Az év végéig a Tóhát falvaiba is eljut a földgáz
Nyugtalan a lakosság a Beregszászi járás úgynevezett tóháti régiójában. Nem tudják, mikor lesz gáz a lakóházaikban. Számíthatnak már az idén erre a fűtőanyagra, vagy vegyenek fát, szenet? Ezért a járási közigazgatáshoz fordultunk, hogy megtudjuk, mire számítsanak az emberek.
Erdélyi Károly, a Beregszászi Járási Állami Közigazgatási Hivatal (BJÁKH) első elnökhelyettese elmondta: Rafajnaújfaluban, Zápszonyban, Mezőkaszonyban, Csonkapapiban, Kispapiban, Hetyenben, Kastanovón, Beregsomban, Bótrágyon a lakosság pénzéből már kiépültek az elosztóállomásokhoz csatlakoztatható utcai vezetékek, továbbá az állami költségvetés által kiutalt pénzekből a földgázt a települések elosztóállomásaihoz továbbító bekötő fővezetékek. Zápszony kivételével minden településen felállították az elosztóállomásokat.
Az állami költségvetésből idén 1 millió hrivnyát utaltak ki a járás számára a földgáz bevezetésére. A pénzt a munkácsi járási Barkaszó felől Rafajnaújfaluig vezető nagynyomású földgázvezeték építésére fordították. A megyei büdzséből 300 ezer hrivnyát a zápszonyi bekötővezeték építésére használtak fel. A járási költségvetés 690 ezer hrivnyával finanszírozta a munkálatokat. Ebből az összegből mintegy 500 ezret Felső- és Alsóremete bekötésére fordítottak, 100 ezret adósságtörlesztésként utaltak át a kivitelezőknek, és 90 ezer hrivnyát a Barkaszó-Rafajnaújfalu fővezeték befejezésére.
Érdekesnek találtuk, hogy míg az említett térségben a járás csupán 90 ezer hrivnyával finanszírozta a gázvezeték-építést, addig Alsó- és Felsőremete bekötésére mintegy 500 ezer hrivnyát utalt ki, holott a térségben mintegy 3300 porta és több mint 10000 ember vár a földgázra, míg a két utóbbi településen alig több mint 400 ház és alig kétezer ember él. Hogyan lehetséges ez? - tettük fel a kérdést Volodimir Trikurnak, a BJÁKH elnökének, aki lapunk megkeresésére a következőket válaszolta: "A Barkaszó és Rafajnaújfalu közötti vezeték építését főleg az állami költségvetés finanszírozta, így a járásnak elegendő volt 90 ezer hrivnyával hozzájárulni a vezeték megépítéséhez, ezért jóval több pénzt fordíthatott Alsó- és Felsőremete csatlakoztatására."
- Most, hogy elhárult az utolsó akadály is a tóháti régió földgázzal való ellátása terén, valóban sikerül-e eljuttatni a földgázt az itt található településekre? - kérdeztük az elnök úrtól. "Ennek érdekében mindent megteszünk, sőt, megígérhetem az ott lakóknak, hogy ez év végéig minden településre eljut a földgáz" - válaszolta Volodimir Trikur.
Rafajnaújfaluba már eljutott a földgáz - november 11-én, kedden gázlánggyújtási ünnepségre került sor, melynek során többek között Omeljan Matelesko, a Megyei Állami Közigazgatási Hivatal elnökhelyettese, Csizmár Béla, a Beregszászi Járási Tanács elnöke és Volodimir Trikur köszöntötték a helybelieket, Radvánszky Ferenc református lelkipásztor pedig Isten áldását kérte a térség lakosságára. Ezt követően meggyújtották a gázlángot. Az ünnepségen ugyancsak jelen volt Sin József, a BJÁKH elnökének helyettese, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke és a környező falvak polgármesterei.
Rafajnaújfalut követően Beregsomba fog eljutni a földgáz, mely a legfelkészültebb annak fogadására, majd a felkészültség mértékében a többi településre is eljut még ez év végéig. Volodimir Trikur elmondta: vannak még problémák - Mezőkaszonyban három utcában még nincs lefektetve a vezeték. Azért, hogy a település ne maradjon gáz nélkül, a járási költségvetés kiutal 25 ezer hrivnyát egy kis elosztóállomás beszerzésére. Ennek felszerelése révén a három utcát később is csatlakoztathatják a gázvezetékhez, így a térség legnagyobb településére is eljuthat a földgáz. Zápszonyban is akadályok merültek fel - a járás több 600 ezer hrivnyával tartozik a kivitelezőnek a falut a fővezetékkel összekapcsoló bekötővezeték lefektetéséért, ami miatt egy ideig szüneteltek a munkálatok. Az ügyben megegyezés született az adósság fokozatos törlesztéséről, a kivitelező pedig vállalta a munkálatok két héten belüli befejezését. Megrendelték a gázelosztó állomást is, mely három hét múlva érkezik meg, és így az év végéig Zápszonyba is eljuthat a földgáz.
A járás vezetői mindazonáltal azt javasolják a térségben élőknek, hogy készletezzenek télire tűzifát, mert a beüzemelés még másfél hónapig fog tartani és minél előbb szerezzék be a földgáz bevezetéséhez szükséges dokumentációt is.
Baráth József