Mikor jár a segély a gyermekét egyedül nevelő anyának?

2012. október 19., 10:00 , 614. szám

„A szociális osztályon már harmadik hónapja nem fizetik ki nekem a segélyt, ami gyermekét egyedül nevelő anyaként megillet. Azzal magyarázzák a pénz visszatartását, hogy hat hónappal a segély megítélését követően nem erősítettem meg újra, hogy még mindig egyedül nevelem a gyermeket, azaz jogosult vagyok a segélyre. Jogosan járnak-e el a hivatalnál?”

– A gyermeküket egyedül nevelő anyáknak gyermekük után járó állami segély folyósításának kérdését A gyermekes családok állami támogatásáról szóló törvény szabályozza, melynek 18-1-es cikkelye kimondja, hogy a szóban forgó anyák segélyre jogosultak. A segély megítélésének feltétele az anyakönyvi hivatalban a gyermek szüleinek kilétére vonatkozó bejegyzésről kiadott kivonat. A segély mértéke az adott korú gyermek számára megállapított létminimum 50 százaléka és a család hat hónapi bevételei alapján kiszámított havi átlagos bevétel egy főre számított összege közötti különbség, de nem lehet kevesebb az adott korú gyermek számára megállapított létminimum 30 százalékánál.

Az állami segély megítélésének és folyósításának rendjét, valamint az ehhez benyújtandó dokumentumok listáját e törvény értelmében Ukrajna Miniszteri Kabinetje határozza meg. A gyermekes családoknak járó állami támogatás megítélése és folyósítása rendjének jóváhagyásáról című kormánydokumentum 36. pontja kimondja, hogy az egyedülálló anyáknak a gyermekük után járó segély folyósítását attól a hónaptól kezdve állapítják meg, amikor az erre vonatkozó kérvényt valamennyi szükséges okmánnyal együtt benyújtották, s a segélyezés addig a hónapig tart, amelyben a gyermek eléri 18. életévét. Amennyiben azonban a gyerek az iskola elvégzése után valamely szakközépiskolában vagy felsőoktatási intézményben folytatja tanulmányait, a segély tanulmányai befejezéséig, de legfeljebb 23. életévének betöltéséig megilleti őt.

Mint látható, a jogszabályok nem kötelezik az anyát arra, hogy időről időre igazolja a gyermekét egyedül nevelő anya státusát. Az idézett kormányrendelet csupán azokra az esetekre vonatkozóan írja elő a jogosultság igazolásának szükségességét, amikor a folyósítandó segély meghaladja a minimális szintet. Ilyenkor a jogosultságot igazoló dokumentumok hiányában hat hónap múltán az emelt szintű juttatás megszűnik, a minimális összegű segély folyósítása azonban automatikusan folytatódik.

Amennyiben tehát az illetékes hatóságok arra hivatkozva nem folyósítják önnek a segélyt, hogy nem igazolja hathavonta a jogosultságát, jogtalanul járnak el. Ilyen esetben jogában áll panasszal élni a hivatalnokok eljárása ellen azok feletteseinél vagy a bíróságon, követelve az elmaradt segély folyósítását, illetve a pénz visszatartásával okozott kár megtérítését.

hk