Trópusi melegnél fő az óvatosság!
A kánikula beálltával egyre gyakrabban panaszkodnak az emberek rossz közérzetre, álmosságra, fejfájásra, nyugtalanságra, s ezzel együtt nő a megbetegedések száma is, különösen a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők esetében. Hogyan vészeljük át a forróságot, milyen elővigyázatossági feltételeket tartsunk be, hogy elkerüljük a hőgutát? - kérdeztük dr. Szabó Miklóst, az Ungvári Járási Kórház belgyógyászati osztályának vezetőjét, akit egyébként nemrég a Magyar Egészségügyi Társaság (MET) felügyelő bizottságának tagjává választottak.
- Miért és mennyire viseli meg az emberek szervezetét a csaknem trópusi meleg és a változékony idő?
- Az ember normális hőmérséklete 35,5-től 36,8 fokig terjed. A test felmelegedésének hatására azonban megbomlik az anyagcsere, növekszik a sókiválasztódás, aminek következtében felborul a szervezet egyensúlya. Ez a változás gondot okoz a szívizomzat működésében, mely nem kap elég oxigént. Gyakori, hogy a felhevült testű embereknél szívroham vagy infarktus, illetve agyvérzés következik be. A nagy meleg miatt jóval gyakrabban fordulnak hozzám szívpanaszokkal, magas vérnyomással, tudomásom szerint a megyében is ugrásszerűen növekedett az infarktusos és agyvérzéses esetek száma.
- Mire kell vigyázni, mit javasol?
- A vérnyomás-ingadozásban és a koszorúér-szűkületben szenvedő betegek a kánikulában szigorúan ügyeljenek arra, hogy minden reggel bevegyék az orvosságukat, mivel a hőség a szívet és az érrendszert is fokozottan igénybe veszi, és ha felmegy a vérnyomás, akkor a szívre is jóval nagyobb megterhelés nehezedik a szokásosnál. De az egészségeseknek is azt tanácsolom, hogy minél kevesebbet tartózkodjanak a napon, a magas UV-sugárzás miatt a 11 és 15 óra közötti időszakban egyáltalán ne napozzanak, s fokozottan óvják ettől gyermekeiket is. Napszúrás ellen védekezzenek szalmakalappal vagy fehér sapkával, fejkendővel. Feltétlenül használjanak napolajat, különösen a könnyen leégő világos bőrűek. Fürdéskor ne rohanjanak vagy ne ugorjanak hirtelen a vízbe. Először mosakodjanak le térdig érő vízben. Ha azt érzi valaki, hogy oxigénhiánya van, semmiképpen se essen pánikba, hanem álljon meg és húzódjon az árnyékba, míg a segítség megérkezik. Legalább 3 liter lehűtött, nem édes folyadékot fogyasszanak el naponta. Ha az ásványvizet részesítik előnyben, fogyasztás előtt engedjék ki belőle a szénsavat. Ugyancsak javaslom a lábáztatást nem túl hideg vízben, valamint a hideg vizes borogatások használatát.
- Végezetül gratulálni szeretnénk a MET felügyelő bizottsági taggá választásához. Milyen kötelezettségekkel jár ez a jövőben, milyen hozadéka lehet ennek a kárpátaljai magyar egészségügy számára?
- Én nagy megtiszteltetésnek tekintem a 2000 tagot számláló Magyar Egészségügyi Társaság tagságának irántam tanúsított bizalmát. Ezáltal gyakrabban nyílik lehetőségem megvitatni a Kárpát-medencei térség egészségügyének problémáit és megosztani tapasztalataimat a külföldi és itthoni kollégáimmal. Legközelebb június 30-án kerül sor a MET új elnökségének ülésére, melyen én is részt veszek és vázolni fogom a kárpátaljai egészségügy problémáit. A Megyei Egészségügyi Főosztály is rendre arra kér minket, hogy tájékoztassuk a külföldön szerzett tapasztalatokról. Reményeim szerint rövid időn belül az ukrajnai, s azon belül a kárpátaljai egészségügy is áttérhet az európai szabványú kezelésre. Praxisomban, amennyire lehetőségeim engedik, már most igyekszem eleget tenni az európai szabványoknak.
Baráth József