Miért van szükség a metszésre?
Március a gyümölcsösben
A gyümölcsösben a márciusi hónap a tavaszi metszések kezdetét, illetve azok előkészítését jelenti. A metszés megkezdésének általános időpontja a rügyfakadást megelőző hetekre esik.
A metszéssel a gyümölcstermő növényt olyan termőegyensúlyi állapotban tartjuk, amely a gazdálkodói célunknak leginkább megfelel. A termőegyensúly a növekedési és termésképzési folyamatok összhangja, amelynek eredményeként a fa és a bokor menynyiségben és minőségben is a legjobb termést adja.
A metszés folyamán minden egyes vágásnál sebet ejtünk a növényen. Nagyon ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb és minél kisebb felületű sebet ejtsünk. A metszést jó minőségű, éles szerszámmal végezzük. Az életlen olló vagy fűrész roncsol, sok kárt okozhatunk vele a növényben. Amennyiben a metszőolló nem kifogástalan, a visszamaradó szemben gyengén látható hosszanti hajszálrepedések keletkeznek, és később erősebb szélben a rügyből előtörő hajtás lehasad. A roncsolt seb nehezen gyógyul, felülete nagyobb, mint az azonos kerületű ép sebé.
Bármilyen helyzetű a viszszametszésre váró vessző vagy ág, a sebfelület ne legyen vízszintes, mert a ráhulló por vagy víz miatt nagyobb a fertőzés kockázata. Amennyiben a levegő hőmérséklete 0 oC alatti, metszéskor húzzunk kesztyűt, mert a kéz melegétől a fagypont alá hűlt vesszőn fagyfoltok keletkeznek.
Sokan hajlamosak idő előtt nekifogni a metszésnek, pedig ennek bizony komoly kockázatai vannak! A korábbi (téli, télvégi) metszés fagykárosodással fenyeget. Ha a hőmérséklet -5 oC alá süllyed, a metszést abba kell hagyni. A növény ilyenkor a sebeken keresztül fagykárt szenvedhet, ami a sebzés mértékétől függően akár végzetes is lehet.
Amint a fákban a tavaszi nedvkeringés megindul, s a rügyek duzzadni, majd fakadni kezdenek, nőttön nő a fák, s főleg a friss képződmények fagy iránti érzékenysége. Természetesen a metszési idő helyes megválasztása sem ment meg minket egy esetleges késői fagykárral szemben, ugyanakkor a kockázati tényezők jelentős mértékben csökkennek.
Metszéskor kifejezetten fontos a metszési sebek kezelése. Minden, de legalább a 15-20 mm-nél nagyobb átmérőjű sebet azonnal zárjunk le valamilyen sebkezelő anyaggal! A legelterjedtebbek: Faplaszt, Cellcid, Vulneron.
A lemosópermetezést a metszést követően végezzük! Ez a legtöbb gyümölcsfaj esetében megoldható. Kivételt képeznek a csonthéjas gyümölcsök, elsősorban az őszibarack és a kajszi. Ezek metszését rügyfakadás utánra, az ú. n. pirosbimbós állapotra időzítsük…
M. B.