Miért éppen a KMKSZ?
Sorsfordító választások előtt áll a Kárpát-medencei magyarság. A kárpátaljai nemzetrésznek mint közösségnek a fennmaradása jelentős mértékben attól függ, megkapja-e a KMKSZ a választóktól a felhatalmazást a helyi magyarság érdekeinek képviseletére. A másik tényező, amely befolyásolja jövőnk alakulását: a magyarországi választásokon győznek-e a nemzeti erők.
Az elmúlt évtized legfontosabb történése a térség európai integrációja volt, amely most ér végső fázisába. Kiderült, amire számítani lehetett, hogy Ukrajnának nincs esélye belátható időn belül bekerülni az EU-ba, s Magyarország úgy fog csatlakozni a schengeni rendszerhez, hogy nem talált megfelelő megoldást a kárpátaljai magyarság határátkelésének problémájára. A vasfüggöny újbóli legördülése roppant komoly nehézségeket okoz majd a helyi magyar közösségnek, nem beszélve arról a lelki traumáról, hogy magyar testvéreink fognak minket újból bekényszeríteni egy olyan szobába, melyen belülről nincs kilincs. A kérdést meg kell oldani. Kétségtelen tény azonban, hogy a megoldás nem könnyű, s ez rendkívül kellemetlen dolog az anyaországi politikai elit számára, hiszen bizonyos mértékű konfrontációt igényel az Európai Unióval. Ezen okok miatt komoly küzdelemre lehet számítani, s nagy szükség lesz a bátor, határozott kiállásra, melyet megvalósítani kizárólag a KMKSZ képes.
A másik folyamat Ukrajna átalakulása. Az ukrán választások után sem jut nyugvópontra az ország, hiszen vélhetőleg egyetlen politikai erő sem szerez többséget. Életbe lép ugyanakkor a politikai reform, átalakul az ország politikai, közigazgatási rendszere. Az egyetlen biztos pont Viktor Juscsenko marad, akit öt évre választottak az ország elnökévé. Az elnökkel a KMKSZ-nek van szerződése, és a választásokon a kárpátaljai magyarság arról is szavaz, akarja-e az abban foglaltak végrehajtását.
Az ukrán pártoktól nem várhatjuk a magyar problémák megoldását, emiatt a rájuk adott szavazatok elvesznek a magyarság számára. A KMKSZ politikai ellenfelére sem lehet számítani, mert a magyar érdekképviselet pályáján jelentős nehézségekkel küzd: vezetőjét a magyar jobboldal nem ismeri el, s többször nyíltan alvilági kapcsolatokkal vádolták, hamarosan megkezdődik a 2002-es választási csalások tárgyalása az Európai Emberjogi Bíróságon, ami még jobban aláássa nem létező tekintélyét. Ezen okok miatt sem tudják megfelelően képviselni a kárpátaljai magyarság ügyeit, hiszen örülhetnek majd, hogy szóba állnak velük.
Politikailag ugyancsak gyenge érdekérvényesítő képességük az ukrajnai politikai porondon is. Az elnökválasztáson rossz oldalra álltak, volt szövetségeseiket cserbenhagyták. Amennyiben vissza szeretnének térni a hatalomba, fizetniük kell, s az ár csak a kárpátaljai magyarság törekvéseinek feladása lehet.
A kárpátaljai magyarság megmaradásának egyik záloga intézményeink fennmaradása, fejlődése. Az ellenszervezet elherdálta, saját kisszerű politikai céljaira használta, használja a magyarországi támogatásokat. Nem tud felmutatni semmit, s a családtámogatás folyósításakor már újra megkezdődött a zsarolás, mint a daliás szocdem időkben. A KMKSZ-nek már azért is győznie kell, hogy fennmaradjon a Főiskola, a Színház, fejlődjenek iskoláink, s az embereknek ne kelljen megalázkodni a nekik törvényesen járó támogatás folyósításáért.
A KMKSZ 17 éve képviseli a kárpátaljai magyarság érdekeit, programja nem változott. Vezetőinek üzleti vállalkozásai, gyanús ügyei nincsenek, s emiatt nem is zsarolhatók. A Szövetség az elnökválasztás után megmutatta, hogy nem törekszik feltétlenül a hatalomra, hanem a kárpátaljai magyarság problémáinak megoldását tartja szem előtt. A KMKSZ választási győzelme egy fontos lépés lenne a magyar közösség fennmaradásának, fejlődésének irányába, s elősegítené a magyar egység megteremtését.
Ne feledjük el: március 26-án szabadon választhatunk. Ne hagyjuk magunkat megtéveszteni, megvásárolni, félrevezetni, mert jövőnk, gyermekeink jövője a tét.
Brenzovics László