Megemlékezés Guton
Államalapító Szent István királyunkra emlékezett a KMKSZ Guti Alapszervezete augusztus 21-én a település emlékparkjában. A 2001-ben állított Szent István-emlékműnél tartott eseményen jelen volt Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke, Tóth István, a Magyar Köztársaság Beregszászi Konzulátusának főkonzulja, valamint Sin József, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke.
A vasárnapi istentiszteletet követően az emlékparkban összegyűlt gutiaknak elsőként Peres Dóra énekelte el a Honfoglalás c. film betétdalát, majd Szilágyi Károly református lelkipásztor mondott beszédet. Szent István kapcsán a lelkész kiemelte: „Államalapító királyunk felismerte azt, hogy népe megmaradásához szükség van Istenre és a kereszténység felvételére. Ma, amikor emlékezünk, hálát kell adnunk Istennek azért, hogy kiválasztotta Szent Istvánt, általa a népet nemzetté tette, és olyan irányelveket adott, melyekre most is bizalommal építhetünk.”
Tóth István beregszászi főkonzul ünnepi beszédében Szent Istvánról mint a magyarság európai történelmének egyik legjelentősebb alakjáról szólt. Államalapító királyunk volt az, aki a honfoglaló magyar törzsek szövetségéből egységes, keresztény magyar királyságot alapított, s ezzel végérvényesen a keresztény Európához integrálta az országot. Vállalta az országalapítás korántsem könnyű feladatát, megszervezte a magyar keresztény egyházat. Augusztus 20-án ezért egyszerre méltatjuk államalapító, államszervező királyunkat, és azt a tevékenységet, ami az Ő szentté avatásához vezetett – zárta szavait a főkonzul.
Sin József Szent István nagyságát méltatva kiemelte, hogy szent királyunk élete példaértékű, ma is erőt meríthetünk az ő cselekedeteiből, törvényeiből. „Hiszen hitünk és törvényeink mellett ma is folyamatosan, naponta ki kell állnunk, és erősíteni az emberekben Szent István törvényeit, melyek a Tízparancsolatból erednek” – fejezte be beszédét a szónok.
Kovács Miklós elnök – a történelmi körülményeket elemezve – a Szent István által megálmodott keresztény állam létrehozásának nehézségeiről beszélt. Az igazságosságra, becsületességre, törvénytiszteletre és az elesettek védelmére épülő rendet akart kialakítani. Nem volt ez számára könnyű feladat, ahogy napjainkban sem az. „Vajon bennünk van-e elég hit és elszántság ahhoz, hogy mi is megpróbáljunk egy normális, az erkölcsi értékeken nyugvó világot felépíteni magunknak? – tette fel a kérdést Kovács Miklós. – Mire támaszkodhatunk most ezen célok elérésében? Többek között magyarságunkra, hitünkre, történelmünkre, államalapító Szent István királyunk példaértékű életére. A siker természetesen most sem garantált, ahogyan soha nem volt az. De mivel cselekedetek formájában hitet lehet tenni, pozitív hozzáállással és tettekkel joggal reménykedhetünk abban, hogy hitvallásunk végül áldásban részesül majd.”
Az ünnepség végén a résztvevők elénekelték a Himnuszt, majd elhelyezték a kegyelet koszorúit. F.Zs.