kilogrammonkénti ára 1,45-ről 2,07 hrivnyára, azaz 20 százalékkal, a liszt 1,40-ről 2,20 hrivnyára, azaz 30 százalékkal, a cukor ára pedig 2,70-ről 3,80-4 hrivnyára, tehát 25-30 százalékkal drágult.
Némi tétovázás után az állami hatóságok látványosan beavatkoztak a piaci folyamatokba. Július 4-én a megyei állami közigazgatási hivatal elnöke rendeletben írta elő a kenyér és a liszt előállításának és értékesítésének ideiglenes szabályozását Kárpátalján.
Ivan Fedor, a megyei árfelügyelet megbízott vezetője a Kárpátaljának elmondta: folyamatosan figyelik az élelmiszerárak mozgását. A nagyobb odafigyelés jegyében a megyei árfelügyelet idén már 818 esetben végzett felmérést és 242 esetben ellenőrzést a pékségekben és a kenyeret értékesítő kereskedelmi egységekben. Majd minden ötödik vállalkozásnál ármegállapítási szabálysértésre, illetve két ízben adócsalásra derült fény, melyeket 1195 hrivnya bírsággal sújtottak. A megye járásaiban hatósági koordinációs bizottságok alakultak, melyek feladata az árak stabilizálása, ami az elmúlt napokban sikerült is, sőt, a múlt hét közepén már a cukor- és a kenyér árának csökkenése volt tapasztalható. Az árfelügyelet ugyancsak javasolta, hogy az állami tartalékalapból származó olcsóbb lisztből, cukorból, egyéb élelmiszerekből hajtsanak végre intervenciót az élelmiszerpiacon. A napokban a kormány döntése értelmében azután 1500 tonnányi kiváló minőségű lisztet és 500 tonna cukrot utaltak ki Kárpátaljának, ami Fedor véleménye szerint további árcsökkenéshez vezethet. A június végihez képest a megye számos járásában mára 10 százalékkal csökkent a liszt és a kenyér ára, mondta Fedor, aki úgy véli, az árak egy hónapon belül fokozatosan visszatérnek az árrobbanás előtti szintre, ami az aratással és az új termés megjelenésével is összefüggésbe hozható.
A helyzet azonban mégsem egészen ennyire egyszerű és egyértelmű. Ungvári kereskedők szerint például a megyeszékhelyen még várat magára a jelentős árcsökkenés, a hatósági intézkedések legfeljebb hosszabb távon fejthetik ki árcsökkentő hatásukat, s az idei termés árakra gyakorolt hatásának megítélésében is óvatosak. A legrosszabbnak azonban a bizonytalanságot tartják, mivel kiszámíthatatlan, hosszabb távon milyen befolyással lesz a hatósági beavatkozás a piacra.
Amelyik kereskedő teheti, az most nem vesz és nem ad el nagyban. Az árszabályozás nyomán összezsugorodott nyereségkulcs miatt néhány kisebb magánpékség ideiglenesen szünetelteti a kenyérsütést. Ez önmagában gyakorlatilag sehol sem okoz áruhiányt, hiszen a nagyobb, mindenekelőtt állami tulajdonú pékségek pótolni tudják a kiesett mennyiséget, legfeljebb a minőségben mutatkozik különbség.
Közben az árak lassan vánszorognak – jelenleg éppen – lefelé. Reméljük, így is marad.
B. J.