RIT: Ahol múlt, jelen s jövő összefonódik
Magyar László festőművész, a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának (RIT) elnöke március 15-e előestéjén az ungvári magyar főkonzulátus ünnepi fogadásán vehette át a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje kitüntetést Bársony András kijevi magyar nagykövettől. A művésszel e rangos elismerés apropóján beszélgettünk.
- Mit jelent Önnek, hogy a magyar állam elismeri munkásságát?
- Egy kicsit azóta is euforikus hangulatban vagyok - írtak a kitüntetésről a lapok, gratuláltak a kollégák -, holott nem számítottam semmi effélére, valójában csak a fogadáson értesültem arról, hogy magam is a kitüntetettek között vagyok. Kellemes dolog az elismerés, s úgy gondolom, hogy ha valamiért, hát a RIT-ben végzett munka okán találhattak méltónak rá. Ugyanakkor őszintén meg kell mondanom azt is, hogy számos embert ismerek, akik nálamnál méltóbbak lettek volna erre a kitüntetésre. Ha már azonban így történt, igyekszem a jövőben is megfelelni a rangnak.
- A RIT egy másik tagja is magyar állami elismerésben részesült az ünnep alkalmából, hiszen mint ismeretes, Benkő György festőművész Önnel együtt vehette át a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjét. Ez azért nem lehet véletlen.
- Szeretném még hozzátenni, hogy néhány évvel korábban magas magyar állami kitüntetésben részesült egy másik tagtársunk is - Matl Péter szobrász a Vereckei-hágóra tervezett, sajnos azóta is befejezetlenül álló honfoglalási emlékműért részesült elismerésben -, tavaly decemberben pedig társaságunk megkapta az ugyancsak a magyar kormányzat által adományozott Kisebbségekért Díjat. Mindezt annak tudom be, hogy a RIT eddigi, másfél évtizedes tevékenysége talán mégsem volt hiábavaló.
- Olybá tűnik, mintha egy korszak zárult volna le a RIT életében, hiszen a rendszerváltás miatt ugyancsak küzdelmes elmúlt esztendők során a társaság bebizonyította létjogosultságát, s a kitüntetések, díjak formájában immár a közönség is elismerte tevékenységüket. Ön is így érzi?
- Nem vagyok híve a korszakolásnak, s remélem, társaságunk olyan folyamatosan tud működni és fejlődni a jövőben is, ahogyan azt eddig tettük, s a jövőre nézvést tervezzük. Szüntelenül kutatunk a fiatalabb kollégák után, figyeljük mindazokat, akik csatlakozásukkal biztosíthatják a társaság szellemiségének változatlan frissességét és folyamatos megújulását. Tehetséges alkotóink, új tagjaink, illetve tagjelöltjeink között hadd említsem meg az ungvári Kulin Ágnest, Györke Gézát, a munkácsi Kopriva Attilát, s természetesen nem feledkezhetünk meg a beregszászi Veres Ágotáról, aki tavaly - tragikus hirtelenséggel elhunyt édesapja, Veres Péter nyomdokain haladva - ugyancsak társaságunk tagjává lett. Múlt, jelen és jövő tehát annyira összefonódik, hogy nem lehet direkt módon elválasztani az elmúlt másfél évtized történéseit attól, amit jelenleg csinálunk, s amit a jövőben tervezünk.
- Hogyan tervezik mindennek fényében a jövőt?
- Jelenleg mindenekelőtt az idei esztendő tervein dolgozunk. A Kisebbségekért Díjjal lehetőséget kaptunk arra, hogy idén ismét megszervezhessük a korábban mindig nagy sikernek örvendő művésztelepünket. Amennyiben minden a terveink szerint alakul, október környékén kerülhet sor erre a művészeink által már nagyon várt eseményre, méghozzá reményeink szerint valahol a Rahói járásban. S ha ez a vágyunk valóra válik, úgy idén a hagyományos évzáró kiállítás helyett az alkotótábor zárókiállítását rendezhetnénk meg a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán, decemberben, aminek legutóbb, három évvel ezelőtt is igen jó volt a fogadtatása. Ami az egyéb kiállításokat, rendezvényeket illeti, igyekszünk eleget tenni minden meghívásnak, s bár az elmúlt években ugyancsak beszűkültek a lehetőségek, még mindig nyílik alkalom arra, hogy részt vegyünk néhány anyaországi alkotótáborban. Ezek a lehetőségek rendkívül fontosak mindazon tagtársaink számára, akiknek egészsége, családi körülményei lehetővé teszik, hogy 10 napra, két hétre elszakadjanak a mindennapi gondoktól, s csak az alkotásra koncentráljanak.
solt