Nem szabad félni a gyermekpszichiátertől
Tízezer fiatalkorúból több mint nyolcvan küzd különböző problémákkal
Beregszászi Megyei Elmegyógyintézet, a Pszichikai Egészség Visszaállításának Rehabilitációs Központja – áll a csikósgorondi gyermekpszichiátriai kórház névtábláján, mely idén áprilisban költözhetett méltó körülmények közé. A megújult intézményben a gyermekpszichiátria helyzetéről érdeklődtünk.
A régebben a beregszászi megyei elmegyógyintézet területén működő intézmény áldatlan állapotairól korábban már beszámoltunk lapunk hasábjain, így volt összehasonlítási alapunk. Az akkori zsúfolt, hideg vizes „kórház” a minimális komfortfeltételeknek sem felelt meg, míg az új csikósgorondi intézmény európai viszonylatban is megállja a helyét. A gyermekpszichiátria jelenlegi korszerű épületét a hollandiai Stichting „Oekraine-Nieuwleusen” c.a. Alapítvány és a franciaországi Comité d’Aide Médicale jótékonysági szervezet aktivistái álmodták az egykori katonai bázis erdős területére. A hófehérre meszelt falú, mesefigurákkal díszített helyiségekben a gyerekek szemmel láthatóan felszabadultabbak, vidámabbak, mint a régi épület börtönszerű kórtermeiben.
– Hogyan érzik magukat az új csikósi épületben? – kérdeztük Okszimec Valentinától, a rehabilitációs központ osztályvezető főorvosától.
– Bár a csikósi telephely messze esik a várostól, a kulturált egyészségügyi körülmények kárpótolják a kollégákat. A gyerekeknek pedig kifejezetten jót tesz a zöldövezet, a tiszta levegő. Külön említést érdemelnek a tárgyi feltételek: a színes, praktikus bútorok, a sok-sok játék, melyek szintén jótékonyan hatnak kis betegeink közérzetére.
– Közismert, hogy az emberek ódzkodnak a pszichiátriától. Mennyiben hat ez a rendellenességek időben történő diagnosztizálására?
– Az értelmi fogyatékosságra kora gyermekkorban fény derül. Tipikus tünet, hogy a gyereknél nehezen alakul ki a beszédkészség, a csecsemő nem gőgicsél, nem nyúl a játék után, kevésbé érdeklődő. Korábban a szülők rendszerint tiltakoztak gyermekük pszichiátriára való beutalása ellen. Az utóbbi években viszont egyre többen fordulnak hozzánk alig pár hónapos csecsemőjükkel is, belátva, hogy a rendellenesség mielőbbi diagnosztizálása hatékonyabbá teszi a kezelést. Nem csupán a beteg állapotának romlása lassítható, esetenként a teljes gyógyulás is elérhető.
– Van elegendő gyermekpszichiáter a megyében?
– A hegyvidéki járások kivételével elegendő a szakemberek száma. Nálunk 40 gyermek kezelésére van mód, ami jelenleg kielégíti a szükségletet. Sőt, a kórházban arra is van lehetőség, hogy a kezelés ideje alatt az anyuka is gyermeke mellett lakjon. A kezelések általában három-négy hetet vesznek igénybe. A legtöbb páciensünk évente két kezelésen vesz részt, súlyos patológia esetén ugyanakkor a kéthavi beutalás is előfordul.
– Melyek a legelterjedtebb pszichiátriai megbetegedések, hány gyereket érintenek Kárpátalján?
– Leggyakrabban értelmi fogyatékos gyerekeket hoznak ide. Statisztikáink szerint Kárpátalján minden 10 000 fiatalkorúból 36 enyhén, 8 pedig súlyosan értelmi fogyatékos, 21 súlyos neurotikus betegségben szenved, 13 organikus agysérült, 0,5 autista, 1 skizofrén és 4-5 küzd különböző mértékű viselkedési zavarokkal vagy az iskolai tanulást megnehezítő diszlexiával és diszgráfiával.
– Nő vagy csökken a betegek száma?
– Az utóbbi években csökkenést tapasztalunk. Míg például 2001-ben 5600 pszichiátriai megbetegedésben szenvedő gyereket tartottunk nyilván, idén már csak 5328-at.
– Ön szerint ez mivel magyarázható?
– Néhány évvel korábban, a nagy kárpátaljai árvizekkor sok olyan gyereket hoztak hozzánk, akiknél az átéltek miatt jelentkeztek lelki megbetegedésre utaló tünetek. Az esetek többségében rövid kezelés után teljes gyógyulást értünk el. Az árvizes évek elmúltával az esetek száma visszaállt a korábban megszokott szintre.
Badó Zsolt