Fesztivál-fődíjas a Tóték
Beregszászi színház
Kedden Ungváron játszott a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház. A társulat Örkény István Tóték c. darabját mutatta be, melynek nyári premierjét a Gyulai Várszínházban láthatta a magyarországi közönség. A darab osztatlan sikerét jelzi, hogy a közelmúltban a Bárka Fesztivál fődíját is elnyerte Budapesten. Az alábbiakban Vidnyánszky Attilát, a beregszászi színház rendezőjét kérdezzük a fesztiválsikerről, a társulat itthoni előadásairól és további terveikről.
- A budapesti Bárka Színházban évente megrendezésre kerülő országos fesztivál fődíja a magyar színházművészet egyik legrangosabb elismerése...
- Valóban, a pécsi mellett a budapesti Bárka színházfesztivál a legnívósabb színházművészeti esemény, ahol a társulatok előremutató-újító előadásokkal szoktak jelentkezni. Tavaly A szarvassá változott fiú kiáltozása a titkok kapujából című darabot mutattuk be, elnyerve Budapest Főváros Önkormányzatának Különdíját. Az idei fődíjnyertes Tóték közös produkciónk a Gyulai Várszínházzal, melynek premierje június 8-án volt Gyulán. Ezt követően még ötször-hatszor játszottuk különböző helyeken, most legutóbb Ungváron.
- Miben volt más az "itthoni" bemutató?
- Ez nem a Gyulai Várszínházzal közösen készült produkció, hanem egy tisztán "beregszászi" előadás, a mi társulatunk színrevitelében. A főbb szereposztás: Őrnagy - Trill Zsolt, Tót - Tóth László, Tótné - Szűcs Nelli, Ágika - Orosz Melinda, Postás - Rácz József. Úgy gondolom, egy nagyon izgalmas Tóték-interpretációt alkottunk. Szinte mindenki időtleníti és kortalanítja a darabot, mi viszont beültettük a maga közegébe, a második világháborús magyar hátország viszonyaiba. Innen indulunk és jutunk el napjainkig. Az előadás több szinten értelmezhető. Egy gyakori színházjáró, igényes néző is talál benne izgalmas, egyedi rétegeket, ugyanakkor a szélesebb közönségnek is szórakoztató, ami szintén nagyon fontos számunkra.
- A beregszászi színházban most éppen próbák zajlanak. Min dolgozik a társulat?
- Több témán gondolkodunk egyszerre, most épp a szerelemről, a halálról. Különböző szövegeket használunk föl, Apuleiusz újplatonista filozófus "Az aranyszamár" című prózai elbeszélő művétől kezdve egészen Weöres Sándor Psziché c. versciklusáig számos költő szerelmi líráját vizsgáljuk, amiből várhatóan tavaszra áll össze "valami". Emellett egy Oidipusz-téma is "körvonalazódik" a társulaton belül. Ezt azért mondom így, mert elég szabadon kezeljük az irodalmat, így nehéz egyetlen konkrét szerzőhöz kötni a készülő darabokat. Egy biztos: a jövő nyári bemutatókon dolgozunk.
- Lesz folytatása a Tóték itthoni bemutatójának?
- Elsődleges célunk, hogy minél többször játsszuk a Tótékat Kárpátalján. A keddi előadást egyfajta szezonnyitónak szántuk, és terveink szerint január-február végéig játszani is fogjuk Ungváron, Beregszászban, Munkácson és másutt. Ezenkívül idén ősszel ismét lesz néhány Karnyóné-előadás Beregszászban, továbbá ismét szerződést kötöttünk a Rákóczi főiskolával a bérletes előadásokra. Játsszuk majd a Dekameront és a Csehov-egyfelvonásosokat. Szeretnénk újraéleszteni a régi darabokat, hisz ezek is értékek. Ha van rájuk igény, akkor hadd éljenek.
Badó Zsolt