A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek kedvezményes kiválthatóságáról
Több hírforrásból is úgy értesültem, hogy Magyarországhoz hasonlóan, szeptembertől nálunk is kedvezményes áron lesznek kaphatóak a gyógyszertárakban a vérnyomáscsökkentő szerek. Arról szeretnék információt kapni, hogy mi szükséges ahhoz, hogy mostantól jómagam is olcsóbban jussak hozzá ezekhez a készítményekhez, illetve minden gyógyszerre vonatkozik-e az árcsökkentés, és milyen mértékű lesz az? – érdeklődött telefonon egy Beregszász környéki olvasónk, aki – mint szavaiból kiderül – jómaga is hipertóniás. Kérdését dr. Jakab Lajos badalói családorvoshoz továbbítottuk.
– Legelőször is az szükséges, hogy a páciens minél előbb keresse fel családorvosát (körzeti belgyógyászát), és tudakolja meg, hogy szerepel-e abban az elmúlt hetekben pontosított nyilvántartásban, amelyben a hipertóniások vannak. Minderre azért van szükség, mivel egy miniszteri kabineti rendelet alapján szeptembertől nálunk is kedvezményesen írhatnak fel az orvosok az úgynevezett „diszpanszeres” betegeknek néhány vérnyomáscsökkentő készítményt. Hogy pontosan mely szerekről, illetve milyen hatóanyagokat tartalmazó készítményekről van szó, azt még a gyógyszertárakkal pontosítják. Hogy milyen mértékű lesz az árcsökkenés, az sem véglegesített még, tudomásom szerint jelenleg ez mindössze néhány százalékos árcsökkenést jelent, de az előzetes tervek szerint a vényre felírt gyógyszereket a későbbiekben akár 25–50%-os kedvezménnyel is ki lehet majd váltani.
A tőlünk nyugatabbra lévő országok gyakorlatához hasonlóan minderre azért van szükség, mivel a magas vérnyomásban szenvedő betegek igen nagy aránya igen rendszertelenül, tünetkezelésként vagy egyáltalán nem szed vérnyomáscsökkentő szereket, holott bizonyított tény, hogy az esetleges szövődmények kialakulásának csökkentésében fontos szerepe van a rendszeres és az orvos által személyre szabott gyógyszeres terápiának.
– A rendszeres gyógyszerszedés mellett mire kell még odafigyelniük a magas vérnyomásban szenvedőknek?
– A gyógyszeres terápia mellett legalább olyan fontos, hogy a beteg odafigyeljen az egészséges életmódra: a dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás elhagyására, az elhízás elkerülésére vagy a testsúlycsökkenésre, az egészséges és sószegény táplálkozásra, illetve a rendszeres testmozgásra. Ezenkívül a társbetegségeknek számító cukorbetegség, érszűkület, vese- és koszorúér-betegség, illetve egyéb szövődmények kockázata akkor csökkenthető a legjobban, ha nemcsak a magas vérnyomásra, de egyéb fontos mutatókra – cukorszint, koleszterinszint stb. – is odafigyelünk.
(tamási)