Magyarországon 2800, a határon túl 333 e-pont szolgálhatja az internetezőket
Interjú az IHM államtitkárával
A napokban vidékünkön járt Jambrik Mihály, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) közigazgatási államtitkára és ünnepélyesen átadta a Kárpátalján beüzemelt második eMagyar pontot. Az államtitkárt az IHM határon túli fejlesztési programjairól és azok eddigi tapasztalatairól kérdeztük.
- Mit kell tudni az eMagyar pontokról?
- Egy olyan programot hoztunk a magyar országhatáron túlra, ami Magyarországon belül már bizonyította sikerességét. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium az eMagyarország Program keretében közösségi internet-hozzáférési pontokat épít Magyarország szinte valamennyi településén (összesen 2800 intézményben), melyek hozzáférést biztosítanak a világhálóhoz. A határon túli területeken ezt szolgálják majd az eMagyar pontok. Terveink szerint a Kárpát-medencében 333 e-pont kerül beüzemelésre (ezen belül Kárpátalján 20). Ezek egyben közösségépítő pontok is, segítségükkel baráti, üzleti kapcsolatokat lehet létrehozni, ápolni.
- Miként születik döntés arról, hogy egy adott régióban hova kerülnek az eMagyar pontok?
- A döntés mindig az adott országban lévő magyar szervezetekkel együtt születik. A Határon Túli Magyarok Hivatal írja ki a pályázatot, és az egyes országokban lévő magyar szervezetek pártállástól függetlenül pályázhatnak. Nekünk arról kell dönteni, hogy az összes beérkezett pályázatból a lehetőségekhez mérten mennyit tudunk kielégíteni. A rendelkezésre álló forrás pályázat révén került odaítélésre, úgy, hogy a határon túli magyar szerveztek pályáztak, benyújtották programjaikat és azok megvalósítására kaptak forrást a Puskás Tivadar Közalapítványtól. Így tulajdonképpen a KMKSZ és az UMDSZ döntötte el, ebben a régióban hol legyenek eMagyar pontok.
- Kárpátalján 2004-ben 30 Infopont létesült, szintén az IHM támogatásával. Ezek működtetése milyen tapasztalatokat hozott?
- Mi azt halljuk, hogy ezek fontosak az itteni közösség életében. A világháló-használathoz először meg kell teremteni az infrastrukturális hátteret, jelenleg ennek építése folyik. Másrészt fontos, hogy sok magyar nyelvű tartalom legyen a világhálón az angol mellett. Az viszonylag nem sok pénzbe kerül, hogy Magyarországon összegyűjtsük a magyar nyelvű információkat, melyekhez a határokon túli területeken hozzá lehet férni az eMagyar pontokon keresztül. Pl. az iskoláknak mindazokhoz a tantervekhez, tananyagokhoz, melyeket az Oktatási Minisztérium készíttetett és tett fel az internetre, vagy egyéneknek, intézményeknek olyan más közigazgatási szervek információhoz, ami hasznos lehet.
- Hogyan érhetők el az egyes eMagyarország, illetve eMagyar pontok?
- A www.emagyarorszag.hu portálon fellelhetők a Magyarországon eddig beüzemelt e-pontok, megyénkénti bontásban. Amikor átadtuk az első határon túli közösségi internet-hozzáférési pontot, kértem a kollégáimat, hogy a Puskás Tivadar Közalapítvány segítségével gyűjtsék össze az e-pontok elérhetőségét és tegyék azt közzé.
pzs
Az UMDSZ közbenjárásával 15 ukrajnai városba is jutott eMagyar pont
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium adatai szerint az Ukrajnában létesítendő 20 eMagyar pont közül összesen öt működik majd Kárpátalján. Ebből kettőt a KMKSZ igényelt (II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, Csonkapapi), hármat az UMDSZ (Ungvár, Beregszász, Bene).
A többi 15 eMagyar pontot az UMDSZ magyar szervezet igénylésére 15 ukrajnai város (magyarsága?) kapja majd. Ezek: Luck, Oktyabrszkaja, Dnyipropetrivszk, Cserkaszi, Harkiv, Doneck, Luganszk, Mikolajiv, Kirino-Bugaz, Zaporizzsja, Hmelnyickij, Lemberg, Szimferopol, Ivano-Frankivszk, Kijev.
Felvetődik a kérdés: mióta tartoznak az elszakított határon túli magyar területekhez a fent említett városok? Ráadásul olyanok, melyekben - Kijev és Lemberg kivételével - magyar közösség sem létezik. Vagy talán nem lett volna helye egy internetes hozzáférést biztosító e-pontnak például Beregújfaluban, Fornoson vagy Csepében?
Ugyancsak szomorú, hogy se a tavaly létesített 30 kárpátaljai Infopont, se a most átadott eMagyar pontok címe, elérhetősége nem került a nyilvánosság elé. A www.emagyarország.hu portálon rendre fellelhető valamennyi, Magyarországon már működő e-pont elérhetősége (az üzemeltető intézmény neve, címe, az eMagyarország pont e-mail címe, telefonelérhetősége, nyitvatartási ideje). A kereső program azonban egyetlen kárpátaljai Infopont vagy eMagyar pont címét, internetes elérhetőségét sem ismeri. "Sajnos az Ön által keresett (Bene, Beregszász, Munkács ...) település egyik oldalunkon sem található" - olvasható a kereső válasz-linkjében.