10 hektáron gazdálkodhat a gyülekezet
Visk: „A gyülekezeti ingyenkonyhát szeretnénk ellátni”
A magyar királyság idején a viski református egyház megközelítőleg 60-80 hektár földdel rendelkezett. A korabeli, archívumokban fellelhető dokumentumok alapján az is pontosan meghatározható, hogy a településhez tartozó határ mely részén, milyen földterület volt egyházi tulajdonban. A földeket aztán államosították, az egyház vagyonát pedig megszüntették.
Később ismét fordult a történelem kereke. A kilencvenes évek közepén a törvények lehetővé tették a volt egyházi vagyon visszaigénylését, és a viski református gyülekezet úgy határozott, hogy a templomi ingatlanok mellett a valamikori egyházi földekre is igényt tart. No, nem a teljes földvagyonra, az egyházvezetők mindössze 10 hektárt szerettek volna visszakapni.
– A hivatalos ügyintézés évekig húzódott. Bár konkrét elutasítást nem kaptunk, de mindig volt olyan ok, ami miatt halasztódott a dolog – mondja Delényi István viski református lelkész. – Ez év nyarán jutottunk el odáig, hogy megkaptuk a különböző szintű-rangú engedélyeket, és neki lehetett látni a földparcella kimérésének. Persze ez sem ment könnyen, de szeptemberben erre is sor került.
– Hol sikerült „kiméretni” a visszaigényelt földet?
– Hét hektárt a község külső határában, a maradékot a volt kolhoz egy közelebbi területén. A régi időkben az volt a gyakorlat, hogy az adott község földterületének legjobb minőségű, legjobb fekvésű földrészlegei voltak az egyház tulajdonában. A most kimért külső földrész nemigen sorolható ebbe a kategóriába, meglehetősen silány a minősége. Emellett távol is esik, négy-öt kilométerre fekszik, szomszédos a velétei földhatárral. A volt kolhozterületen a föld jobb minőségű, és itt egy kisebb állattenyésztő gazdaságot is szeretnénk kiépíteni.
– Mi célból vágnak bele a gazdálkodásba?
– A gyülekezet ingyenkonyhát működtet, ezt szeretnénk ellátni élelmiszer-alapanyaggal: zöldséggel, búzával, tejjel, hússal. Szerettük volna még ősszel felszántatni a vetés alá készített földeket, de a bürokratikus huzavona miatt erre most már csak tavasszal kerül sor. Jelenleg egyébként valamennyi földterületét bérli a gyülekezet. A mezőgazdasági földek esetében ez elfogadható, azt viszont nehezményezzük, hogy a templom és a parókia telkét nem tudjuk az egyház tulajdonába vonni, sem örökös használat, sem magántulajdon jogcímén.
- nagy-