Ha késik a bírósági határozat végrehajtása

2012. január 27., 09:00 , 576. szám

„Több mint tíz évig dolgoztam egy állami vállalatnál, mígnem aztán tavaly otthagytam a céget. Miután nem fizették ki több havi béremet, amivel már hosszabb ideje tartoztak, három hónappal a vállalattól való távozásom után kénytelen voltam a bírósághoz fordulni, amely el is rendelte az engem illető összeg behajtását. A végrehajtási eljárás megindult, de így sem fizetik ki a pénzemet, hol átszervezésre, hol szanálásra hivatkoznak a cégnél. Hogyan kényszeríthető rá a vállalat, hogy teljesítse a bíróság határozatát?”

– Ukrajna Polgári Perrendtartási Kódexe (UPPK) 14. paragrafusa értelmében a jogerőre emelkedett bírósági határozatok végrehajtása kötelező minden állami hatóság, helyi önkormányzat, vállalat, intézmény, szervezet, hivatalos személy és polgár számára. A bírósági határozatok kényszervégrehajtása az Állami Végrehajtó Szolgálat feladata, amely az igazságügyi minisztérium intézményrendszeréhez tartozik. Az állami végrehajtó a bírósági határozat megszületésétől számított hat hónapon belül köteles intézkedéseket foganatosítani annak végrehajtása érdekében. Ezen belül jogában áll zárolni az adós pénzeszközeit és más értékeit, tulajdonát, beleértve a banki és hitelintézeti számláit és értékpapírjait, zár alá venni olyan pénztárakat és helyiségeket, amelyekben ezen értékeket őrzik, elkobozni és a törvény által megállapított rend szerint értékesíteni ezen tulajdontárgyakat.

Az állami végrehajtó eljárása ellen panasszal lehet élni az Állami Végrehajtó Szolgálat vezetőjénél, a végrehajtó szolgálat felettes hatóságánál vagy a bíróságon. Amennyiben a bírósági eljárás keretében bizonyítást nyer a panasz megalapozottsága, a bíróság az UPPK 387. paragrafusa értelmében az állami végrehajtó tevékenységét vagy tétlenségét jogtalannak ismeri el, s az elkövetett sérelem orvoslására kötelezi.

hk