Jótékonysági hangverseny az egyházi líceumokért
A kárpátaljai magyar oktatási rendszer fontos részét képezik az egyházi líceumok, melyek magas fokú tudással, átfogó általános műveltséggel rendelkező fiatalokat bocsátanak ki az életbe. Az ukrán állami politika azonban nehéz helyzetbe hozta ezeket az intézményeket, melyek csak úgy maradhatnak fenn, ha a jelenleginél is nagyobb társadalmi támogatottságot kapnak. Ezért döntött úgy a Máramaros-ugocsai Református Egyházmegye, hogy a területén található két egyházi tanintézet, a Tiszapéterfalvai Református Líceum, valamint a Técsői Magyar Tannyelvű Református Líceum megsegítése céljából jótékonysági hangversenyt rendez, melyre március 13-án került sor a Tiszapéterfalvai Művelődési Házban.
A koncertet megnyitva, Seres János, a Máramaros-ugocsai Református Egyházmegye esperese köszöntötte a kultúrház nagytermét teljesen megtöltő népes közönséget, valamint a meghívott vendégeket, köztük Horváth Judit Barbarát, a Magyar Köztársaság Ungvári Főkonzulátusának a konzulját, dr. Félegyházi Pétert, a Beregszászi Magyar Konzulátus konzulját, dr. Orosz Ildikót, a KMPSZ és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnökét, Zán Fábián Sándort, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspökét, Gulácsy Lajost, az egyházkerület nyugalmazott püspökét, Rezes Károlyt, a Nagyszőlősi Járási Állami Közigazgatási Hivatal elnökét, Tóth Bálintot, Tiszapéterfalva polgármesterét, Oroszi József nevetlenfalui polgármestert, Virág Lászlót, a KMKSZ Tiszapéterfalvai Alapszervezetének az elnökét.
Ezt követően - az Apostolok Cselekedeteiről írott könyv alapján - áhítatot tartott Zán Fábián Sándor. Majd Seres János bemutatta a Tiszapéterfalvai Református Líceumot, mely 15 évvel ezelőtt, 1995. szeptember 1-jén nyitotta meg kapuit a tanulóifjúság előtt, s az eltelt időszak alatt 337 diákot bocsátott ki, akik döntő többsége - 275 végzős - különböző felsőoktatási intézményekben folytatta tovább s fejezte be tanulmányait. Hatan tanárként tértek vissza alma materükbe, s ugyanennyien lelkészekként szolgálják vidékünk református gyülekezeteit. Az iskola nagy hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra, amit az is jelez, hogy diákjai nyolc alkalommal nyerték meg például a Kazinczy szépkiejtési versenyt, s tízszer szerezték meg az első helyet a járási magyar nyelv és irodalom vetélkedőkön, és helytállnak a magyarországi megmérettetéseken is. Sikeresen működik a színjátszó csoportjuk, mely rendszeresen fellép a gödöllői színjátszó találkozókon, s több elismerésben részesült az iskola "Reménység" kórusa is.
Dr. Orosz Ildikó elnök asszony felszólalásában kifejtette: a református egyházi líceumok eddigi működése bebizonyította, Kárpátalján létezik egy erős református szellemi elit, az iskolák 1995-ös akkreditációja pedig megmutatta, miszerint egy posztszovjet társadalomban sem bizonyult lehetetlen vállalkozásnak az egyházi oktatási intézmények létrehozása. Egy 2004-ben elfogadott törvény értelmében az állam immár hosszú évek óta nem támogatja az egyházi iskolákat, így kérdésessé vált, miként tarthatjuk fenn azokat. Ezért mindenkinek, aki tehet valamit az ügyben, azon kell munkálkodnia, hogy megoldódjon az egyházi líceumok támogatásának az ügye.
Gulácsy Lajos nyugalmazott püspök úr arra emlékeztette az egybegyűlteket, hogy nemzetünk helytállt 1848-ban, majd a sztálinizmus időszakában is, Isten pedig kitartást ad a jelen problémáinak a megoldásához is. Nem vagyunk könnyű helyzetben, de őrizzük meg iskoláinkat, s ha kell, az anyagi áldozatoktól se riadjunk vissza a fennmaradásuk érdekében.
A felszólalások mellett, a jótékonysági hangverseny keretében, egyházi énekekkel lépett fel a Tiszapéterfalvai Református Líceum "Reménység" kórusa, pantomim játékot mutattak be az iskola diákjai, a magyarországi Kiskunlacházai Ifjúsági Fúvószenekar pedig változatos programmal mutatkozott be.
A jótékonysági hangverseny eredményeként jelentős összeg gyűlt össze a líceumok támogatására.
Lajos Mihály