Október a gyümölcsösben
A lombhullás utáni gyümölcsszaporítási munkálatokról
A különböző növényvédelmi munkálatokon kívül van néhány szaporítási teendő is, melyek elvégzése a lombhullást követő időszakban válik esedékessé. Ezek legtöbbjét még a fagyok beállta előtt kell elvégeznünk a következő vegetációs időszakban esedékes szaporítási munkálatok megalapozásaként.
Ilyen munkálat például a dugványok megszedése a nagy hidegek beállta előtt. A gondosan kiválasztott és megszedett dugványokat fagymentes pincében, homokban tároljuk a dugványozáshoz legoptimálisabb időpont beköszöntéig.
Gyümölcstermő növényeknél általában a fás dugványozást, vagyis a beérett vesszők meggyökereztetését alkalmazzuk (ilyen a ribiszke, köszméte, málna stb.). Lombhullás után célszerű megszedni az oltásra szánt vesszőket, hogy az oltáshoz legmegfelelőbb állapotúak legyenek. Az oltásra szánt vesszőket, a dugványokhoz hasonlóan, az egész tél folyamán pincében, nedves homokba ágyazva tároljuk az oltás időpontjáig.
Lombhullás után lehetőségünk van a különböző bujtásokkal kapcsolatos munkálatok elvégzésére is. Ilyen például a porbujtás, amely gyümölcstermő növényeink közül elsősorban a mogyorónál használatos. A porbujtás elvégzésére lombhullást követően vagy kora tavasszal van lehetőségünk. A porbujtás nagyon egyszerű művelet, lényege, hogy az anyanövény vesszőjét az anyanövény mellett egy 20-25 cm mély barázdába lehúzzuk, a vesszőt a barázda alján rögzítjük, a vessző végén lévő rügyeket a föld fölé vezetjük.
Ősszel jön el a körbujtás hatására gyökeret eresztett vesszők leválasztása, például a málnánál. Őszig általában gyökeret eresztenek a június végén fejbujtással szaporított szeder- és málnaveszszők.
A sokak által ismert fejbujtás lényege, hogy a szeder- és málnavessző hegyét lehajlítjuk, 15 cm mélyen fejjel lefelé elföldeljük, és folyamatosan nedvesen tartjuk. Meggyökeresedésük után óvatosan, 2-3 rügy meghagyásával, leválasztva az anyanövényről, állandó helyre ültetjük.
Lényeges, hogy mind a dugványozáshoz, mind az oltáshoz megfelelő időben gyűjtsünk megfelelő állapotú szaporítóanyagot, mert csak ezektől lehet elvárni a sikeres szaporítást. Ugyanennyire lényeges ezeknek a szaporítóanyagoknak a megfelelő tárolása. Az ősszel szedett fagyérzékeny dugványokat fagymentes, szellős, nyirkos helyen tároljuk, a nem fagyérzékeny dugványokat elvermelhetjük a szabadban is.
M. B.